דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 16 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מינהל התכנון מעכב הקמת ועדה מקומית במבשרת ציון

  האם המהלכים לפירוק ועדה המרחבית הראל והקמתה של ועדה מקומית לבניין ערים מבשרת ציון עלו על שרטון? מכתבה שהתפרסמה השבוע בשבועון 'גלובס' עולה כי במינהל התכנון חוששים כי ועדה מקומית במבשרת ציון, שתהיה בשליטתו של ראש המועצה יורם שמעון, תמנע הקמת אלפי יח"ד ומאיימים לעכב את הקמתה.

בחודש נובמבר 2016 הודיע מינהל התכנון כי המועצה המקומית מבשרת ציון יכולה להתחיל במהלך להקמת ועדה מקומית. המהלך להקמת הוועדה הותנה באישור מליאת המועצה אך רוב חבריה התנגדו באופן נחרץ למהלך.

מאוחר יותר, חשפה כתבה בערוץ 2 את עומק הסכסוך של שמעון עם יו"ר הוועדה המרחבית, רות שוורץ. בכתבה העידה שוורץ כי שמעון ניסה ללחוץ עליה לאשר הקלות בדמי השבחה לקניון מבשרת. חקירת המשטרה שנפתחה בנושא הסתיימה בלא כלום והמעורבים (שמעון והיזם רמי לוי) נוקו מכל חשד.

לאחר שמליאת המועצה הקודמת מנעה את קידום המהלכים להקמת ועדה מקומית למבשרת ציון, ולאחר ניצחונו המרשים בבחירות לראשות המועצה, מיהר שמעון לאשר את הקמת הוועדה כבר בישיבת המליאה הראשונה. חברי המליאה אישרו גם כי ראש המועצה המקומית מבשרת ציון, יורם שמעון, ימונה ליו"ר הוועדה לתכנון ובנייה, חבר בוועדת התכנון המרחבית הראל, ונציג בוועדה המחוזית ירושלים. לפי הצפוי הוועדה המקומית החדשה הייתה אמורה לקום לקראת סוף שנת 2019.

כאמור, הדרך להקמת הוועדה עוברת גם במינהל התכנון, אשר הוא הסמכות העליונה האחראית על פעילות הוועדות לתכנון ובנייה בכל רחבי הארץ. ושם, ככל הנראה, חוששים מהפקדת סמכויות התכנון בידיה של ועדה מקומית למבשרת ציון.

העיתון 'גלובס' חשף ביום שני השבוע (4.3) מכתב ששיגר היועץ המשפטי של המועצה המקומית מבשרת ציון, עו"ד שחר בן עמי, ובו מצוטטים קטעים מפרוטוקול הישיבה שהתקיימה לאחרונה במינהל התכנון ודנה בהקמת הוועדה המקומית מבשרת ציון. בישיבה השתתפו ראש המועצה המקומית, יורם שמעון, מנכ"לית מינהל התכנון, האדריכלית דלית זילבר, יו"ר מטה הדיור, זאב בילסקי וסגניתו מירי כהן ומשנה למנכ"ל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) יאיר פינס.

מן הפרוטוקול עולה כי בין הפקידים הבכירים לבין שמעון התקיימה שיחה קשה ובמהלכה נדרש שמעון להתחייב כי יאשר את הקמתן של 3700 יח”ד נוספות במבשרת ציון. שמעון התנגד נמרצות וטען כי הסכמתו למהלך כזה תהיה בבחינת טירוף.

 

לטענת 'גלובס' אמר שמעון בישיבה: "צריך למנות מומחה אובייקטיבי והוא יקבע אם אפשר להוסיף במבשרת 3,700 יחידות דיור על 6,200 המשפחות הקיימות, כאשר אין כבישים מעונות ושאר תשתיות נדרשות...תגידו לי אתם חושבים שאני מטורף? שאני אחזור על הטעויות של קרית גת וראש העין שבנו מגדלים ועכשיו אין להם יכולת לעמוד בדרישות התשתיות? אין לי בעיה שנעשה את זה בהדרגה, נבנה תשתיות ונקים בניינים. אבל אם תכניסו לי אצבע לעין, אז יש לי חדשות - הוועדה המרחבית לא תאשר היתרים ללא תשתיות".

בהמשך הישיבה דרש שמעון לדון רק בנושא הקמת הוועדה המקומית ולאחר מכן לדון בנפרד על נושא היתרי הבנייה בישוב, אך סגנית יו"ר מטה הדיור, מירי כהן, השיבה כי שני הדברים קשורים זה בזה. שמעון הגיב בחריפות ואמר כי מדובר ב"סחיטה באיומים".

"אני לא מוכן לתת לכם להתנות את הדברים", השיב שמעון, "אם לא תתנו את הוועדה נפעל בכל הדרכים החוקיות לשנות את ההחלטה, ונדאג בהתאם לחוק שלא יאשרו לכם את ההיתרים בוועדה המרחבית. אם אתם רוצים עכשיו לתקוע את הוועדה בגלל ההיתרים זה נקרא סחיטה באיומים שזו עבירה מאוד חמורה בסדר הדין הפלילי. אני אומר לכם את זה בצורה הכי ברורה. אין קשר בין שני הדברים".

בשלב זה העלתה כהן את נושא ההיתרים המעוכבים על ידי המועצה לפרויקטים של מחיר למשתכן שבהם כבר זכו זכאים. שמעון הגיב כי העיכוב בהיתרים נובע מהצורך להקים תשתיות.

במכתב ששיגר עו"ד בן עמי לשר האוצר, משה כחלון, נטען כי דרישות מינהל התכנון להסכמה מראש להקמת 3700 יח”ד ולמתן היתרי בנייה, הן בניגוד למינהל תקין. בנוסף, מסר בן עמי ל'גלובס' כי במידה והתניית הקמת ועדה מקומית באישור היתרי בנייה תישאר על כנה, תעתור המועצה לבג"ץ.

ממשרד האוצר נמסר ל'גלובס' בתגובה כי "הליך פירוק של ועדה מוועדה מרחבית היינו הליך ארוך ומורכב הכולל המלצות של מספר גורמים. בחינת הבקשה של מבשרת ציון העלתה כי בשלב זה לא מומלץ לפרקה מהוועדה המרחבית הראל. ככל שיתקבלו המלצות אחרות מהגורמים המוסמכים הדברים ישקלו בהתאם".

יורם שמעון אינו מגיב לשאלות 'בקיצור' ולאור זאת תגובתו אינה מובאת כאן.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?