דלג לתוכן העמוד
יום שני, 18 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תושב מבשרת נדון ל-7.5 שנות מאסר לאחר שנהג בהשפעת סמים וגרם לתאונה קטלנית

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע לאחרונה את תושב מבשרת ציון, אנטון פרוס, 47, בגין שתי עבירות של הריגה, גרימת חבלה חמורה, נהיגה בשכרות, נהיגה תחת השפעת סמים, נהיגה בזמן פסילה ועבירות נוספות. השבוע נידון פרוס לשבע וחצי שנות מאסר בפועל, פסילת רישיון הנהיגה לתקופה של 16 שנה מיום שחרורו מהכלא ופיצוי כספי למשפחות של קרבנות התאונה.

מגזר הדין עולה כי פרוס נהג ברכבו למרות שרישיונו נשלל לאחר שהורשע בנהיגה בשכרות. מן הראיות שהוצגו בבית המשפט עולה כי הוא החל לצרוך סמים בגיל 15-16 ולבצע עבירות. בשנים 2001-2012 הוא צבר שלוש הרשעות בגין אלימות ונהיגה פוחזת ונדון למאסר על תנאי וקנסות. בשנת 2016 הוא ריצה מאסר של 45 ימים לאחר שנמצא בלתי כשיר לחלופת מאסר בעבודות שירות למען הציבור.

בלילה שבין 9.10.16 ל-10.10.16 נהג פרוס ברכבו בכביש מספר 1 מביתו של חברו בראשון לציון לכיוון ביתו במבשרת ציון, וזאת למרות שרישיונו נפסל חודשים ספורים קודם לכן ע"י ביהמ"ש בגין נהיגה בשכרות. קודם לתחילת הנהיגה שתה בבית החבר שלושה בקבוקי בירה וכן צרך סם מסוג קנביס. חרף העובדה שהחבר הציע לו להמתין בביתו עד לחלוף "הסטלה", כלשון החבר, ולמרות שלפי התרשמות החבר הוא היה "עייף גמור", החליט פרוס לעלות על רכבו ולנהוג לכיוון ביתו.

במהלך הנסיעה לא שמר פרוס על מרחק מהרכב לפניו. כאשר נהג הרכב שלפניו האט, לאחר שהבחין ברכב החונה בשול הדרך השמאלי (בצמוד לגדר ההפרדה בין הנתיבים), פרוס לא הספיק לבלום, פגע בו מאחור והעיף אותו אל עבר הרכב החונה. כתוצאה מכך נהרגו שני נוסעים שעמדו מחוץ לרכב החונה, נוסעת נוספת נפצעה באורח קשה וכן נפצעו שני הנוסעים ברכב שהועף. כאשר הגיעו השוטרים למקום התאונה מסר להם פרוס כי ברכבו נהג חברו, ובמקביל התקשר לחבר וביקש ממנו להגיע למקום התאונה.

בשל כך הורשע פרוס בשתי עבירות של הריגה, עבירה של גרימת חבלה חמורה, שתי עבירות של פציעה, עבירה של נהיגה בשכרות, עבירה של נהיגה תחת השפעה, עבירה של שיבוש מהלכי משפט, שלוש עבירות של גרימת נזק לאדם ולרכוש ועבירה של נהיגה בזמן פסילה.

בגזר הדין נכתב כי: "במעשיו גילה הנאשם חוסר אחריות משווע, אשר מבטא זלזול מוחלט בערך השמירה על חיי אדם. הנאשם צרך אלכוהול וסמים גם יחד, בכמויות לא מבוטלות, ויצא לדרכו כשהוא נתון להשפעתם של אלו. הנזק לו גרם הנאשם קיצוני בחומרתו. במעשיו הוא גרם למותם של שני בני אדם, כל אחד מהם הוא בבחינת עולם ומלואו. הנאשם אף גרם לפציעתה הקשה של מעורבת נוספת ובכך שינה לעד את מסלול חייה".

עוד צוין בגזר הדין כי "נהיגתו של הנאשם תחת השפעת סמים או אלכוהול לא הייתה בבחינת מעידה חד-פעמית. יתר על כן, הנאשם הפגין זלזול בחוק בכך שחודשים ספורים בלבד לאחר שהורשע בנהיגה תחת השפעה הוא שב ונהג ברכב כשהוא נתון להשפעת סמים ואלכוהול וזאת למרות שרישיונו נפסל. זלזול זה, אשר בזו הפעם גרם לאסון קשה, מחייב הטלת עונש מרתיע על הנאשם, לבל ישוב לבצע עבירות".

לאור זאת נגזר דינו של פרוס ל-7.5 שנות מאסר ובנוסף הופעלה חצי שנת מאסר על תנאי מגזר דין קודם, פסילה מאחזקת רשיון נהיגה למשך 16 שנה, 12 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים מיום שחרורו, הפעלת קנס 10,000 מגזר דין קודם, ותשלום של 60 אלף שקל לכל אחת משתי משפחות ההרוגים בתאונה ובנוסף תשלום של 25 אלף שקל לאחת הפצועות.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?