דלג לתוכן העמוד
יום שני, 24 בפברואר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

המועצה נלחמת בסרבני ארנונה: מנפיקה אלפי עיקולים בשנה

בביטוח הלאומי מאפשרים פריסה רחבה ומבטלים קנסות. רו"ח יגאל ברזאני (שני משמאל)

דיון שהתקיים במליאת המועצה המקומית מבשרת ציון חושף כי במסגרת המאבק בסרבני הארנונה היא מנפיקה אלפי עיקולים בשנה. בתום הדיון החליטה מליאת המועצה לאמץ את "נוהל מחיקת החובות" של משרד הפנים, וזאת למרות דרישתם של חלק מחברי המליאה לערוך מספר שינויים בנוהל הקיים.

הדיון במליאת בא לאחר שמשרד הפנים התנה את אישור פעילותה של הוועדה למחיקת חובות של המועצה באימוץ הנוהל הקיים (חוזר מנכ"ל משרד הפנים 05/2012).

לפי הנוהל של משרד הפנים מחיקת חובות ארנונה או הנחה בחוב ארנונה ברשויות מקומיות יכולה להתבצע אך ורק בשלושה תנאים: חוב המוגדר כ"חוב אבוד" (החוב בפיגור של יותר משלוש שנים, מוצו כל הליכי הגבייה, לחייב אין נכסים ואין הכנסות), חוב בהסדר (חובות ארנונה שנוצרו כאשר החייב היה זכאי להנחה), וחוב שבוטל עקב הליכים משפטיים.

אפשרות נוספת ליהנות מהנחה בחובות ארנונה ניתנת אחת לכמה שנים, במסגרת "מבצעי הנחות" של משרד הפנים, אולם הנחה זו ניתנת רק בגין חובות עבר, בתנאי שהחייב שילם את חובות הארנונה במלואם בשנתיים שקדמו להסדר החוב, וההנחה ניתנת אך ורק על מרכיבי הריבית וההצמדה (ולא על קרן החוב עצמו).

חבר המליאה וחבר ועדת ההנחות בארנונה, רו"ח יגאל ברזאני, שהוא עצמו משמש כסמנכ"ל הגבייה במוסד לביטוח לאומי, דרש שלא לאשר את נוהל מחיקת החובות של משרד הפנים במלואו, ולהכניס בו שינויים.

ברזאני טען כי מאז שנכנס לתפקידו במוסד לביטוח לאומי לפני 22 שנה הוא הנחה את עובדי הגבייה לפעול בנוהל המקל על חייבי ארנונה. “יש מקל ויש גזר: המקל הוא עיקולים ומכתבים...אנחנו עושים ביד רחבה את נושא ביטול הקנסות. אני עובד במיליארדים של שקלים וזה עובד ככה: מצד אחד אכיפה אגרסיבית והוצאה לפועל וכשמישהו מגיע לשלם מאפשרים לו פריסה רחבה וביטול קנסות ביד רחבה".

לדרישה של ברזאני הצטרף גם חבר המליאה, עו"ד מוטי חזיזה, שדרש להכניס שינויים בנוהל של משרד הפנים.

במהלך הישיבה התלוננו חברי מליאה כי ברחבי היישוב מבשרת ציון מסתובבים סרבני ארנונה הנוסעים במכוניות פאר מנקרות עיניים ומתגוררים בבתי פאר. בתגובה סיפר ראש המועצה, יורם שמעון, כי המועצה מוציאה מדי חודש 200-300 עיקולים על חשבונות הבנק של סרבני ארנונה, שהם כ-3000 עיקולים בשנה.

מנהלת הגבייה במועצה הסבירה כי עיקולים נשלחים לתושבים שלא הסדירו את חובם בתום ארבעה חודשים לערך מן המועד האחרון לתשלום, ולאחר שנשלחו אליהם שתי התראות ובוצע ניסיון להשיג את החייב טלפונית.

בתום הדיון הוחלט לאשר את נוהל משרד הפנים וזאת בהתנגדותו של חבר המליאה עו"ד מוטי חזיזה והימנעות של חברת המליאה, חדוה אלחנני. האישור מאפשר כעת לוועדת הנחות בארנונה לפעול. בוועדה חברים חברי המליאה אבי חיים ויגאל ברזאני.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?