דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 18 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מגורים חינם ומלגת לימודים לסטודנטים בפרויקט "כאן גרים"

במסגרת הפרויקט מתגוררים הסטודנטים בבית של אזרח ותיק ומקיימים איתו פעילות חברתית. הקשישים שהשתתפו בתכנית ציינו כי תחושת הביטחון שלהם עלתה, מצב הרוח השתפר ועלתה המוטיבציה לעשייה

פרויקט כאן גרים

בימים אלה, מתקיימת הרשמה לשנת הלימודים תשע"ז לפרוייקט "כאן גרים". מדובר בפרוייקט מגורים חברתי, במסגרתו סטודנטים מתגוררים במהלך השנה בבתיהם של אזרחים ותיקים, ומחוייבים לקיים 120 שעות של פעילות חברתית עם האדם עמו הם גרים. בנוסף למגורים, זוכים הסטודנטים במלגה בסך 8,000 שקלים. הפרוייקט הינו פרי שיתוף פעולה של המשרד לשוויון חברתי, משרד הבינוי והשיכון ואגודת הסטודנטים.

"זהו פרוייקט אשר נותן תועלת רבה לשני הצדדים, קשישים רבים בארץ מעוניינים מאד בחברה ובקשר עם הדור הצעיר, וגם הסטודנטים זוכים לדיור במחיר שפוי יחד עם פעילות ערכית", מסבירה השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל. "פרוייקט זה יוצר מצב win-win, ומספק תועלת גדולה מאוד לכולם. מחירי הדיור מקשים מאד על סטודנטים רבים, וזו הזדמנות מעולה עבורם גם לתרום לקהילה וגם ליהנות ממגורים במחיר סימלי. התקופה הסטודנטיאלית מתאפיינת לא רק בלימודים, אלא גם בתרומה לקהילה, ומסגרת זו היא דרך מאד יפה, מאוד רגישה ומאוד איכותית לעשות זאת".

התכנית מיועדת לאזרחים ותיקים הגרים בגפם ועצמאים, ובדירתם חדר פנוי למגורי הסטודנט. הסטודנט ילון בבית האזרח הוותיק לפחות 3 לילות בשבוע, ויתן 5 שעות שבועיות של פעילות חברתית משותפת, ובתמורה יקבל מלגה בסך 8,000 בתום השנה.

כיום, קרוב למחצית מהקשישים גרים לבדם, סיבות שונות עלולות להוביל לתחושת בדידות, בעיות בריאותיות, ופגיעה ביכולת הניידות אשר גורמות להישארות רבת שעות בין כותלי הבית. המפתח להתמודדות ומניעה של תופעת הבדידות הן לקיחת אחריות, שינוי סביבת המחיה ומעורבות חברתית.

משרד הבינוי והשיכון, המשרד לשוויון חברתי והתאחדות הסטודנטים חברו להקמת תכנית חברתית "כאן גרים". בתוכנית, שילוב סטודנטים במגורים בבתי אזרחים ותיקים. הסטודנטים ייתנו שעות חברה לאזרח הוותיק ויקבלו בתמורה מגורים בתנאים נוחים ומלגה משמעותית שתסייע להם בתקופת הלימודים.

בשנה האחרונה נרשמו לתכנית למעלה מאלף אזרחים ותיקים, וכ-1250 סטודנטים. בפועל, "שודכו" 200 זוגות, כאשר כ-40% מתוכם ממשיכים משנה קודמת (השנה הראשונה לתכנית). כ-80% מהזוגות הן נשים. 50% מהאזרחים הוותיקים הינם בגילאי 75-85, 10% למעלה מגיל 90.

הקשישים שהשתתפו בתכנית ציינו כי תחושת הביטחון שלהם עלתה, מצב הרוח השתפר, עלתה המוטיבציה לעשייה (בישול, יצירה, פעילות מהעבר), וכן הם למדו גם על שימוש בטכנולוגיה (סמטארטפון, טאבלט) ונחשפו לתכנים חדשים. הסטודנטים שלקחו חלק בפרוייקט העידו כי עלתה מאוד אצלם המודעות לגבי עולם הזקנה – מה עובר על סבא וסבתא, וחשו תחושה של שליחות חברתית וערך מוסף גדול מהשתתפות בתכנית. צפי למספר הזוגות השנה – 250 זוגות.

לתכנית ניתן להירשם במוקד המשרד לשוויון חברתי, בטלפון - *8840

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?