דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 31 במאי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מהנדסת המועצה: התורה אוסרת על שינוי ייעוד

רכס לבן

המאבק על אישור שהתקבל בוועדה המחוזית ירושלים לתכנית הבנייה ברכס לבן עדיין לא תם, כך הבטיח ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, לחברי המליאה. “לא מוותרים על שום דבר נמשיך להתנגד לכל סיפוח הולכים לוועדת ערר ברכס לבן", אמר ויזל.

מהנדסת המועצה, מיכל נאור-ורניק, פרסה בפני חברי מליאת המועצה את הטענות שיעמדו בבסיס הערר בנוגע לרכס לבן. לדבריה, תכנית המתאר המחוזית עדיין לא אושרה ולכן להחלטת הוועדה המחוזית אין על מה להישען, התכנית פוגעת בהתחדשות העירונית של ירושלים וגורמת לפגיעה אנושה במרחב הכפרי וביישובים הכפריים, ובנוסף היא סותרת את תכנית המתאר הארצית 35. "במדינה שלנו אוחזים במקל בשני קצותיו, מצד אחד מדברים על ציפוף המרחב העירוני ומצד שני פורצים את גבולות העיר למרחב הכפרי", הדגישה נאור-ורניק.

המהנדסת הפתיעה את חברי המליאה כאשר בין שאר הנימוקים בערר היא הסתמכה על כללי תכנון שמופיעים בהלכה היהודית ונוגעים לערי הלוויים. לדבריה, המקורות היהודיים מתייחסים לשינוי ייעוד והתורה אוסרת על שינוי ייעוד במטרה למסור את הקרקעות לדורות הבאים עם אותו הייעוד. “אין עושים שדה מגרש, ולא מגרש שדה". היא ציטטה מובאות נוספות מן המקורות השומרים על גבולות הערים ומייחסים חשיבות רבה לשמירה על יופיה.

נאור-ורניק הוסיפה וציטטה את דברי הפרשנות של רש”י, אשר מסביר כי יש לשמור מסביב הערים על שטח פתוח וזאת להנאת תושביהן. הציטוטים מתוך המקורות הביאו למחיאות כפיים מצד חברי המליאה.

נציג עמינדב במליאת המועצה, שמעון קינן, ביקש להודות למועצה על אופן ניהול המאבק בנושא רכס לבן והזהיר מפני התנהלות עצמאית של חלק מהמושבים בנושא זה.

מליאת המועצה אישרה פה אחד את בקשת המועצה להגיש ערר למועצה הארצית.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?