דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 16 ביוני 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

יצא צדיק

הפרקליטות סגרה את תיק החקירה כנגד ראש המועצה המקומית מבשרת ציון, יורם שמעון, מחוסר אשמה

הישג חשוב לראש המעצה המקומית מבשרת ציון, יורם שמעון – פרקליטות מחוז ירושלים הודיעה על סגירת תיק החקירה שנפתח כנגדו וזאת מחוסר אשמה. ההודעה סוללת את דרכו של שמעון לקדנציה נוספת בראשות המועצה המקומית, וזאת כאשר הוא מועמד יחיד.

כזכור, לפני כשנה  (10.9.17)נדהמו תושבי מבשרת ציון לשמוע כי יחידת החקירות הארצית במשטרת ישראל, עיכבה לחקירה את ראש המועצה, יורם שמעון, ואיתו את איש העסקים, רמי לוי בחשד ששמעון פעל כדי שלוי יקבל פטור מתשלום ארנונה עבור קניון שבנה בשטח המועצה. יחד איתם עוכב לחקירה מנהל המקומון 'זמן מבשרת', אמיר הוכברג ואיש עסקים נוסף, וזאת בחשד לעבירות מרמה והפרת אמונים, הנוגעים להתנהלות המועצה המקומית מול 'קניון מבשרת' ומול המקומון, המסקר את הרשות.

במסגרת החקירה פשטו חוקרי יאח"ה על משרדי המועצה לשם תפיסת מסמכים ועיכבו לחקירה אחד מחברי מליאת המועצה. גם גרושתו של שמעון, ששימשה כמנהלת שיווק בקניון של רמי לוי, עוכבה לחקירה.

בשעות אחר הצהרים של אותו יום שוחרר יורם שמעון למעצר בית של חמישה ימים והורחק לחודשיים מהמועצה. במסגרת ההסכמות בין סנגוריו לפרקליטות סוכם בנוסף כי ייאסר על שמעון ליצור קשר עם המעורבים בפרשה לתקופה של חודשיים ובנוסף יוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ לתקופה של חצי שנה.

 

"ביקשתי להיחקר"

 

יש לציין כי כשלושה שבועות לפני הפיכת החקירה לגלויה (18.8.17) פרסם יורם שמעון הודעה ובה טען, כי הוא עצמו הזמין את חקירת המשטרה. "כאזרח וכראש המועצה, שהמנהל התקין והחוק נר לרגליו - אני מברך על כך ואף הצעתי מיוזמתי להגיע ולמסור עדות, שייתכן ותשפוך אור על הבדיקה ותסייע לגורמי האכיפה להגיע לחקר האמת בהקדם האפשרי. לצערי, ישנם גורמים פוליטיים הסבורים כי באמצעות בדיות, שקרים, לחצים ואיומים ניתן יהיה לפגוע בי ולהשפיע על תפקודי כראש המועצה, והכל במטרה אחת: לא לייתר את יום הבוחר. צר לי לאכזב את אותם הגורמים - לא יקרה. כן - אלו אותם גורמים פוליטיים, המנסים לסכל כל פרויקט שיטיב עם הישוב. אלו אותם גורמים המנסים מזה חודשים רבים להסיט אותי מעבודתי למען היישוב ותושביו באמצעות העלאת טענות סרק ממוחזרות - אשר רובן נבדקו, הן על ידי משרד הפנים, והן על ידי שני משרדי רו"ח מטעמו, שבדיקתם עד כה העלתה חרס. אני אמשיך לפעול למען תושבי היישוב מבשרת ציון – בכל הכוח. לא אירתע מאותו קומץ שולי, המנסה את מזלו הפוליטי והתעסוקתי במערכת הציבורית ביישוב, על ידי הגשת תלונות שווא שיתבררו בקרוב כריקות מתוכן".

עם מעצרו של שמעון אמר פרקליטו, עו"ד אורי קינן, כי הוא "סמוך ובטוח כי לאחר שהמשטרה תבצע מלאכתה נאמנה, היא תגיע למסקנה כי לא דבק במרשי כל רבב".

