דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 21 בנובמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מדוע אנו חשים בודדים?

תחושת הבדידות באה לאותת לנו על חוסר מסוים שפוגע בנו ולכן הקשבה אמתית לאותה תחושה תביא אותנו לפעול להרחבת האינטראקציות החברתיות שלנו

כיום, יותר מבעבר, אנשים מרגישים בודדים יותר

תקופת החגים מסמלת עבור רובנו משפחתיות וחמימות של 'ביחד', אך יש גם כאלו שבתקופת החגים חווים את הבדידות הגדולה ביותר ולא מצליחים להעלים את התחושות האלו. אף על פי שלא נעים להרגיש בדידות הקשבה לרגשות האלו מחביאה בתוכם פוטנציאל לצמיחה.

"אני רוצה שתמיד נישן באוהל ולא בבית", אמר לי בני סהר בן השלוש לאחר הלילה הראשון בהרי אילת כאשר יצאנו לקמפינג בראש השנה. יחד עם יהל בן השנתיים הם לא הפסיקו לרוץ ולהתלהב באזור האוהל וביקשו ממני ומענת שנקטוף להם את הכוכבים מהשמיים.

לפני החג החלו לזרום הטלפונים ממשפחתי ומכריי שרצו לאחל שנה טובה. אחת השיחות הייתה ממישהי שהייתה מטופלת אצלי בעבר, אישה מבוגרת מאילת, שמקפידה להתקשר כל שנה, להתעניין בי ובמשפחתי ולאחל לי שנה טובה. כאשר היא שמעה שאני נמצא באילת, שמעתי את השמחה בקולה והיא הציעה שניפגש. נזכרתי בבדידות שלה המתעצמת בתקופת החגים והרגשתי לא בנוח עם עצמי כשנאלצתי לסרב להזמנתה.

וכך, עם כל השמחה מה'ביחד' שחוויתי עם משפחתי בימי החג, היה בי חלק שהרגיש עצב מתחושת הבדידות של אותה אישה המבלה את החג לבדה בין ארבעת קירות ביתה. נזכרתי בתחושת הבדידות שאף אני הרגשתי בחגים כאשר המשפחה המורחבת הייתה מתכנסת עם כל הילדים ואני שעדיין הייתי רווק הרגשתי ולא שייך לנושאי השיחות שהיו בעיקר סביב ילדים.

כיום, יותר מבעבר, אנשים מרגישים בודדים יותר. אם עד לפני קצת פחות ממאה שנה הקשר הקהילתי והמשפחתי היה הרבה יותר חזק ותומך, כאשר המשפחה המורחבת חיה לה יחד במין 'חמולה', כיוון ההתפתחות של החברה שלנו הוא למקום הרבה יותר אינדיבידואלי.

ההגדרה של בדידות אינה מספר הקשרים החברתיים שאדם נמצא בהם אלא "הפער בין רצונו של האדם למערכות יחסים חברתיות לבין קשריו החברתיים בפועל". ישנם אנשים שיכולים ליהנות מאד מלהיות עם עצמם ולא ירגישו צורך בחברתו של אדם נוסף ויש גם כאלו שיכולים להיות מוקפים באנשים ועדיין להרגיש בודדים. נראה שאנשים מרגישים הרבה יותר בודדים בערים גדולות מאשר בישובים קטנים וקהילתיים יותר ששם ישנה גם תחושת שייכות חזקה יותר.

מאחר שהבדידות היא תחושה כל כך קיומית, עסקו בה פילוסופים ואנשי רוח למיניהם, שכתבו רבות על הבדידות. לורד ביירון היטיב להגדיר את תחושת הבדידות בעיניו "ביניהם, אבל לא אחד מהם" וקרל יונג לקח את זה לכיוון של המשמעות בחיינו - "בדידות נובעת לא מחוסר אנשים סביבך, אלא מחוסר היכולת לדבר עם אנשים על מה שמשמעותי לך." באופן לא מפתיע פלח האוכלוסייה שבו אחוז האנשים החווים בדידות הוא הגדול ביותר הם אנשים מעל 55 (32%) ואחריהם ילדי כיתה א' עם (12%)

הבדידות גובה גם מחיר גופני ונפשי מהאדם. מחקרים מהשנים האחרונות הצביעו על השפעות כל כך מובהקות עד שנקבע שבדידות מהווה גורם סיכון לתמותה.

מההיבט הגופני, אנשים המרגישים בודדים עלולים לסבול מעייפות, איכות שינה ירודה, כאבים כרוניים, לחץ דם גבוה ומערכת חיסונית ירודה. אצל אנשים מבוגרים יהיה סיכון גבוה יותר להידרדרות קוגניטיבית, דמנציה ואלצהיימר. נראה גם שלבדידות יש השפעות ארוכות טווח ושאלו שחוו בידוד חברתי בילדותם יהיו פגיעים יותר למחלות לב, השמנה וכולסטרול גבוה כאשר יהיו מבוגרים. מבחינה נפשית, הבדידות מגבירה תחושות דיכאון ואף התנהגות אובדנית, חרדה, כעס וירידה באופטימיות ובתחושת הערך העצמי.

ישנם סיבות רבות לכך שאנשים מרגישים בדידות. בתוך משפחה שבה אין תקשורת בריאה או שישנו חוסר באהבה, אחד מבני הזוג יכול להרגיש מאד בודד. בעקבות אובדן או גירושין ישנה עלייה בתחושת הבדידות. פגיעה על רקע חברתי עשויה לגרום לאדם לשים על עצמו מעין 'שריון' או 'בועה' הגורמת לו להרגיש מאד בודד אפילו בחברת האנשים הקרובים והמשמעותיים עבורו.

תחושת בדידות יכולה לנבוע גם בעקבות תכונות אופי, אלו שבאישיותם נוטים יותר למופנמות ולביטחון עצמי נמוך יכולים גם הם להרגיש בודדים פעמים רבות עקב הקושי שלהם ליזום אינטראקציה חברתית בעצמם.

אך האם תחושת הבדידות היא באמת כל כך שלילית שעלינו לנסות ולהימנע ממנה בכל מחיר? מנגנוני ההגנה שלנו נוטים לנסות ולהתעלם מכל תחושה לא טובה ולכן גם כשאנו חשים בדידות אנו נוטים להעסיק את עצמנו כדי להתעלם מאותה תחושה. כמו תחושת רעב, צמא וכאב, גם תחושת הבדידות באה לאותת לנו על חוסר מסוים שפוגע בנו ולכן הקשבה אמתית לאותה תחושה תגרום לנו לבחון את הקשרים שלנו בהווה ולפעול לטובת אינטראקציות חברתיות ומשמעותיות שעונות בצורה כנה יותר על הצרכים החברתיים שלנו, שהם מהצרכים האנושיים הבסיסיים ביותר.

התעלמות והדחקה של אותה תחושת בדידות יכולה לתת הקלה רגעית אך היא מתעלמת מהרצון האמתי והעמוק שלנו. כפי שכאשר נדלקת נורת אזהרה ברכב אנחנו ממהרים לפעול כדי לתקן את הבעיה, מתייחסים אליה בכובד ראש ומקדישים לה תשומת לב עד שהבעיה נפתרת, אין שום סיבה שכשמדובר בנפש שלנו ננהג בצורה אחרת.

 

יאיר לביא

laviyair@gmail.com

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?