דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 28 בפברואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מועצת הדבש: הסכנה לדבורי הדבש לא חלפה

דבוראי בפעולה (צילום: אפי שריר)

הכנס השנתי של הדבוראים התקיים השבוע בקריה החקלאית בבית דגן במטרה להעלות את המודעות לחשיבותו של הענף ושמירתו. הכנס הוקדש להאבקה החקלאית על ידי דבורת הדבש ולחשיבותה של הדבורה לשמירת ענף החקלאות. העובדה היא, כי על אף הטכנולוגיות המתוחכמות שהמציא האדם, עדיין לא הצליחו לחקות אחר פעולת האבקת הגידולים החקלאיים באמצעים טכנולוגיים. עצם פעילות ההאבקה היא שמקיימת את גידול המזון, ירקות ופירות.

זאב מידן, מנכ"ל מועצת הדבש אומר, כי בשנים האחרונות דבורי הדבש בעולם בסכנה מתמדת ועל כולנו להבין את משמעות קיום הדבורה בחיינו. "תהליכי העיור המואצים שהשתלטו על שטחי ריאות ירוקות ופרדסים, צמצמו משמעותית את אזורי המרעה הצופני, אשר מהווים מקור מזון לדבורי הדבש. אנחנו פועלים בשיתוף גופים שונים במטרה לעודד שתילת עצי צוף ושיחים צופניים עבור הדבורים ברחבי הארץ".

במועצת הדבש אומרים, כי כשליש מכמות המזון החקלאי הטרי בעולם, מופק בעזרת מעופה של דבורת הדבש מפרח לפרח. בישראל, ערך הייצור החקלאי הנובע מהאבקת הגידולים החקלאיים על ידי הדבורים, עומד על כ- 2.5 מיליארד שקלים בשנה. בישראל כיום 510 דבוראים המטפלים ב-120,000 כוורות הפזורות באלפי נקודות מרעה צופני ברחבי הארץ. 60,000 כוורות משמשות להאבקת גידולים חקלאיים של פירות וירקות. כנס הדבוראים נקרא על שם תא"ל זוריק לב (טייס ודבוראי שנפל במלחמת יום הכיפורים).

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?