דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 12 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מה החוק קובע לגבי כלבים מסוכנים וכיצד נתגונן מפניהם

הכלב הוא ידידו הטוב של האדם כפי שכבר נאמר בעבר, הכלבים מסייעים ושומרים עלינו בני האדם, אוהבים ושמחים תמיד לקבל את פנינו. עם זאת לא פעם שמענו על מקרים בהם כלב נשך ותקף ילד או מבוגר ואפילו את בעליו. כלבים נושכים מטבעם, אך לא כולם ולא תמיד, ישנם כלבים תוקפניים יותר והסכנה מהם מיידית. לכן כלבים מסוכנים הוגדרו בחוק.

ישנם גזעי כלבים מסוימים שפותחו למטרות שונות תוך חיזוק האלמנטים התוקפניים שלהם, אלו הם הכלבים המסוכנים. בשנת 2002 נחקק החוק להסדרת הפיקוח על כלבים אלו.

החוק קובע שכדי להחזיק כלב, נדרש בעליו להחזיק ברישיון אשר ניתן לאחר תשלום אגרה, ביצוע חיסוני חובה, וסימונו של הכלב באמצעות שבב אלקטרוני שבו קיימת תעודת הזהות של הכלב, כולל גזעו. כמו כן החוק קובע שבעליו של הכלב מחויב לשמור עליו בשטח ביתו ולסמן את החצר בשלט "זהירות כלב", ולהוציאו כשהוא ברצועה ומוחזק על ידי אדם שיכול לשלוט עליו.

קיימים שמונה סוגי גזע המוגדרים בחוק ככלבים מסוכנים. וההבחנה לגביהם נעשתה על פי שתי תכונות עיקריות של הכלב: מידת תוקפנותו ומידת הנזק שהוא עלול לגרום. בנוסף לכך, כלב מסוכן מוגדר גם ככלב שגילו מעל שלושה חודשים שנשך בעבר וגרם לחבלה או הריגה, וכלב שהוא הכלאה של גזע מסוכן עם גזע אחר.

בשטח הציבורי על הכלב המסוכן להיות מוחזק ברצועה של עד שני מטר ועל פיו מחסום

יו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות, ד"ר אבי צרפתי: "כמו שאנחנו מלמדים את הילדים לחצות את הכבישים בבטחה, כך גם חשוב מאוד ללמדם להישמר מסכנות בדרכם, כמו מפגש עם כלב מסוכן. מפגש של ילד או מבוגר עם כלב לא מוכר יכול לעורר תגובה שתתפרש כתוקפנית על ידי הכלב וגם על ידי האדם. כלבים משוטטים ללא השגחה עלולים להיות תוקפנים למי שכביכול מאיים לפגוע בהם או נכנס לטריטוריה שלהם, זאת מחוסר ביטחון והססנות, כאב ולפעמים אפילו תוך כדי התלהבות ממשחק".

"לצערנו", אומר ד"ר צרפתי, "ישנה תופעה לא חוקית ומחרידה שנמשכת שנים של קרבות כלבים מסוכנים אשר מעודדת את הכלב להיות תוקפני ומסוכן, במקרה זה כלפי כלבים אחרים, אך הם מפתחים דפוס התנהגות זה לכל הסובבים אותם".

החוק קובע כי גידולם והחזקתם של כלבים מסוכנים מותרת בידי בני 18 ומעלה, במתחם סגור עם שלטי אזהרה. במידה וישנו בסביבה הסגורה אדם מתחת לגיל 16 מחויב בעליו של הכלב לשים מחסום על פיו, וביציאתם לשטח ציבורי מחויבים הבעלים להחזיקם עם רצועה של עד שני מטר ומחסום על פיהם. כמו כן, מחויב הבעלים לסרס או לעקר את הכלבים. מי שמפרים את התקנות צפויים לעונשים וקנסות.

חשוב לדעת, במקרה של נשיכת כלב יש לשטוף היטב את המקום במים וסבון, לחטאו באלכוהול או בתמיסת יוד ולגשת בדחיפות לקבלת טיפול רפואי. לאחר מכן, יש להודיע על האירוע לווטרינר ברשות המקומית ולמשרד הבריאות.

ד"ר צרפתי מוסיף: "אם אתם רואים כלב זר ברחוב ורוצים ללטפו, בקשו תמיד את אישור הבעלים, אל תכנסו לחצרות פרטיות ללא אישור, ואם אתם מפחדים מכלבים ופגשתם אחד מהם ברחוב, הימנעו מתנועות חדות ומשפת גוף מפוחדת, ואל תיצרו קשר עין עם הכלב. הכלב הוא ידידו הטוב של האדם ואם נגדל אותו בחום ובאהבה הוא יחזיר לנו אהבה באותה מידה ואפילו יותר".

ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות (ע"ר) מאגד תחתיו וטרינריים שתפקידם הוא פיקוח על בעלי חיים ומזון מן החי לצורך שמירה על בריאות הציבור, ביצוע פעולות למניעת הפצת מחלות בעלי חיים בתיאום עם משרד החקלאות משרד הבריאות וגורמי ממשלה נוספים, מניעת צער בעלי חיים בכפוף לחוקים ולתקנות, חינוך והסברה ופעילויות למען הקהילה בתחום הפיקוח וההגנה על בעלי חיים.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?