דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 21 בנובמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מה באמת מרפא אותנו?

במחקר פורץ דרך, בדקו מדענים ישראלים את אפקט הפלסבו וגילו את המנגנון הפיזיולוגי שבגללו למצבנו הנפשי יש קשר חד משמעי למצבנו הגופני

תרופת פאלצבו? כדורים

אף על פי שזה קורה על בסיס כמעט יום-יומי אני תמיד מופתע מחדש שכאשר סהר ויהל מגיעים אליי בבכי לאחר שהם קיבלו מכה והם מבקשים ממני לתת נשיקה למקום הכואב, שנייה לאחר מכן הם חוזרים לשחק ונראה שהנשיקה העלימה את הכאב והשכיחה אותו בבת אחת.

בספרו של ד"ר מייקל ברוקס "13 תעלומות מדעיות" מוקדש פרק שלם לאפקט הפלצבו – אותו אפקט שבזכותו אנשים נרפאים על ידי אמונה בלבד וללא התערבות תרופתית. כדוגמה לתופעה הוא מביא את סיפור כדור הוואליום, אותו כדור מוכר המשמש להרגעה. במספר ניסויים, שנערכו בקרב אוכלוסייה הצורכת את כדור ההרגעה במשך שנים רבות ומדווחת על הקלה, התגלה כי כאשר האדם שנוטל את הכדור אינו מודע לכך שנטל את הוואליום - הוא אינו חווה את השפעתו המרגיעה של הכדור. המשמעות, המודעות לעצם נטילת הוואליום היא חלק מכריע בהשפעות שיש לכדור על מי שנוטל אותו.

ניסויים רבים ונוספים נערכו כדי לחקור את אפקט הפלסבו והם שבו וחשפו עד כמה כולנו מושפעים ממנו ברמה כזו או אחרת. דוגמה נוספת שהתגלתה בניסויים היא, שלדברים שנאמרים על ידי אדם עם חלוק לבן וסטטוסקופ יש השפעה גדולה יותר על בריאותנו מאשר, כאשר אותם הדברים נאמרים על ידי אדם הלבוש בבגדים יומיומיים.

הרופאים, כמובן, מודעים לתופעה הזו ומשתמשים בה פעמים רבות כדי לעזור לחולים. מחקר שנעשה על רופאים בישראל הראה שמעל לשישים אחוזים מהרופאים רשמו תרופות פלסבו לחולים – כלומר תרופות שהם ידעו שלא יעזרו להם מבחינת ההרכב הכימי של התרופה אך בכל זאת נתנו את זה כדי לגרום לאדם להאמין שהם יעזרו לו. גם בחברות התרופות יודעים זאת, ומשתמשים בשמות ובצבעים של התרופות השונות כדי לעורר את מנגנון הפלסבו - תרופות מרגיעות יהיו פעמים רבות בצבעי פסטל ואילו תרופות מעוררות יהיו בדרך כלל בצבעי אש.

לפני כחודש התראיין פרופסור איתן פרידמן בתכנית הבוקר של רשת, ואמר שעל אנשים להפסיק ליטול תרופות הומאופתיות (תרופה המשפיעה על המערכות הנפשיות והגופניות העשויה מחומרים המצויים בטבע ומדוללים עד כדי כך שלא נותר בהם חומר פעיל). לדברי, לפי ההרכב של התרופה לא יכול להיות שהיא עוזרת ונראה שמדובר באפקט הפלסבו בלבד. בין שזה נכון או לא ,מחקרים הראו שאפקט הפלסבו בתרופות קונבנציונאליות נע בין 40% ל-70% ובתרופות נגד דיכאון אפילו עד 75% , כך שבין אם מדובר ברפואה משלימה או ברפואה מערבית יש לאפקט הפלסבו חשיבות גדולה.

