דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 07 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מבקרת המועצה המקומית לשעבר – אבירת איכות השלטון

התנועה לאיכות השלטון הכריזה לפני יום הכיפורים על הזוכים באות אבירי ואבירות איכות השלטון לשנת 2018. בין הזוכים גם מבקרת המועצה המקומית מבשרת ציון לשעבר, עו"ד אילנית גוהר.

עו”ד אילנית גוהר שימשה כמבקרת המועצה המקומית מבשרת ציון במשך כחמש שנים. בחודש אוקטובר 2016 היא פנתה למבקר המדינה וגוללה במכתב ארוך שורה של פרשות והתנכלויות מהן היא סובלת מאז חשפה כשלים ואי סדרים, לכאורה, בהתנהלותו של ראש המועצה המקומית, יורם שמעון. המבקרת טענה כי בעקבות הממצאים שחשפה זימן אותה שמעון לשימוע במטרה להביא לפיטוריה.

בלשכתו של ראש המועצה המקומית מבשרת ציון טענו בתגובה כי ראש המועצה הוא שהחל בהליכים כנגד מבקרת המועצה וטענו לשורה ארוכה של ליקויים בהתנהלות ותפקוד מבקרת המועצה.

בדצמבר 2016 אישר מבקר המדינה את הבקשה ונתן למבקרת צו הגנה זמני האוסר על המועצה והעומד בראשה לפגוע במעמדה או בסמכויותיה.

בחודש מרץ האחרון הגיע העימות בין המבקרת לראש המועצה לסופו, כאשר בתיווכו של מבקר המדינה, הסכימה עו"ד גוהר, לוותר על צו ההגנה הזמני והודיעה כי היא מעדיפה להגיע להסדר פרישה בתנאים מועדפים. ראש המועצה, יורם שמעון, הסכים לתנאים וההסכם בין הצדדים קיבל את אישורו של מבקר המדינה.

לפני כחודש חשף יורם שמעון, במסגרת תכנית טלוויזיה את גובה הפיצויים שקיבלה המבקרת המועצה כנגד הסכמתה לפרוש מתפקידה – 750 אלף שקל. שמעון ניצל את התכנית להתקפה פרועה כנגד המבקרת: "הקלות הבלתי נסבלת של מי שעובר עבירות משמעת חמורות ביותר, לרבות מי שמנסה לקחת כסף שלא כדין מקופת המועצה ומבקר המדינה מעניק לה צו הגנה זמני שמונע ממני לעשות כנגדה כל מעשה".

יועץ מבקר המדינה, ניצב (בדימוס) עמיחי שי, שהתראיין בתכנית ניסה להגן על מדיניות המבקר ואמר: "אין חרטה. עם כל הכבוד לראש מועצת מבשרת...לא אחשוף ואדבר מעבר לזה. שחיתות היא לא תמיד עבירה פלילית. סעיף 45 א' לחוק מבקר המדינה...כאשר בא אדם ומתלונן שהמעסיק שלו מתעמר בו על כך שחשף מינהל לא תקין או שחיתות...כאשר מדובר במבקר פנים...אילנית גוהר פנתה אלי שנתיים לפני...".

עו"ד אילנית גוהר אמרה בתגובה כי היקף הפיצויים שקיבלה עומד על 770 אלף שקל, משום שלסכום שנפסק לה התווספו 20 אלף שקל הוצאות משפטיות: "החלטות כבוד מבקר המדינה בענייני, ניתן צו הגנה ופיצוי כספי ניכר, מדברות בעד עצמן. כמו גם דבריו של ניצב בדימוס, מר עמיחי שי, עוזרו המיוחד של כבוד המבקר אשר חשפו את האמת העובדתית הלכה למעשה. בהזדמנות זו אני רוצה לאחל לכל עם ישראל שנה טובה ומבורכת".

כאמור, התנועה לאיכות השלטון החליטה לבחור בעו"ד גוהר כאבירת איכות השלטון בקטגוריה "הרשות המבקרת".

פרס איכות השלטון חולק השנה לעשרה זוכים ובהם: ח"כ אורי מקלב, פרופסור שמואל האוזר, נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, מרים נאור, הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון לשעבר, דורית סלינגר, העיתונאי ברוך קרא, הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר האלוף במיל' דני עפרוני ועוד.

בנימוקים למתן הפרס נאמר: "כל האבירות והאבירים שנבחרו לקחו חלק פעיל במאבק בעוולות, קידמו את האינטרס הציבורי ולא ויתרו לרגע על טוהר המידות. גם בתקופה בה השחיתות עולה על גדותיה, הם לא עמדו מנגד ופעלו ללא לאות למען שלטון איכותי וחברה מתוקנת. זה הזמן לומר תודה ענקית ולהסיר את הכובע בפני האנשים האלה".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?