דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 06 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מבשרת ציון: האש סיכנה את הבתים ברחוב האורן

שריפה גדולה פרצה ביום רביעי השבוע (20.11) במבשרת ציון. השריפה החלה בחלק המזרחי של היישוב והתקדמה במהירות בוואדי לכיוון מערב, תוך שהיא מתקרבת במידה מסוכנת לבתים ברחוב האורן.

האש פרצה סמוך לשעה 11:00 בוואדי שמתחת לרחוב השושנה. אל האזור הוקפצו עשרה צוותי כיבוי והצלה מתחנות בית שמש וירושלים. האש התקדמה בוואדי במהירות, תוך שהיא נעזרת ברוחות היבשות שנשבו בוואדי בעוצמה של 20 קמ”ש. לוחמי האש נאבקו באש כשהם מסתייעים במטוסי כיבוי של טייסת הכיבוי הארצית "אלעד" ונערכו בקו הגנה כדי שלא תפרוץ אל בתי התושבים. במקום האירוע נפתח חפ"ק ומפקד כבאות והצלה מחוז ירושלים, טפסר ניסים טוייטו הגיע לאירוע ופיקד על כוחות הכיבוי.

בשעה 12:30 החלו הלהבות להתקרב באופן מסוכן לבתים ברחוב האורן, הנמצא במעלה הוואדי לכיוון מערב. בעקבות המלצת רשות הכבאות והצלה לישראל, החלו לוחמי אש בסיוע שוטרים ואנשי המועצה המקומית מבשרת ציון בפינוי התושבים ברחוב.

בשעה 14:30 המשיכה האש לאיים על הבתים ברחוב האורן. רוחות חזקות מאוד הקפיצו את הלהבות והקשו על ההשתלטות על השריפה. לאירוע הוזרמו כוחות נוספים של כיבוי ושל מטוסים, ובשטח פעלו 18 צוותי כיבוי בסיוע של 8 מטוסי כיבוי.

בשעה 15:30 המשיכה האש להתפשט בחסות הרוח המזרחית לכיוון קניון הראל וכביש מס' 1. בשלב זה פעלו בשטח 22 צוותים מתחנות בית שמש וירושלים וצוותים נוספים שהגיעו לסייע בסיוע חוצה מחוזות, ובנוסף 5 צוותים הוזעקו למקום. מאמצי הכוח של לוחמי האש התמקדו בהגנה על בתי התושבים ברחובות האורן, יפה נוף, קניון הראל וכביש מספר1.
במקביל, מטוסי הכיבוי המשיכו לבצע יעפים ולהטיל חומרי כיבוי על הלהבות שליחכו את העצים בוואדי, וזאת בסיוע היחידה האווירית של כבאות והצלה לישראל.
מפקד כבאות והצלה מחוז ירושלים, טפסר ניסים טויטו, קרא לתושבים להישמע להוראות לוחמי האש: "החל משעות הצהריים המוקדמות, לוחמי אש רבים ממחוז ירושלים, נאבקים בשריפה גדולה במבשרת ציון, בסמוך לבתי התושבים. לוחמי האש מגנים על בתי התושבים על קניון הראל ועל כביש 1. אנחנו מבקשים מהציבור להישמע להוראות לוחמי האש משטרת ישראל ואנשי המועצה ולא להתקרב למקום השריפה".

סמוך לשעה 17:30 הצליחו כוחות הכיבוי לבלום את התפשטות האש לעבר בתים ברחוב האורן, הקניון וכביש 1 ולבלום את חזית האש העיקרית. כתוצאה מכך הורשו תושבי רחוב האורן לחזור לבתיהם.

פעולות הכיבוי נמשכו במהלך הערב והלילה במטרה להשיג שליטה מוחלטת בשריפה ולאחר מכן לכיבוי כל מוקדי הבעירה, בכדי למנוע את התחדשות האש בשנית.

"האירוע התפתח מהר מאוד בשל מזג האוויר הקיצוני ובלימתו התאפשרה בזכות שילוב צוותי לחימה קרקעיים ואווירים", סיכם טפסר טויטו, "מהירות תגובה, זריזות מבצעית, שיתוף פעולה רב זרועי בין כבאות והצלה לישראל, משטרת ישראל, קק"ל מד"א, מועצת מבשרת ציון, ובעיקר בזכות הנחישות של לוחמי האש. עם זאת, טרם השלמנו את משימות הכיבוי והחשש העיקרי שלנו הוא התחדשות האש בחסות הרוח ולכך אנחנו ערוכים".

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?