היה זה אפלטון שכבר כתב לפני 2500 שנה שעל מנת לרפא את הגוף צריך להתחיל מהנשמה. מספר גורמים חברו לכך שאנו בעולם המערבי הפרדנו בין הנפש אל הגוף, חלק מכך קרה בעקבות המהפכה המדעית, אך נראה שככל שהמדע מתפתח ומתקדם, נראה שאנו קרובים יותר מתמיד להכיר ב'גופנפש' כיחידה אחת המשפיעה ומושפעת מהגוף ומהנפש כאחד.

לפני מספר שבועות נתקלתי בכתבה שהתפרסמה בעיתון 'דיוקן' בנוגע למחקר בנושא אפקט הפלסבו שנערך בטכניון. בכתבה סיפרה פרופסור אסיה רולס, איך בשלב הדוקטורט במכון וייצמן היא עסקה בשאלה: כיצד מערכת החיסון משפיעה על המוח, כאשר למעשה, היא הרגישה שמה שיותר מעניין אותה הוא איך המוח משפיע על המערכת החיסונית.

במסגרת המחקר שניהלה היא השתמשה בטכנולוגיה חדישה יחסית – האופטוגנטיקה - שבעזרתה אפשר להפעיל תאי עצב במח בעזרת קרני אור או לייזר. צוות המחקר הפעיל את אזור התגמול במוח, שהוא האזור המופעל תחת השפעת הפלצבו, ובדק איך מצב רגשי, כמו מחשבות חיוביות ואופטימיות יכולות להשפיע על המצב הגופני.

תרופת פאלצבו? כדורים

מתוך מגוון האפשרויות הנרחב התמקד הצוות בהשפעות המצב הנפשי על מערכת החיסון. התוצאות המובהקות הפתיעו אפילו את החוקרים, לאחר שהתגלה באופן חד משמעי, שכאשר האזור במוח השייך לאפקט הפלצבו מופעל הגיבה המערכת החיסונית של הגוף בייצור של הרבה יותר נוגדנים ואף חיסול החיידקים נעשה באופן מהיר יותר. למעשה, הם ראו שתאי החיסון חיסלו פי שניים יותר חיידקים מאשר בקבוצת הביקורת. "לא ציפינו לראות דבר מובהק כל כך", סיפרה פרופסור רולס.

מערכת החיסון מורכבת מנוגדנים (תאים לבנים) רבים ושונים, כאשר לכל תא יש תפקיד משלו והוא אמור להילחם מול חיידקים או סכנות שונות. המחקר אף הראה תגבור בתאים הנלחמים בגידולים סרטניים, מה שיכול להראות שהמצב הנפשי משפיע על יכולתו של הגוף להילחם בסרטן. "זה בעצם לתת לגוף שלנו לבצע את הפעולה שהוא גם ככה עושה מעצמו... תאים סרטניים הרי נוצרים כל הזמן וגוף של אדם בריא יודע להתמודד איתם", אומרת פרופסור רולס בכתבה.

תוצאות המחקר הזה, שאפשר לראות בו יריית פתיחה לעוד עשרות מחקרים שניתן לערוך באותה השיטה, מוכיחים למעשה את מה שהגישה של הפסיכותרפיה של הגוף - נפש אמרה מתחילת דרכה: יש קשר ישיר בין בריאות הנפש לבריאות הגוף ושלא מדובר באיזה שהוא אידיאל 'ניו אייג'י' או איזו תפישה אופנתית חולפת, אלא בכלי אמיתי ומשמעותי, שהתעמקות מחקרית בו עשויה לגלות לנו את התהליך המדעי העומד מאחוריו.

כשאני רואה את ההשפעה של הנשיקה על הילדים שלי אני לא יכול שלא לקנא בראיית העולם התמימה הזו, האמונה הטהורה שלהם בכוחה של הנשיקה מצליח להעביר את הכאב ביעילות כל כך גדולה תוך שניות, כמה חבל שכשאנו מתבגרים זה כבר לא עובד באותה העוצמה.

 

יאיר לביא

laviyair@gmail.com

מקבל בקליניקות בירושלים צור הדסה ובית שמש - לתאום פגישה: 0528450367
 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?