דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מהלומה למטה יהודה: בית שמש אושרה כאזור פיתוח א'

עשוי להיפגע קשות. אזור התעשייה הר טוב א'

האם ראש עיריית בית שמש מצאה את הדרך כדי לעקוף את ההתנגדות של מטה יהודה להעברת אזור התעשייה הר טוב לבית שמש? הודעה מפתיעה של משרד הכלכלה מרמזת כי, ככל הנראה, התשובה היא חיובית והדבר עשוי להביא למהלומה משמעותית ליכולתה של מטה יהודה לפתח את אזורי התעשייה שברשותה.

בתחילת השבוע הודיע שר הכלכלה, עמיר פרץ, לראש עיריית בית שמש, ד"ר עליזה בלוך, כי בהתאם לבקשתה, העיר בית שמש אושרה כאזור פיתוח א' לשנתיים הקרובות וזאת במסגרת "חוק עידוד השקעות הון" לעניין תשלום מס חברות בשיעור מופחת. יצויין כי המענקים רלוונטים למפעלים חדשים והרחבת מפעלים קיימים בעיר בית שמש.

משמעות החלטת משרד הכלכלה היא שחברות שיקימו את המפעלים שלהם באזורי התעשייה של בית שמש (אזור התעשייה המערבי, אזור התעשייה נחם, אזור התעשייה הר טוב ב', אזור התעשייה הצפוני ושטחים שהוגדרו לתעשייה במרחב העיר בית שמש) ייהנו מהטבות מפליגות.

מיקום מפעלים באזור פיתוח א' מאפשר קבלת מענק בשיעור של 20% מסכום ההשקעה ותשלום מס חברות בשיעור של 7.5% בלבד, יש להדגיש כי שיעור מס החברות ה"רגיל" עומד כיום על 23% מהכנסותיה של חברה (פי 3 !). גם בעלי המניות בחברות יוצאים נשכרים מההחלטה למקם את המפעל באזור פיתוח א' והם נהנים משיעור מס מופחת על חלוקת דיבידנד.

המשמעות היא שכעת נוצרה הזדמנות מדהימה ליזמים ובעלי הון: במרכז הארץ, על ציר כביש 1, בטווח נסיעה של 20 דקות מירושלים ו-25 דקות מתל אביב, בסמיכות לשדה התעופה בן גוריון ובמרחק של 35 דקות מנמל אשדוד - הם יכולים להקים מפעל ולזכות בהטבות כאילו הקימו אותו בקרית שמונה או בירוחם.

המשמעות עבור מטה יהודה היא פחות מזהירה. החלטת משרד הכלכלה קובעת כי ההטבות יינתנו אך ורק למפעלים בבית שמש ואילו המפעלים באזורי התעשייה של מטה יהודה יישארו במתכונת “רגילה”. מכאן עולה האפשרות כי יזמים יעדיפו באופן מובהק את אזורי התעשייה בבית שמש לאור ההטבות המגולמות בהם.

המציאות שעשויה להיווצר באזורנו היא ששני מפעלים העוסקים בתחומים דומים ונמצאים במרחק של כמה מאות מטרים זה מזה ישלמו מיסים שונים וייהנו ממענקים שונים.

עם קבלת ההודעה אמרה בלוך: "אני מבקשת להודות לשר הכלכלה עמיר פרץ ולשר האוצר ישראל כץ. משמעות ההחלטה היא הכרה וגיבוי המדינה לעשייה העירונית בתחומי התעשייה והמסחר, ומתן תמריץ למפעלים חדשים לקבוע מקומם בעיר ולקיימים להרחיב פעילותם. עיריית בית שמש לוקחת אחריות גם על תחום המסחר והתעסוקה".

במטה יהודה לא הגיבו לידיעה.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?