דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 03 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ועדת הפנים אישרה: מערך אכיפה עירוני יוקם במבשרת ציון

ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ יואב קיש (הליכוד), אישרה בשבוע שעבר (25.7) פה אחד את הצו המאפשר לרשויות מקומיות להקים מערך אכיפה ופיקוח עירוניים. במקביל, אישרה הוועדה כי אחת הרשויות המקומיות שבהן יוקם מערך האכיפה תהיה המועצה המקומית מבשרת ציון.

השר לביטחון פנים הגיש את הצו לאישור הוועדה, בהסכמת שר הפנים, הכולל את המועצה המקומית מבשרת ציון, וזאת לאחר שהמועצה המקומית זיכרון יעקב החליטה שלא להקים מערך אכיפה עירוני בתחומה, בשל אי יכולתה להעמיד את המשאבים הדרושים ליחידת הפיקוח העירוני הייעודית.

יורם שמעון, ראש מועצת מבקשת ציון: "אנו רשות עם איתנות פיננסית ושמחים לקבל את האפשרות ומברכים את יו"ר הוועדה שהסכים לאשר את הנושא בהקדם, עוד בפגרת הכנסת".

 

כוח לראש הרשות

 

הקמת מערך אכיפה עירוני במסגרת המועצה המקומית מבשרת ציון צפויה להעמיד לרשות ראש המועצה, יורם שמעון, כוח משמעותי. לאור מאמציו הבלתי נלאים של שמעון להקים במסגרת המועצה גם ועדה מקומית לתכנון ובנייה, צפוי שמעון לשלוט על נושאי האכיפה של עבירות בנייה באופן נרחב. יש לציין, כי שמעון עצמו, הורשע בעבר בעבירת בנייה, שילם קנס והורחק למשך שנתיים מהוועדה המרחבית הראל.

מערך האכיפה המתוכנן לקום הוא כוח משולב הכולל כוחות שיטור ופיקוח עירוני שמטרתו להרתיע, למנוע ולאכוף עבירות בתחומי איכות החיים, אלימות והתנהגות אנטי-חברתית. תפקידו של מערך זה לממש יעדי אכיפה עירוניים ולחזק את הביטחון האישי ותחושת הביטחון של אזרחי ותושבי המדינה במרחב העירוני. ראש הרשות מוביל את המערך וקובע את המדיניות וסדר העדיפות העירונית בתיאום עם המשטרה.​

מטרות המערך: מתן תגובה מהירה לאירועים והגברת הביטחון האישי של התושבים, סיוע למשטרה במניעה וטיפול בתופעות בריונות, אלימות וונדליזם במרחב הציבורי, מניעה וטיפול באירועי איכות חיים, טיפול בעבירות רישוי ובנייה וביצוע צווי בתי משפט עירוניים, טיפול בעבירות בתחום האלכוהול, מניעה וטיפול בעבירות בתחום בריונות בתנועה, וסיוע לאבטחת אירועים עירוניים תחת כיפת השמיים.

 

סמכויות שיטור

 

סמכויות הפקח המסייע הפועל במסגרת מערך האכיפה העירוני הורחבו וכוללות סמכויות הניתנות לשוטרים ובהן: דרישה מאדם למסור לו את שמו ומענו ולהציג בפניו תעודת זהות או תעודה רשמית אחרת המזהה אותו, לערוך חיפוש על גופו של האדם אם יש לו חשד סביר שהאדם נושא עמו נשק שלא כדין או עומד לעשות שימוש שלא כדין בנשק, ולעכב אדם עד לבואו של שוטר כולל שימוש בכוח סביר.

הסמכת פקחים מסייעים במערך השיטור העירוני נעשית לפי בקשת הרשות המקומית ובאישור השר לביטחון פנים. פקחים של מערך האכיפה חייבים לעמוד בתנאי ההכשרה והכשירות המנויים בחוק. הודעה על הסמכת פקחים מסייעים תפורסם ברשומות ובאתר האינטרנט של המשרד לביטחון הפנים ובאתר הרשות המקומית הנוגעת בדבר.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?