דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 06 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ההסתדרות מאיימת בהשבתת המועצה מבשרת ציון

הסכסוך בין ראש המועצה המקומית מבשרת ציון לבין ועד עובדי המועצה הסלים השבוע עם חילופי האשמות חריפים בין ראש המועצה, יורם שמעון, לבין יו"ר מרחב ירושלים בהסתדרות החדשה, דני בונפיל. בעוד שמעון מצהיר בגלוי כי בחסות מגיפת הקורונה הוא פועל "לחסוך הוצאות מיותרות ולייעל ולצמצם את מערך כח האדם", טוען בונפיל כי שמעון מתנהל באופן "בריוני" ו"מבזה" ומאיים כי במידה והתנהגות זו תימשך הוא ישבית את עבודת המועצה המקומית כליל.

ביום שלישי השבוע (5.5) שלח בונפיל מכתב לשר הפנים, אריה (מכלוף) דרעי, וביקש את התערבותו המיידית בנעשה במועצה המקומית מבשרת ציון.

לטענת בונפיל, ראש המועצה, יורם שמעון, "מונע את חזרתם לעבודה של עובדים רבים מכלל עובדי הרשות, בטענה שהם "אינם עובדים חיוניים" ו/או "עובדים שבהסדר”, וזאת בניגוד להסכם הציבורי שנחתם במגזר הציבורי בשבוע שעבר (1.5).

 

סכסוך ותיק

 

הסכסוך בין בונפיל לבין שמעון אינו חדש. מערכת יחסי העבודה במועצה המקומית מבשרת ציון טעונה במתח גבוה מזה זמן רב, וזאת על רקע הצהרותיו של שמעון על רצונו לפטר מחצית מהעובדים ואמירותיו הבוטות ביחס לכך שיש במועצה עובדים רבים שהם "פרות קדושות".

"אני מנסה להגיע לפתרון ולהבנות עם יורם שמעון", כותב בונפיל לשר הפנים, "אך כל פעם מחדש הוא בוחר לפגוע בעובדי הרשות, בוועד העובדים ובעומד בראשו...מתיר את הרסן ופועל באופן חד צדדי ככל העולה על רוחו...העובדים מגיעים לעבודה כשראשם מטה, מבוהלים ומפוחדים מה יעלה בגורלם".

לטענת בונפיל, שמעון נוהג לפנות לעובדים בטון פוגעני ומזלזל ומשתמש באוצר מלים הפוגע בכבודם ובמעמדם. "הזמנתי אותו לדיון בבית הדין לעבודה על כך שהוא מדבר בשפה מכוערת לעובדים ומקלל אותם, והשופט הזהיר אותו וחייב אותו לדבר בשפה נאותה. גם באמצע דיונים שקיים איתי דיבר בשפה שאני לא מבין אותה ולא מבין למה הוא מתכוון", סיפר בונפיל ל'בקיצור'.

"לא סחיט ולא לחיץ". יורם שמעון

שימוע ליו"ר הוועד

 

הקש ששבר את גב הגמל היה כנראה הצעד המשמעתי שבו נקט ראש המועצה כלפי יו"ר ועד העובדים במועצה, שמעון בוזגלו. לטענת בונפיל, זומן בוזגלו "מהיום למחר" לשימוע בטענה "להפרת משמעת זדונית וחמורה". לדבריו, הפרת המשמעת הייתה הודעתו של יו"ר הוועד לעובדי המועצה להגיע לעבודה. "כשראש הוועד ביקש להגיע יחד איתי לשימוע הודיע ראש המועצה כי במידה ולא יגיע הוא ישעה אותו. הוריתי לראש הוועד שלא להגיע לשימוע. לבסוף נעשה השימוע בלעדיו, והוא ננזף על ידי ראש המועצה".

"ראש הרשות ומנכ"ל המועצה, תמיר פרץ, מתעמרים ומתנכלים ליו"ר ועד העובדים, שמעון בוזגלו", מסביר בונפיל במכתבו לשר הפנים, "התנכלות זו באה לידי ביטוי בהשפלה, היטפלות קנטרנית, שליטה הדוקה באופן בלתי סביר בפעולותיו היומיומיות, הצגת דרישות חדשות ובלתי סבירות, וכל זאת על מנת לפגוע בו ובמעמדו כיו"ר ועד העובדים".

