דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 03 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מדוע רמ"י ממשיכה במדיניות האיסור על השכרת יחידת דיור בנחלה ?

הסעיף האוסר על השכרת בתים בנחלה, הינו סעיף מיותר אשר אין בו כל היגיון ואכיפתו תגרום להחרפה משמעותית של משבר הדיור שרמ"י אחראית לו

נחלה במושב במטה יהודה (אילוסטרציה. למבנים המצולמים אין קשר לידיעה)

בגיליון "בקיצור" משבוע שעבר (10.11.22) פורסמה ידיעה על דיון משפטי שבו הציגה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) עמדה הגורסת כי אסור לבעלי נחלות חקלאיות (בלתי מהוונות) להשכיר בתים בנחלה לצד שלישי.

ראוי לציין, כי האיסור על השכרת בתים בנחלה מעוגן בסעיף 20(ד) לחוזה המשבצת התלת צדדי (החוזה המשולש) ובהסכם הדו צדדי בסעיף 19(ב). חשוב להבהיר, כי על אף שעניין השכרת הבתים בנחלות לא נאכף ע"י רמ"י בשגרה, הרי לאור מעמד רמ"י ולאור הסעיפים הנ"ל, נראה שיש בכוחה של רמ"י לאכוף את איסור השכרת הבתים בנחלות, ככל שהדבר תלוי באישורים שונים ובהסכמות שונות שהיא מתבקשת לתת.

הסעיף שאוסר השכרת יחידות דיור בנחלה לצד שלישי הוא דרקוני במיוחד, שכן, הוא מתייחס אף למתן זכות שימוש בבתים הבנויים בנחלה לבן משפחה, בין בתמורה ובין ללא תמורה.  

לעניות דעתי, הסעיף האוסר על השכרת בתים בנחלה, הינו סעיף מיותר אשר אין בו כל היגיון, שכן, ככל ורמ"י תבחר לאכוף סעיף זה, יוותרו דירות רבות בתחומי המושבים כשהן ריקות וזאת על אף משבר הדיור הקיים. בימינו אנו, העיסוק החקלאי במשקים החקלאיים הפך ללא משתלם, דבר שהותיר את בעלי הנחלות ללא כל אפשרות להתפרנס בכבוד. יחידות הדיור המושכרות מסייעות להם להשלים את ההכנסה ולמנוע מהם להפוך לנטל נוסף על המדינה.

בנוסף, אכיפת סעיף זה, הינה בבחינת יריה ברגליה של רמ"י, שממילא אינה עומדת בקצב הגידול באוכלוסייה ובדרישה לשחרור קרקעות לבנייה. כמו כן, לעניות דעתי, סעיפים אלו פוגעים פגיעה אנושה בזכות הקניין של בעל הנחלה. על כן, ראוי ונכון לבטל סעיף זה מחוזה המשבצת.

בהזדמנות זו אדגיש, כי האיסור על השכרת בתים בנחלות, אינו חל על נחלות מהוונות, בגינן שולמו דמי היוון עבור כל זכויות המגורים. נחלות אלו אינן כפופות להסכם המשבצת ותנאי החכירה שלהן מצוינים בהסכם חכירה נפרד עליו חותם בעל הנחלה מול רמ"י.

(האמור לעיל, נאמר בתמציתיות ובכלליות ואין לייחס לו משום ייעוץ משפטי, והבוחר לעשות זאת, עושה זאת על אחריותו בלבד. לכל מקרה ספציפי, יש לקבל ייעוץ משפטי מתאים(

אבירם בווני, עו"ד, נוטריון ומגשר

מתמחה בדיני מושביםאגודות שיתופיותמשקים חקלאייםבנים ממשיכים, צוואות, ירושות, משפחה, מקרקעין ותחום האזרחי המסחרי. ליצירת קשר: רח' הרצל 5 בית שמש טל: 077-2110185 פקס: 077-2110186 נייד: 050-3752033 דוא"ל abavani.law@gmail.com :

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?