דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 20 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

נדחו העתירות כנגד תוספת דירות ב'מגרסה' המועצה תשלם ליזמים שכ"ט 60 אלף שקל

בנוסף, המועצה הפקידה 5 מיליון שקלים בשלב הבקשה לצו ביניים והיזמים שנפגעו מהעיכובים מאיימים לדרוש את הכסף כפיצוי לנזקים שנגרמו להם

בית המשפט המחוזי בירושלים הותיר על כנה את החלטת ועדת הערר המחוזית ואישר את הגדלת היקף היתרי בנייה בפרויקט 'מחיר למשתכן' במתחם 'המגרסה' במבשרת ציון ב-20%, כך שמספר יחידות הדיור יגדל ל-900. בכך דחה ביהמ"ש את העתירות של המועצה המקומית מבשרת ציון ושל הוועדה המרחבית 'הראל' כנגד החלטת ועדת הערר, אשר ביקשה להשאיר את היקף יחידות הדיור על 750 בלבד, וחייב אותן בשכר טירחה בהיקף כולל של 90 אלף שקל.
פסק הדין של השופט עודד שחם מסיים מאבק משפטי ממושך של שלוש וחצי שנים בין המועצה המקומית מבשרת ציון ובעיקר העומד בראשה, יורם שמעון, לבין ועדות התכנון וחמש חברות יזמיות אשר זכו במגרשים במתחם במכרז 'מחיר למשתכן' בשכונת המגרסה בישוב.

מתחם המגרסה במבשרת ציון

בשנת 2016 אישרה הוועדה המחוזית ירושלים הקמת שכונת מגורים בת 1,269 יחידות במתחם המחצבה הישנה במעוז ציון המכונה 'המגרסה'. בשלב ראשון אושרה הקמת 750 יחידות דיור, ונקבע כי הגדלת היקף יחידות הדיור מעבר לכך תחייב עריכת בה"ת (בחינת היתכנות תחבורתית) נוספת. על יסוד האישור שיווקה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) את הקרקע במתחם במסגרת פרויקט 'מחיר למשתכן', וזכו בה שבע יזמיות להקמת 746 יח"ד .

לאחר אישור התכנית, הגישה רמ"י בקשה לשינוי שלביות הביצוע, כך שתתאפשר הקמה של 150 יחידות דיור נוספות, ובסך הכל 900 יח"ד, ללא צורך בעריכת בה"ת נוספת. המועצה המקומית מבשרת ציון התנגדה לשינוי השלביות. למרות זאת, ביולי 2018 החליטה הוועדה המחוזית לדחות את ההתנגדויות ולאשר את הבקשה לשינוי השלביות, כאשר ההחלטה עצמה להגדלת מספר היח"ד היא בסמכות של הוועדה המרחבית הראל.

במהלך שנת 2018 הגישו חמש היזמיות בקשות להיתרי בנייה לוועדה המרחבית בקשות ובהן הקלות שונות ובין היתר תוספת יחידות דיור בהיקף של 18%-20% ("הקלת שבס"), ללא תוספת שטחים, כלומר, תוך הקטנת שטח הדירות הממוצע בפרויקט.

המועצה תשלם. יורם שמעון

לאור התנגדות המועצה המקומית מבשרת ציון, שנציגיה מהווים רוב בוועדה המרחבית הראל, להגדלת מספר יחידות הדיור בפרויקט, דחתה הוועדה המרחבית את הבקשה של היזמים והחליטה שלא לאשר תוספת יחידות דיור בהקלה.

היזמים הגישו ערר על החלטת הוועדה המרחבית, ובדיון שהתקיים בפני ועדת הערר לפני כשנה (11.9.19) הגיעו הצדדים להסכמה כי הדיון יוחזר לוועדה המרחבית, אך בדיון הנוסף שבה הוועדה ודחתה את הבקשות לתוספת יחידות דיור. בהחלטה צוין כי התנגדות המועצה המקומית מבשרת ציון מבוססת על היעדר מענה תחבורתי, ומחסור בשטחים למבני ציבור.

החלטת הוועדה המרחבית נתקלה בשני מכשולים משמעותיים: ראשית, העלאת ההיבט התחבורתי ערערה למעשה על החלטת הוועדה המחוזית לשינוי השלביות, שנית, הטענה למחסור במבני ציבור התבססה על הנחות יסוד שלא הוכחו די הצורך.

היזמים שבו והגישו ערר על החלטת הוועדה המרחבית וועדת הערר שבה ודחתה את הנימוקים של הוועדה המרחבית והורתה על אישור הבקשות לתוספת 150 יחידות דיור.

במועצה המקומית מבשרת ציון ובוועדה המרחבית הראל הגישו ערעור על החלטת ועדת הערר לבית המשפט המחוזי בירושלים, והערעור נדון בפני השופט עודד שחם.

בפסק הדין שפורסם השבוע החליט השופט שחם לדחות את הערעור וקבע כי, "בעיקרו של דבר, מדובר בטענות שנדונו, ונדחו, על ידי ועדת הערר...הנטייה להתערבות שיפוטית בהכרעות של מוסד תכנון, בפרט בנושאים כגון אלו, מצומצמת ביותר. אין כל מקום לכך שבית משפט זה יקבע, כמבוקש על ידי המועצה, מהי הדרך הנכונה לספק את המענה לצורכי הציבור של השכונות הסובבות את שכונת המגרסה...”.

בית המשפט הותיר את החלטת ועדת הערר על כנה וחייב את העותרות בהוצאות משפט בסך 90 אלף שקל, מהן 60 אלף שקל ישולמו על ידי המועצה המקומית מבשרת ציון והשאר על ידי הוועדה המרחבית הראל. עוד נקבע כי היזמים יוכלו להגיש בקשה לחילוט הערבויות בנקאיות בסך חמישה מיליון שקל שהופקדו על ידי המועצה המקומית כתנאי למתן צו ביניים, אשר עיכב מתן היתרים במתחם עד למתן פסק הדין.

החלטת בית המשפט מהווה מהלומה לראש המועצה המקומית מבשרת ציון, יורם שמעון, אשר עמד מאחורי הדרישה לדחות את בקשת היזמים להדלה של יחידות הדיור, ואשר הודיע באמצעי התקשורת על כוונת המועצה לערער על ההחלטה.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?