לא אתן לפטר עובדים". דני בונפיל

רוצה לפטר

 

בונפיל טוען כי יורם שמעון מנצל את משבר הקורונה כדי "לסגור חשבון עם עובדי הרשות, חברי ועד העובדים ויו"ר הוועד”. לדבריו, עובדים שראש המועצה "אינו חפץ ביקרם" קיבלו הוראה להישאר בביתם בטענה שאינם עובדים חיוניים. בין העובדים הללו נמנים העובדים הסוציאליים, הסייעות לגננות, קב"ט מוסדות החינוך ומנהל מדור התברואה, שהוא יו"ר ועד העובדים. בונפיל טוען כי ההנחיה לעובדים מסויימים להישאר בבית נוגדת את הנחיות הממשלה.

"יורם שמעון כנראה רוצה לחסוך כסף או לפגוע בעובדים והחליט שלא כולם באים ואין לו תו סגול", אמר בונפיל השבוע והזהיר כי אם המצב יימשך הוא יורה להשבית את עבודת המועצה המקומית כולה, "ההתנהגות שלו בריונית. הוא מוכן לעשות כל דבר למען התושבים וכל דבר רע לעובדים. הוא רצה לפטר מחצית מהעובדים אבל אני לא נותן לפטר אפילו שלושה. האדם הזה חושב שנבחר ציבור עושה מה שהוא רוצה. אז זה נדמה לו. לא ניתן לו שום אפשרות לפגוע בעובדים. אם הוא יפגע בעובדים, למחרת זה יפגע בכל מבשרת. אנו נשבית את הכל, כולל חינוך ותברואה".

 

המועצה מתייעלת

 

יורם שמעון ראש המועצה מסר בתגובה: "אני דוחה בשאט נפש את הטענות במכתבו של דני בונפיל, יו"ר הסתדרות העובדים בירושלים, שמיד עם כניסתי לתפקיד - עוד במליאת המועצה הראשונה, הגיע בליווי ועד העובדים להפגין ולעשות שרירים. מאז, למד בונפיל, כי אינני נרתע ואינני סחיט ולחיץ. המועצה תמשיך ותשתמש בכל הכלים החוקיים העומדים לרשותה בכדי להסדיר את מערכת יחסי העבודה בין הנהלת המועצה לוועד העובדים, וזאת לצד התייעלות מתמדת, בכדי לשפר את איכות השירות לתושבים. זו המדיניות המוצהרת שלי מאז כניסתי לתפקיד, וזו תמשיך להיות גם בעתיד”.

שמעון טוען כי המועצה המקומית מבשרת ציון פועלת "עקב בצד-אגודל", בהתאם להנחיות והכללים שהופצו על ידי הגורמים הרגולטוריים בממשל המרכזי, וכי כל החלטה שהתקבלה ע"י הנהלת המועצה, ואושרה ע"י היועץ המשפטי של הרשות.

לדברי שמעון, הוא אכן פועל לצמצם את כוח האדם במועצה המקומית "אציין, כי עוד בטרם כניסתי לתפקיד, הודעתי על הרצון לבצע שינויים מבניים ארגוניים. פשוט "ניערתי את העץ" עליו ישבו כלל העובדים, וזה שלעצמו גרר מצד לא מעט עובדים כעס והתמרמרות. מטבע הדברים, הליך פיטורי העובדים המיותרים, כולל כאלו שנחשבו במשך שנים רבות ל"פרות קדושות", עורר חוסר אהדה מצד חלק מהעובדים, וועד העובדים”.

"אני שלם עם ההחלטות שלי, שנועדו הן לחסוך הוצאות מיותרות ולייעל ולצמצם את מערך כוח האדם והן כדי להעניק סל שירותים מיטבי לתושבים שנובע בין היתר מחסכון בהוצאות סעיפי השכר, ללא קשר לתקופת משבר הקורונה אלא כמדיניות לאורך השנים האחרונות”, הדגיש שמעון בתגובתו, "יוזכר, כי פעם אחר פעם - ולא במקרה, בית הדין לעבודה דחה את בקשת ועד העובדים וההסתדרות לקיום שביתות פראיות, ופעם אחר פעם הוצא צו מניעה לשביתות אלו. על עובדי המועצה להבין, כי מי שלא בא לעבוד, מקומו לא במועצה. עובדי המועצה יודעים היום כי השירות לתושבים היינו ערך עליון מבחינתי וכך מצופה גם מכלל העובדים".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?