דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 05 באפריל 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מזכ"ל תנועת המושבים: החברה ובניית הקהילה זה הדבר הכי חשוב שיש היום במרחב הכפרי ועלינו להשקיע בזה

מתוך ראיון עם מאיר צור, מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל

סמינר "קהילה בתנועה" של אגף חברה וקהילה של תנועת המושבים התקיים השבוע במלון שפיים. אל הסמינר בן היומיים הגיעו מאות פעילי קהילה ותרבות ממושבים ויישובי המרחב הכפרי מכל הארץ. מדובר בסמינר מקצועי המיועד לכל העוסקים בתחומי הקהילה במושבים וביישובים: ספרניות ההתיישבות, ועדות תרבות, רכזי קהילה, נאמני תיעוד וארכיון, ועדות נוער, מזכירות, מזכירים וחברי ועדים יישוביים. הסמינר עסק במתן כלים מקצועיים, קהילתיים וחברתיים לפיתוח המושב ומחבר בין מעגלי העשייה בקהילה. בסמינר התקיימו מפגשי העשרה, מפגשים חברתיים, הרצאות ופעילויות רבות זאת לצד מופעי תרבות ופנאי.

מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור פתח את הסמינר ואמר: "אנחנו במרחב כפרי חדש בו יש פחות חקלאים. הכלכלה משתנה והילדים כבר לא רוצים לעבוד בחקלאות. מצד שני מתקיימת פעילות לא חקלאית אשר צוברת תאוצה. זו תפיסת עולם שלנו שאנחנו רוצים לפתח. החברה, הקהילה ובניית הקהילה זה הדבר המרכזי והכי חשוב שיש היום במרחב הכפרי כולו ועלינו להשקיע בזה היום יותר ממה שהשקענו בעבר. אתם כאן בשביל זה יחד עם אגף חברה וקהילה של התנועה. יש לחזק ולפתח את התשתית הקהילתית במושב. זו המהות שלנו במרחב הכפרי. לחברה ולקהילה יש את המשמעות הגדולה שלנו".

יו"ר אגף חברה וקהילה בתנועת המושבים, אילנה יוגב אמרה: "פעילי התרבות והקהילה הם המנהיגות האמיתית של הקהילה. הם מעצבים את אופייה של הקהילה, מחברים בין התושבים – ותיקים וחדשים, מבוגרים וצעירים ועוד. דווקא בשל השינויים המבניים, הדמוגרפיים והכלכליים ביישוב נודעת לתחום הקהילתי חשיבות יתרה. הסמינר מהווה נקודת מפגש למאות פעילי קהילה ותרבות מהמושבים ויישובי המרחב הכפרי מכל הארץ. בסמינר נפגשנו עם שחקנים ואומנים והפעלות שונות שעזרו לנו ללבן סוגיות מרכזיות בקהילה".

מנהלת תנועת בני המושבים, שירי ארדיטי נחום: "אתם אלו שבונים את הקהילות במושבים. כולנו כאן נמצאים מתוך אמונה של חיזוק הקהילה, לעשות, לפעול, לפתח ולחדש זאת תוך שמירה על המסורת ועל ההיסטוריה".

במהלך הסמינר הרצה יו"ר ניר שיתופי ולשעבר שר התמ"ת, שר החקלאות ומזכ"ל תנועת המושבים, שלום שמחון העביר הרצאה על "הפסיפס הישראלי" והתקיימו סדנאות, הרצאות ומפגשים לפי תחומי עניין ועיסוק במושב: ספרניות ההתיישבות, פעילי תרבות וקהילה וועדות נוער.

כמו כן הוצגה לבאי הכנס תכנית "שריגים", המתקיימת בתנועת המושבים וסיוע קרן אביחי, ועוסקת בקידום העיסוק בתכני יהדות מתחדשת ושילוב התחום במערך התרבות והקהילה בישובים. עיקרי התכנית הוצגו ע"י ד"ר סער איילון מתנועת המושבים ורני יבין מתכנית שריגים.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?