דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 25 בפברואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מגדלים באוויר

מגדל בבל המקראי נבנה על ידי הדור שלאחר המבול, בבבל, אשר בארץ שנער. לפי המסופר בספר בראשית, המגדל נבנה בטכנולוגיה מתקדמת, אך אלוהים הענישם – בלל את שפתם והפיץ אותם בעולם, וכתוצאה מכך חדלו בני האדם לדבר בשפה משותפת וכך נוצרו השפות השונות.

מגדל בבל הוא סימבול קדום המייצג את השאפתנות האנושית להישגים גבוהים, אשר אינם בהכרח מביאים לתוצאות מפותחות. ישנם ביטויים בשפתנו המיוחסים לאותו רעיון כגון: “לטפס על מגדל גבוה", “לרדת מהעץ", “ממרומי האולימפוס", “לרדת מההר"... אלה ועוד המתארים מצב של התרוממות לגבהים, מתוך שאיפה מחוסרת צניעות להתפתח, אך שאיננה בהכרח משיגה את התוצאה הרצויה. מעין אשליה אוטופית גבוהה של הישגיות, תוך ניתוק מהצרכים האמתיים ומקרקע המציאות.

                                          

את המוטיב הסימבולי של מגדל בבל נפגוש גם בחלומות, המשקפים את הלך רוחנו. הבמאי הפנימי שבתוכנו, תת-המודע, בוחר בתרחישים שעולים על כל דמיון, על מנת להפגישנו עם תכנים רגשיים המעסיקים אותנו. אלה מופיעים במשלים וסימבולים. "המגדל הנופל" – מייצג תוצאה של רעיונות/תכניות/הישגים ש"נופלים" לנוכח חוסר תיאום עם קרקע המציאות. אמנם, לצד ההתמודדות עם חוויה זו ישנה אכזבה גדולה. מצד שני - בל נשכח שדרך החיים עתירת אתגרים, ועליה פרושים בציר הזמן "מגדלים" שכאלה שנפלו, אשר מהם אנו לומדים לדייק את עצמנו, מתקנים ומיישרים ציפיות – התנסות חשובה בציר ההתפתחות האישית.

מובאים קטעים מחלומות לדוגמה להמחשת הרעיון.

 

יישור ציפיות

ז' מספרת: ”לנכדתי בגיל ה-14 יש לאחרונה חלומות חוזרים, שבהם היא רואה עצמה על בניין גבוה (שמתחושתה היא בנתה אותו) על הגג... ואז הוא נופל"...

זוהרית: חלומה של הנערה, מתאר כיצד היא מרגישה שבנתה ציפיות ותכניות, אשר מתמוטטים לנגד עיניה שוב ושוב (חלומות חוזרים). במציאות היא מתמודדת עם מטלות בלימודים, ועם תכניות להתקבל לבי"ס תיכון חדש. היא חשה את נפילתן של הציפיות, וזוהי חוויה רגשית המלווה אותה זמן מה.

החלום מבטא את החוויה, מאפשר לה לעמוד מול התוצאות, ואף מטמיע בתוכה את היכולת לעמוד מולן. אם שרדה זאת בחלום, תוכל לעמוד בזה גם במציאות. בנוסף, חשוב להבין כי זהו חלק בלתי נפרד מתהליך טבעיי של צמיחה והתבגרות.

 

לרדת אל העם

ד' כותבת: ...”בחלום ראיתי את עצמי על בניין גבוה מאוד... ידעתי שאם לא אמצא מייד את הדרך אל המדרגות וארד למטה, הבניין עשוי ליפול. הבטתי מהגג למטה... שם הסתובבו כל מיני אנשים פשוטים"...

זוהרית: חלומה של ד' מתאר כיצד היא חשה ש"טיפסה גבוהה מידי" בציפיות, בתכניות, בהישגים... אולי בזה מצאה עצמה מתרחקת ומבודדת ואילו עתה חשה צורך מיידי "לרדת" ולחבור אל הפשטות, ועם זאת לחבור אל הסביבה החברתית - “לרדת אל העם" כמו שאומרים. החלום פורק ומשחרר את המתחים האגורים ברגשותיה של ד', לטובת בריאותה הנפשית. כמו כן, הוא מטמיע בתוכה את הנחיצות לשינוי מצב.

 

מגדל אנושי

א' כותב: "בחלום ניסיתי להגיע לראשה של פירמידה אנושית... היו שם אנשים על גבי אנשים, מסודרים בצורה מופתית, ממש כמו במופעי הקרקס. היו רגעים שהצלחתי להתייצב, וברגעים אחרים הרגשתי שאני אוטוטו נופל. הייתי מתוח ודרוך...”

זוהרית: חשוב לציין כי במציאות א' עבד עד כה בחברה גדולה כעובד מן המניין, ולאחרונה הוצע לו תפקיד מאוד בכיר – הצעה שמהווה מבחינתו קפיצת דרך עצומה... והנה מופיע החלום הזה, המשקף את רגשותיו ומתאר כיצד הוא מרגיש את חוויית הטיפוס בסולם ההיררכי של חברה גדולה (מטפס במגדל אנושי). החלום משקף את תחושת החוסר-יציבות שבמצב, מהיותו מושתת על מערכת אנושית בבסיס ותלוי בה. החלום מספר לנו כיצד א' מרגיש מתוח ודרוך לקראת התפקיד הבכיר שהוצע לו, וחושש מהנפילה המאכזבת.

 

מגדל פיזה

ב' כותבת: בחלום ראיתי את עצמי משחקת בקוביות עם תמונות של תינוקות עליהן. הערמתי את הקוביות זו על זו והצלחתי לבנות מגדל ממש יפה, אבל מה שהיה מוזר בחלום הוא שכל המגדל עמד נטוי ממש כמו מיגדל הפיזה באיטליה... תהיתי ביני לבין עצמי "איך זה שהוא לא נופל"?

זוהרית: במציאות של ב' היא מנהלת אזורית של מעונות לגיל הרך. לאחרונה הייתה שותפה בפרויקט רחב היקף, כיוזמת וכמפעילה. החלום משקף את החוויה הרגשית שלה ומתאר כיצד היא בונה את הפרויקט (קוביות עם תמונות של תינוקות) נדבך על נדבך (קוביה אחת על השניה), אולם חוויית ההצלחה שלה במשימה למראית עין (מגדל יפה) מהולה בתחושה שזה עשוי ליפול (המגדל מוטה כמו מגדל הפיזה המפורסם). החלום מטמיע בה את הנחיצות להבטיח את ביסוס הפרויקט ויציבותו.

 

חלומות פז מבורכים !

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?