דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 21 באוקטובר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

יורם שמעון ישלם לעו"ד מוטי חזיזה 25 אלף שקל

ביקורת חריפה של בית המשפט על התנהלות ראש מועצת מבשרת ציון בתביעת לשון הרע שהגיש כנגד עו"ד חזיזה שהגיב: "בית המשפט שם סוף להתנהלותו של שמעון"

תביעת לשון הרע שהגיש ראש המועצה המקומית מבשרת ציון, יורם שמעון, כנגד חבר מליאת המועצה לשעבר, עו"ד מוטי חזיזה, נמחקה והוא חוייב בהוצאות, כך החליט השבוע בית המשפט השלום בירושלים. חזיזה הגיב על הדחייה בסיפוק ואמר "בית המשפט שם סוף להתנהלותו של שמעון".

לפני כשנתיים הגיש שמעון מספר תביעות לשון הרע כנגד חברי מליאת המועצה המקומית מבשרת ציון לשעבר ובהם עו"ד מוטי חזיזה וחנן רפיעי, כנגד מי שכיהנה כיו"ר הוועדה המרחבית הראל, רות שוורץ, כנגד מבקרת המועצה לשעבר, עו"ד אילנית גוהר, כנגד העיתונאי ישי פורת וגם כנגד שבועון 'בקיצור' והעורך שלו, יובל רובין.

 

השמצה מכוונת

 

בתביעה כנגד חזיזה טען שמעון באמצעות עו"ד רון לוינטל, כי חזיזה "עשה יד אחת עם מבקרת המועצה ועם גורמים נוספים במבשרת ציון, להשמצת ראש המועצה, בכל מחיר, כדי לקבל בולטות תקשורתית, ולנסות לקדם בזכות זאת את מועמדותו לראשות המועצה”.

שמעון הוסיף וטען כי חזיזה “בעזות מצח של ממש, פרסם אמירות חסרות שחר ודברי בלע שקריים...”.

בין האמירות ששמעון טען כי חזיזה פרסם, היו עניין הפחתה או ביטול השומה שנקבעה להיטל ההשבחה עבור קניון 'מבשרת' וזאת לכאורה "בתמורה" להעסקת גרושתו בקניון והטבה לקניון באמצעות הסדרת חניון עבורו.

כזכור, שמעון נעצר על רקע חשדות בנושאים אלה ומאוחר יותר הוחלט על סגירת תיק החקירה שנפתח כנגדו וזאת מחוסר אשמה.

"הפרסומים נעשו תוך השמצה מכוונת..." כתב שמעון בכתב התביעה, "מתוך מניעים פוליטיים של תחרות קניבליסטית ותו לא, והכל כשהנתבע יודע שדבריו אינם אמת". הוא העמיד את תביעתו על סך של 600 אלף שקלים.

יורם שמעון

תביעות השתקה

 

חזיזה טען מנגד כי שמעון נוקט במדיניות של "תביעות השתקה" שנועדו "להפחיד ולהשתיק את נתבעיו על מנת למנוע מהם למלא את חובתם הציבורית ולשרת את הציבור בשקיפות ובנאמנות ולשמור על טוהר המידות ועל כללי מנהל ציבורי תקין".

"התנהגותו של התובע ודרך החתחתים שבה הוא פועל", הוסיף וטען עו"ד חזיזה באמצעות בא כוחו, עו”ד שמואל קזס, “הינם דפוס התנהגות קבוע, במסגרתו המציאות העובדתית ודרך הצגתה על ידי התובע מעובדת, מסולפת ומשונה בהתאם לאינטרס המתאים לתובע באותו רגע".

לטענת חזיזה שמעון כלל לא פירט בכתב התביעה את האמירות המדויקות שעליהן נטען כי הן "לשון הרע" וכי היעדר פירוט כזה הותיר אותו, כנתבע, במצב שאין הוא יודע כלל מפני מה הוא אמור להתגונן.

חזיזה ציין כי המשטרה עצמה ראתה את ההתנהלות סביב קניון 'מבשרת' בחומרה ועל רקע החשדות אף עצרה את שמעון לחקירה והוא שהה במעצר בית, והוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ למשך ששה חודשים.

מדובר ב"תביעת סרק חסרת כל יסוד", המשיך וטען חזיזה, “התובע, בחוסר תום לב, בגסות רוח ועיוות המציאות,...מנסה לעשות שימוש לרעה בהליכי המשפט". חזיזה הדגיש כי שמעון נבחר בבחירות האחרונות ברוב של 90%, כך שקשה לטעון כי מעמדו נפגע בשל הטענות שהושמעו כלפיו יריביו השונים בתקשורת.

 עו"ד מוטי חזיזה 

לא קיים צווים

 

התביעה התנהלה בבית המשפט השלום בירושלים מול השופטת חני טוקר. בפסק דין שפרסמה ביום שלישי השבוע (29.9) מתחה השופטת ביקורת על התנהלותו של שמעון במסגרת התביעה.

"התובע לא הגיש תצהיריו ולא הגיש בקשה להארכת מועד"...כתבה השופטת בפסק הדין וציינה כי למרות שאת בית המשפט חזר והאריך את המועד שניתן לשמעון להגיש את המסמכים הנדרשים.

השופטת אף קבעה כי לטענה של שמעון, כאילו הושגה "הסכמה לא פורמלית" עם חזיזה בנוגע להגשת התצהירים הנדרשים, לא היה בסיס.

בנוסף מתחה השופטת ביקורת חריפה על כך ששמעון לא מילא אחר צווים שניתנו כנגד הגוף שהוא עומד בראשו, קרי המועצה המקומית. "התובע לא קיים את החלטת בית המשפט...לא השלים הליכים מקדימים, וגם צווים שניתנו כלפי צדדים שלישיים שלתובע יש שליטה עליהם, כגון – הצו שניתן כלפי המועצה המקומית מבשרת ציון שהתובע עומד בראשה, לא קויימו".

השופטת ציינה כי שמעון העמיס קשיים על ניהול התיק בכך שמנע מחזיזה לצלם מסמכים שונים ובכך נדרש להוציא צו לגילוי מסמכים אלה מהגופים האחראיים כגון משטרת ישראל, פרקליטות המדינה, והוועדה המרחבית הראל. בהתנהלות זו יש כדי "לשפוך אור על התנהלות התובע", ציינה השופטת טוקר.

לאור זאת היא החליטה לקבל את בקשתו של חזיזה ולהורות על מחיקת התביעה וגזרה על שמעון לשלם לחזיזה 25 אלף שקל שכר טירחה והוצאות משפט.

בתגובה על ההחלטה אמר עו"ד מוטי חזיזה: "בית המשפט אמר את דברו, ביחס לתביעתו המופרכת מלכתחילה אותה הגיש שמעון. בית המשפט שם סוף להתנהלותו של שמעון שלא סר לצווים שיפוטיים אשר ניתנו כנגדו, ואף לא בכדי נמנע מלגלות מסמכים המצויים בידו אותם בחר להעלים. בהזדמנות זאת אאחל לתושבי מבשרת ציון חג שמח ומועדים לשמחה".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?