בהמשך הדברים הגיב גם רמי לוי ואמר, כי העיכוב שלו לחקירה הוא מופרך ולא מבוסס וכי הוא קשור לסכסוך פוליטי בין חברי מליאה במועצה המקומית מבשרת ציון, הנוגע לקניון מבשרת.

יש לציין כי תקופת ההרחקה של שמעון קוצרה על ידי המשטרה וכבר כחודש לאחר המעצר הפומבי (15.10) הוא חזר ללשכתו וזכה לעשרות ברכות מתושבי היישוב ברשתות החברתיות.

 

חקירה סמויה

 

כעת מתברר כי החקירה בעניינו של יורם שמעון נפתחה כבר בחודש מרץ 2017, והתנהלה במשך כחצי שנה באופן סמוי לפני שהפכה לגלויה.

מפרקליטות מחוז ירושלים נמסר, כי שמעון נחקר בחשד לכך שבמסגרת תפקידו כראש המועצה הוא התערב לטובת קידום עסקיו של רמי לוי בקניון מבשרת תמורת משרות למקורביו של ראש המועצה, וכן נוכח הכרות מוקדמת וחברות של השניים במסגרת 'מרכז הליכוד'. בין היתר, נבחנו טענות בנוגע להעסקת אשתו לשעבר של ראש המועצה כסמנכ"לית שיווק בקניון, חשד להתערבות בהיתרי בנייה, הפחתת היטל ההשבחה בקניון ועוד.

בנוסף, נחקרו חשדות בנוגע להתנהלותו של ראש המועצה מול אדם שנטען כי הוא מקורבו, בעלים-שותף של מקומון. על פי החשד, אותו אדם סיקר באופן אוהד את ראש המועצה תמורת הטבות שונות כגון -  פרסומים שהמועצה פרסמה במקומון וכן מתן האפשרות והזיכיון לטיפול, החזקה והשכרה של שלטי החוצות בעיר.

 

פעל כנדרש

 

בהודעת הפרקליטות התברר כי בתום החקירה בלהב 433 הביעה המשטרה דעתה כי לא הונחה תשתית ראייתית לביצוע עבירה פלילית מצד ראש המועצה בנושא זה.

"מחומר הראיות עלה, כי משעה שנודע לראש המועצה כי הוא עשוי להיות בניגוד עניינים – פעל ראש המועצה כנדרש, קיבל ייעוץ משפטי מתאים ומנע את עצמו מלעסוק בענייניי הקניון. נוכח האמור וכן נוכח טיב יחסיהם של בני הזוג לשעבר – הגיעה הפרקליטות למסקנה כי אין מדובר במעשה פלילי. גם לגבי הטענות האחרות בנוגע לקידום עסקיו של רמי לוי, הרי שבחינה ראייתית ומשפטית העלתה כי מעשיו של ראש המועצה אינם מהווים הפרת אמונים. ראש העיר לא היה נתון במצב של ניגוד עניינים, ולא פעל תוך סטייה מהשורה בהיותו בניגוד עניינים."

הפרקליטות ניקתה את שמעון גם בנוגע לחשדות ביחס לקשר עם המקומון 'זמן מבשרת'. "בעניין זה, לא נמצאו ראיות למעורבותו של ראש המועצה בפרסום כלשהו במקומון, בהתערבות בהסדרי תשלום או בדרישה לפרסום אוהד בעד תמורה כזו או אחרת".

לאחר בחינת חומר הראיות ומכלול נסיבות העניין הגיעה גם הפרקליטות למסקנה כי אין תשתית ראייתית לחשדות כלפי שמעון ולאור זאת החליטה, על דעתו של פרקליט המדינה, לגנוז את תיק החקירה בעניינו ולסגור אותו בהיעדר אשמה.

שבועון 'בקיצור' ביקש את תגובתו של יורם שמעון אך לא נענה.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?