דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 11 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מבוך התאומים

תאומים רבים מדווחים על קשר טלפתי ביניהם אך המדע אינו מכיר בטלפתיה, משום שזה סותר את כל מה שהמדענים יודעים על הדרך שבה המוח פועל

33.jpg

כאשר נחמה הגיעה לפני שלושה חודשים, להדסה הר הצופים, עקב צירים שהתריעו על לידה מתקדמת, היא פגשה במחלקת היולדות את אחותה התאומה – אפרת. הקו המקביל שהתחיל כאשר שתיהן יצאו לאוויר העולם המשיך כאשר שתיהן הפכו באותו הזמן מנערות בנות 24 לאימהות.

"זה היה מצחיק", סיפרה נחמה, "לא דמיינו שכך יהיה, אבל לאורך כל החיים אפרת ואני חווינו חיבור כזה. אנחנו מאוד מאוד קרובות והמון פעמים כשהיא הרגישה כאב אני הרגשתי גם, ואף היו לנו מחשבות זהות".

"זה מרגש שנגדל את הילדים שלנו יחד", הוסיפה אפרת, "בדיוק מאותה נקודת התחלה. כנראה שתאומות זה דבר שהרבה יותר מחובר ממה שנדמה לנו - ברמה הנפשית והמחשבתית. זה הרבה מעבר למראה זהה".

כל מספר חודשים מגיע עוד סיפור דוגמת הסיפור של אפרת ונחמה לעמודי החדשות, סיפורים על איזה שהוא חיבור מיוחד, אולי אפילו טלפתי, המאפיין תאומים זהים. מספר חוקרים ניסו את כוחם בפתירת התעלומה אך עדיין לא הצליחו להגיע לתשובה נחרצת.

מספר ניסויים מבוקרים, שנעשו על מנת לגלות אם ישנו קשר טלפתי של קריאת מחשבות, לא הביאו לתוצאות מובהקות שהוכיחו כי ההתופעה קיימת. כנראה, שהקשר המיוחד שיש בין תאומים הוא לא משהו שנעשה באופן מודע ומכוון מראש אלא מתרחש באופן ספונטני ללא תכנון מוקדם.

עם זאת, במספר ניסויים הצליחו לשחזר דווקא את הקשר גוף-נפש שקיים בין תאומים. זוגות תאומים רבים סיפרו על כך שהרגישו את המצוקה של התאום כאשר הוא (או היא) חווה טראומה גופנית, למרות שהם לא ידעו על כך באותו רגע.

הדוגמאות לכך הן רבות – תאומה שהרגישה שאחותה בצרה ועלתה בריצה לקומה העליונה שם גילתה כי אחותה נחנקת והצילה אותה, תאום שלא היה מסוגל לעמוד על רגליו בזמן שאחיו לקה בהתקף לב, תאום שחווה כאב חד בברך כאשר אחיו נפצע בטיול באותו המקום ועוד ועוד.

כאשר ניסו לבדוק את הקשר הגופני-נפשי בין תאומים במעבדות התגלו תוצאות מפתיעות למדי. כאשר תאום קיבל זרמי חשמל בעוצמה נמוכה, המחט במכשיר הפוליגרף אשר הייתה מחוברת לאחיו השתוללה. אותן תגובות פיזיולוגיות חזרו על עצמן כאשר אחד התאומים נחשף לקול פיצוץ או כאשר התאום הכניס את ידו לדלי המלא במי קרח.

גאי ליאון פלייפייר שכתב ספר בנושא ופרסם מאמרים נרחבים על הקשר שבין התאומים טוען שהסיבה לכך שהקשר הטלפתי קורה בעיקר במקרי מצוקה הוא מהסיבה ש"טלפתיה עובדת בעיקר כאשר זקוקים לה וכאשר ישנו קשר חזק בין המשדר ולמקבל, כמו אמהות ותינוקות, כלבים ובעליהם וכמובן אלו עם הקשר החזק ביותר – תאומים"

הקהילה המדעית, מן הצד השני, מראה סקפטיות רבה לחוויות טלפתיות ולדמיון הרב שישנו פעמים רבות בסיפור החיים של תאומים זהים, גם כאלו שהופרדו בלידתם.

ד"ר ננסי סגל, פסיכולוגית ומנהלת את המרכז לחקר תאומים באוניברסיטת קליפורניה, מסבירה באופן מדעי את התופעות הקשורות בתאומים זהים. לדבריה מכיוון שתאומים הגיעו מאותה סביבה, עם אותה הזנה סביבתית, אותם שורשים ואותם גנים, סביר להניח שהם יפתחו את אותם תחומי ענין, דפוסי חשיבה, רמת משכל ואותן צורות חשיבה.

המדע כיום אינו מכיר בטלפתיה, בעיקר מאחר וזה סותר את כל מה שידוע לנו היום על הדרך שבה המוח פועל. כלומר, המדע מניח הנחת יסוד והיא: שהמוח מסוגל להשפיע על הגוף בלבד ולא תיתכן השפעה של המוח על משהו שהינו חיצוני לגוף.

למרות שהמילה טלפתיה היא מילה אסורה בעולם המדע, מושג הסימביוזה הוא הרבה יותר מקובל ונהוג. כיום כל הגישות של הפסיכולוגיה ההתפתחותית מכירות בכך שתינוק נמצא ביחסים סימביוטיים עם אימו, כלומר מבחינתו (ולעתים קרובות גם מבחינת האם) מדובר בישות אחת – אמתינוק. כאשר המשימה ההתפתחותית המוצלחת של התינוק תוך כדי התפתחותו היא לגלות את הנפרדות שלו ואת עצם היותו קיים בזכות עצמו.

סוזן דומינוס, אם לשני ילדים תאומים, כתבה טור בניו יורק טיימס לפני מספר שנים לגבי הקשר בין שני התאומים שלה. לדבריה, נראה היה שג'ושוע ולאו בני הארבע, חווים אחד את השני כישות אחת. שני התאומים הישנים במיטות צמודות נרדמים יחדיו בדרך כלל. כאשר ניסתה פעם אחת להשכיב את הילדים בנפרד, לאו אמר לאימו שהוא לא יכול להירדם אם הוא לא רואה את ג'ושוע.

היא כתבה על כך, שלאו מרבה לדבר לאחרונה על כך שהוא רוצה שתהיה לו חשיבה משלו "mind of my own" כאשר סוזן הזכירה ללאו בשעת ההשכבה את זה שהוא רצה שתהיה לו מילה משלו הוא ענה לה "אין לי, אני ג'ושוע".

נראה שיש עוד הרבה מה ללמוד על הקשר המיוחד שבין תאומים, אך נראה, שרק כאשר שיטות המדע המסורתיות יעזו להגמיש את גבולותיהם ולצלול יותר אל תוך חקר התודעה, נזכה להבנה רחבה ומלאה יותר של הפוטנציאל האנושי והיכולות אשר נמצאות מעבר לגוף ולנפש.

 

יאיר לביא

laviyair@gmail.com

 

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?