דלג לתוכן העמוד
יום שני, 09 בדצמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ה'קתדרה' במבשרת עברה את טבילת האש

צמאון לידע ולהרחבת אופקים. מימין לשמאל: דובי כדורי, ורד דיה, ורדה, רננה, יוסי קמחי ואתי

בימים אלה הסתיים הסמסטר הראשון של 'קתדרה' (קורסים למבוגרים) במבשרת ציון, שבין השאר נועד לשמש כאבן בוחן וכנייר לקמוס לצורך ולהיקף התעניינותם של תושבי מבשרת ציון, בהעשרת הידע ובהעמקת ההתמצאות במגוון נושאים בתחומים שונים. הנסיון מוכיח כי למרות שהקורסים היו פתוחים לקהל הרחב, בלא להגבילם לשכבת גיל מסויימת או לתושבי מבשרת ציון בלבד, רוב המשתתפים שנרשמו היו אזרחים ותיקים תושבי היישוב.
הדבר מעיד על צמאון לידע והרחבת אופקים מתוך הנאה גרידא, ובלא שהלימוד וההאזנה להרצאות יהיו כרוכים בעמידה בתנאי סף כלשהם, הכנת שעורים, מבחנים או מרתון מתיש למען השגת תואר אקדמי.
מספר הנרשמים (כ-250 איש) נחשב כהפתעה יחסית, בהתחשב בעובדה שהיה מדובר בסדרת קורסים נסיונית, שהוגדרה מלכתחילה כפיילוט ראשוני למישוש דופק.
התכנית, שהיתה עשירה ומגוונת, כללה את ד"ר רוביק רוזנטל (עברית בכיף), פרופ' עוזי רבי (המזרח התיכון), אבשלום קאפח (קריאות במקרא), משה שרון (כשיהדות נפגשת עם חכמות אחרות) ונפתלי הילגר (רואים עולם).
ההפתעה ממספר המשתתפים תורגמה גם לאיזון כלכלי, ולמרות המחיר הנמוך שנגבה עבור כל קורס - 219 ש"ח לאדם, לכל אחד מהקורסים (עלות מסובסדת ע"י המועצה), כיסה הסכום את ההוצאות למרצים.
לא רק מסגרת התוכן היתה יצור אלמוני ובלתי מוכר למארגנים, אלא אף המעטפת הפיזית והתמיכה הלוגיסטית במבנה החדש (מתחת לבמת האמפיפארק) היוו נעלם בפני עצמו, שהצריך התמודדות מורטת עצבים יום-יומית עם שיבושים בלתי צפויים, בעיות תפעול, מחסור בציוד ועוד, שדרשו פתרונות מידיים תוך כדי תנועה, כאשר חמשת הקורסים כבר היו בעיצומם.

ורד דיה, מנהלת 'קתדרה' במבשרת ציון, השקיעה זמן רב, מחשבה ואנרגיות בלי חשבון כבר בשלב הכנת הקורסים, אך אלה היו רק המבוא להקדמה בהשוואה לאחריות שנפלה עליה כאשר המסך עלה, סדרת ההרצאות החלה לזרום, והמבחן האמיתי התנהל בשטח. אז נאלצה ורד להתמודד עם תקלות טכניות רבות, והיתה חייבת לאלתר פתרונות זמניים ויצירתיים. אורלי חסון, מ"מ מנהלת מדור אזרחים ותיקים, השתדלה לתת כתף ונרתמה כמיטב יכולתה לסייע לורד בכל דבר שניתן.
כידוע, מיזם 'קתדרה' במבשרת ציון נולד וקודם במדור לאזרחים ותיקים של המחלקה לשרותים חברתיים במועצת מבשרת ציון, אך לא היה מתאפשר ממשית (ולא רק בהצהרות) ללא תמיכתו של ראש המועצה, יורם שמעון.
הוא אף הגיע לביקור, נכח באחת ההרצאות, לא הסתיר את שביעות רצונו ואמר: "...אני שמח לראות את כל המשתתפים בפעילות הקתדרה, המונה מספר לא קטן של הרצאות. ההרשמה לקתדרה היא מעבר לכל הציפיות שלנו, וכבר הועברה לי תכנית ההמשך על ידי ורד. צפויות לכם עוד הרבה תכניות מעניינות".
המשובים וחוות הדעת בסיומו של הסמסטר היו חיוביים. המשתתפים נהנו מההרצאות, ואף התעניינו אם מרצה זה או אחר ימשיך להרצות גם בהמשך. רבים הביעו תקוותם כי אין מדובר בנסיון חד פעמי, ואת רצונם להרשם גם לסדרת ההרצאות בסמסטר השני (למרות שבאותה עת טרם פורסמה תכניתו).

תכנית סמסטר ב' יצאה לדרך ותתחיל בחודש מאי. חמישיית הקורסים החדשה: "החיים הם מה שאנו עושים מהם" (ד"ר אנאבלה שקד), "בוקר של טעימות מעולם האמנות" (כנרת זוהר-להב), "לוכדי החלומות" (מגוון מרצים שלכדו את חלומם ומימשו אותו בטיולים ברחבי העולם), "בריאות בגובה העיניים" (ד"ר סיגל ביצור) ו"המוח שלא הכרתם" (עמית אברון).

גם סדרה זו במחיר סמלי של 219 ₪ בסבסוד המועצה. ההרשמה לקורסים באתר המועצה: www.m-zion.smarticket.co.il
מידע נוסף וברורים במדור לאזרחים ותיקים במועצת מבשרת ציון (02-5349773) ובדוא"ל: katedra.mevaseret@gmail.com

 

יוסי קמחי

מבשרת ציון

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?