דלג לתוכן העמוד
יום שני, 10 במאי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מחווה מיוחדת למאירק'ה ויזל

אירוע הפתיחה של פסטיבל היין ה-20 של מטה יהודה הקדיש מחווה מיוחדת ליוזם של "דרך היין", ראש המועצה לשעבר ואביו של ראש המועצה הנוכחי, מאירק'ה ויזל

לחיי היינות שבדרך. יוסי ייטח מיקב "קטלב" (מימין) וראש המועצה, ניב ויזל

מי שמכיר את אירועי הפתיחה של מועדון היין של יקבי מטה יהודה, יודע שהיין נשפך שם כמים והאווירה החמה והמפרגנת היא סימן היכר של האירוע. ביום חמישי האחרון (29.11) התקיים אירוע לציון 20 שנה לפסטיבל היין ואל השמחה הקבועה התווספה גם הזדמנות לעצור רגע, לבחון את מה שהיה, לנשום לרווחה על כושר ההישרדות, וכן, בהחלט גם לטפוח על השכם ולהסתכל קדימה באופטימיות.

מועדון היין של יקבי מטה יהודה מונה היום כבר לא פחות מ-45 יקבים, כאשר חלק מהם פועלים באזור כבר למעלה מ-25 שנה ! באירוע ניכרה ההחלטה של חברי המועדון לציין את הנתון החשוב הזה. בדוכנים של היקבים שכן השתתפו באירוע, לא נשלחו לקרב נציגי מכירות אלא הייתה נוכחות בולטת ומרשימה של רוב הבעלים והייננים של היקבים.

בעלי היקבים נראו נינוחים ושמחים מתמיד, למרות שאולם האירועים במלון יד השמונה נראה לעתים כשדה קרב של מאות חובבי יין שצובאים על הדוכנים ומבקשים לטעום יין מהבציר הכי מוקדם המוצע בדוכן, שואלים, מתעניינים וחוקרים. למרות המוני הצובאים, תרמו כמויות היין שנמזגו לכוסות לאווירה המשוחררת והנעימה והמקום כולו נראה כמו מרק אחד גדול של חיוכים וכוסות יין מצטלצלות זו בזו.

יזם את "דרך היין". מאירק'ה ויזל (יושב) עם חבר באירוע

את הערב פתח יוסי ייטח, הבעלים של יקב "קטלב" מנס הרים ויו"ר מועדון היין האזורי במילות ברכה וזיכרונות, והוא העלה לבמה את סגן ראש המועצה לשעבר, נימי יפה, את אבי יהודה, הבעלים והיינן של יקב "שורש" ולבסוף גם את ניב ויזל, ראש המועצה.

רגע מרגש במיוחד נרשם כאשר ייטח וניב ויזל הזמינו וליוו לבמה את מאירקה' ויזל, אביו של ניב ומי שכיהן כראש המועצה האזורית מטה יהודה בשנים 1992-2009. מאירק'ה הוא זה שלמעשה יזם והוציא לפועל את הקמתה של "דרך היין" במטה יהודה, עוד בתקופה שמעטים הבינו את האיכות המיוחדת של הטרואר בהרי ירושלים ושפלת יהודה לתעשיית היין בישראל. 

אחרי שלב הברכות הוקרן סרט המתאר את פעילות המועדון במשך השנים ואחריו התפנה הקהל כדי לעשות את מה שהוא באמת אוהב, וזה לשתות יין. הנה על קצה הלשון כמה מהיקבים והיינות שהשתתפו ביום חמישי האחרון באירוע:

יקב "נבו" ממטע הגיע עם זני 2016 שלו – סירה ומרלו. בעוד כחודשיים מתכוונים ביקב "נבו" להשיק את יין הרוזה שלהם לשנת 2018.

חכו ליין ה"רוזה" החדש שלנו. נבו חזן (שני משמאל) חוגג עם אורחים

יקב "צפרירים" – הציג את יין "עדולם" 2015 שלו, שהוא בלנד קליל לקיץ בסגנון בורדו (קברנה סובניון, קברנה פרנק ומרלו אדום), יין "לבנין" 2014 (בלנד של סירה, פטיט סירה וקברנה סוביניון), יין "פאתום" 2013 (בלנד של סירה וקצת קברנה סוביניון) ואת יין הזינפנדל 2015, "אנחנו מהבודדים שמייצרים אותו", מסביר שייק'ה הבעלים והיינן של היקב. ב-7.12 יציגו ביקב "צפרירים" בהשקה מיוחדת את יינות 2015 ו-2016  שלהם, והציבור כמובן מוזמן.

חיוכים בדוכן של יקב "צפרירים"

יקב "יפו" - הגיע לפסטיבל עם עם יינות הקריניאן, הגיוורצטמיינר החדש והוינייה. בעוד כחודש, מתכוונים ביקב להשיק את יינות 2017 שלהם. יקב "יפו" הוא יקב משפחתי שהתחיל בסיפור אהבה. משה צלניקר נסע ללמוד בצרפת, שם פגש את אן, ילידת חבל אלזס המפורסם ביינותיו, וממנה למד את רזי היין. הם התחתנו, חזרו לארץ ב - 1980 והקימו יקב. בתחילה היה ממוקם היקב שלהם ביפו ומכאן שמו, וכבר 14 שנה הם כאן אצלנו במטה יהודה, במושב נווה מיכאל. בנם, סטפן, הוא היינן של היקב והוא בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות, שהשלים את התמחותו בלימודי יין בבורגונדי שבצרפת.

סיפור אהבה עם כוס יין. יקב "יפו"

יקב "ספרה" הציגו באירוע את יין "פירסט פייג' 2017," בלנד הכולל את זני השנין בלאן, סמיון והריזלינג. הסיבה לנוכחות הדלה – כל בקבוקי היינות של היקב אזלו, למעט יין הפרימיום "ווייט סיגניצ'ר", אותו החליט היינן דורון רב-הון לא להביא לאירוע.

מצטערים, כל הבקבוקים אזלו. דורון רב-הון מיקב "ספירה"

יקב "קדמא" הציג את יינות 2015.  ה"לירה" שזכתה בשבוע שעבר במדליה ב"טרה וינו", וה"פורט”, שזכה לראשונה במדליית זהב באותו אירוע! מלבד זה מתחילים כעת ביקב למכור את יינות הריזרב של שנת 2015, אחרי שמיין הריזרב של שנת 2013 נותרו רק מאה בקבוקים...ב – 6.12 ישיק היקב את יינות שנת 2016 שלו באירוע חגיגי.

מדליית זהב ל"פורט". יקב קדמא

 

אורי בן חיים

yoti_1@kanavim.com

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?