דלג לתוכן העמוד
יום שני, 10 במאי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מה עושים עם הרפס השפתיים?

איך נדבקים בהרפס? (בקלות), איך נפטרים מהתופעה ? (לעולם לא) ובעיקר - איך מטפלים בה? המומחים משיבים

%-90% מהאוכלוסייה נושאת את וירוס ה"הרפס סימפלקס" (סוג 1) ומתוכם רק כ-20%-30% מפתחים סימפטומים לתופעה. רוב רובם של האנשים הנושאים את הוירוס "יזכו" לליווי כרוני שלו במשך כל חייהם ונתון מפתיע נוסף הוא כי נשים חשופות יותר לפגיעה של הרפס השפתיים.

הרפס ("פצעי קור"), היא תופעה נגיפית שבאחת מסוגיה מתפרצת בצורת שלפוחיות באזור השפתיים. ההדבקה נעשית בדרך כלל במגע ישיר, על ידי רוק, אבל כל מגע עם אדם שסובל מהרפס יכול לגרום להדבקה.

"פצעי הקור, זו התבטאות של הרפס סימפלקס (לרוב סוג 1) שנראית כפצע ויזואלי בולט באזור השפתיים. הפצע האמור, מתנפח ואינו נעים, ולמעשה, הוירוס עצמו קטנטן והשימוש באנטיביוטיקה אינו משפיע עליו והמבנה המיוחד שלו מסייע להתחבר לתאים", אומר שביט פרגמן, רוקח אחראי בחטיבת הרוקחות בחברת "כמיפל".

הווירוס דוגר במשך 2־10 ימים לפני שמופיעים הסימנים הראשונים. אחרי שלב האינקובציה וטרם הופעת השלפוחיות מופיעה תחושה של צריבה, גרד אדמומיות ועקצוץ. תוך 6 עד 48 שעות מהרגע שמתחילים הסימנים המוקדמים נוצרות שלפוחיות. באירוע הראשון, התסמינים קשים יותר ומלווים בכאב, ולאחר הופעת השלפוחיות, יופיעו פצעים. משך הזמן עד ההחלמה הוא 7-10 ימים. באירועים חוזרים התסמינים קלים יותר: הם פחות נרחבים, פחות דלקתיים ופחות כואבים, ובנוסף, הם נמשכים תקופה קצרה יותר. כך או אחרת, תופעת "פצעי הקור" נמשכת עד שהפצעים מגלידים ואז חוזרים למצב שגרה של השפתיים.

 

הגורמים להרפס השפתיים

 

"קיימות מגוון סיבות להתפרצות הרפס בשפתיים" קובעת ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור ומבארת: "ירידה בעוצמת המערכת החיסונית, התקררויות, שפעת, לחץ נפשי, פציעה, חולשה בגוף. גם שינויים קיצוניים בטמפרטורה כמו חום או קור, מחלה המלווה בחום או טיפולים שמערערים את מד החיסון, מהווים גורמים להתפרצותו של הרפס סימפלקס. תנאי מזג האוויר של חום ולחות אשר כולנו נחשפים אליהם בארץ או לחלופין מצבי קיצון של קור וחום, בהחלט יכולים להיות זרזים להתעוררותו של הוירוס, אך רק לחלקינו יש נטייה גבוהה להידבק בוירוס".

"הסיבות לנטיית ההידבקות אינן ידועות וחד משמעיות, מאחר והוא עובר במגע בין אחד לאחר", מסבירה ד"ר אקרמן, “הוא יכול להופיע בכל מקום, אך האיבר השכיח ביותר הוא השפתיים. לרוב שלב ההדבקה מתחולל כבר בילדות, אך הווירוס רדום ויש מצבים שגורמים לו להתפרץ. ההערכה היא כי אצל כ-80% מהאוכלוסייה מתחת לגיל 30 הווירוס קיים ורדום ועל כן הוא יכול לעבור בין ילדים או מהורה לילד ע"י מגע ישיר של השלפוחיות או ע"י מגע רוק של אדם עם הזיהום, למשל בעת נשיקה".

"בשנים האחרונות נוכחים לגלות כי יתכן שהפריחה ההרפטית קשורה באלרגיה סמויה למזון, כגון מוצרי חלב, דגנים או שוקולד", אומרת רחל שבי, הומאופתית ועורכת כתב העת של האגודה הישראלית להומאופתיה. "לכן, יש מקום לשקול את הפסקתם של אלה ולבחון האם חל שינוי מתאים בדפוסי ההופעה של ההרפס".

 

פתרונות טבעיים

 

אם האלטרנטיבות ההומאופטיות הן המועדפות מבחינתכם כדאי שתדעו "שאין "תרופת מדף" אחת ויחידה לנושא, אלא כ-400 טיפולים שונים אשר נמצאו יעילים בנושא זה. “מומלץ לפנות להומאופת, לקבלת אבחון מקיף - כך גם ניתן יהיה לקבל התאמה של אופן השימוש, אשר משתנה כאמור מאדם לאדם", מסבירה שבי.

"הרפס שפתיים ברפואה הסינית נתפס כעודף חום ורעילות שמקורם על פי הרפואה הסינית באיבר הכבד. זה נגרם כתוצאה של הצטברות של חום ולחות מה שיוביל לרעילות", מוסיף טל אליאס מטפל ברפואה סינית על ידי דיקור סיני, צמחי מרפא ותזונה בכללית רפואה משלימה, "הטיפול יתמקד בשני מישורים, בטווח הקצר הורדה מהירה של חום לחות ורעילות ובטווח הארוך, בטיפול שתכליתו לאזן את האנרגיה של הכבד תוך חיזוק הגוף".

למי שסובל מהתקפים חוזרים ונשנים מומלץ טיפול מונע, מסבירה ד"ר אקרמן ומוסיפה "יש להתחיל למרוח משחה אנטי ויראלית עוד לפני שמופיע הפצע עצמו. במידה ומדובר במקרים קשים שחוזרים - ניתן להסתייע בטיפול קבוע מונע".

בהרפס השפתיים ניתן כמובן לטפל גם באופן עצמאי ע"י תכשירי OTC יעודיים הנמכרים בבתי מרקחת ואינם מחייבים מרשם רופא כדוגמת סוריפקס, זובירקס ועוד.

אז איך בכל זאת ניתן למנוע הידבקות ב"פצעי קור" אם בכלל? פרגמן: "היגיינה, שמירה על הבריאות וניהול אורח חיים בריא תוך הימנעות מחשיפה ממושכת לקור או חום יכולים לסייע במניעה".

אילוסטרציה

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?