דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 25 בפברואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מגדלי הפרחים והתבלינים במשבר הגדול מימיהם

מדינת ישראל נחשבת למעצמת ייצוא לפרחים וצמחי תבלין. כ-90% מהתבלינים הגדלים בישראל מיוצאים למדינות בכל רחבי העולם, ו'בורסת הפרחים' בהולנד מסתמכת בעיקר על מגדלי הפרחים בישראל. מגיפת הקורונה פגעה קשות בשני השווקים הללו. במשרד החקלאות מציינים כי ענף הפרחים והתבלינים בישראל עבר בשל הקורונה את המשבר הגדול שידע מימיו.

שוק הפרחים פרח ושגשג בשנים האחרונות, אך עם הגעת הקורונה, הבורסה ההולנדית לפרחים נסגרה לחלוטין בין מרץ למאי, וגם בהולנד הושמדו מאות מיליוני פרחים. חודשיים אלו הספיקו לשתק את כל תעשיית הפרחים.

בעקבות התפשטות המגיפה בעולם בוטלו אירועים משפחתיים (חתונות, בריתות), אירועי חברה, חנויות פרחים נסגרו, מסעדות ובתי עסק אחרים לא פועלים או פועלים בהיקף נמוך. על כן נוצר מצב שאין דורש לפרחים בחממות. כתוצאה מכך המקררים והחממות מלאים במיליוני פרחים, ללא דורש.

הירידה הדרמטית בשוק הפרחים לצד חיי המדף הקצרים של פרחים, הובילה להשמדה המונית של סחורה שנשארה ללא ביקוש. למרות חזרה הדרגתית של בורסת הפרחים בהולנד לתפקוד, הנזק שנגרם לתעשיית הפרחים הישראלית, נראית לחקלאים רבים כנקודת אל חזור, במיוחד אחרי הגל השני.

שוק התבלינים ספג לא פחות, שכן מדינת ישראל היא יצואנית מובילה בעולם. סגירת השווקים העולמית, סגירת עסקים ומסעדות בכל העולם, כמו גם חיי המדף הקצרים לא אפשרו ייצוא של צמחי תבלין.

כדי לסייע לחקלאים הפעילים בשני הענפים ונכנסו למשבר חריף יזם משרד החקלאות ופיתוח הכפר תכנית סיוע בהיקף של 30 מיליון שקל. גודל המענק לחקלאי יינתן בהתאם להיקף הנזק. סיוע זה הוא בנוסף למענקי הסיוע הממשלתיים בשל משבר הקורונה.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?