דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 12 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מטה יהודה ביטלה העברת שטחים לקריית יערים

המועצות האזוריות "שוברות את הכלים" בנוגע להתנהלות ועדות הגבולות במשרד הפנים, והמועצה האזורית מטה יהודה ביניהם. ביום רביעי השבוע (13.3) הנחית ראש המועצה האזורית מטה יהודה "פצצה" על שולחנה של ועדת הגבולות שדנה בהעברת שטחים ממטה יהודה לקרית יערים (טלזסטון), והודיע כי המועצה מסתלקת מכל ההבנות שהיו בנושא.

ועדות הגבולות שמקים משרד הפנים הם אמצעי שנועד להעביר שטחים מרשות מקומית אחת לשנייה. משרד הפנים נשלט על ידי מפלגת ש"ס וראש המפלגה, אריה מכלוף דרעי, עושה מאמצים רבים כדי לחזק רשויות המקורבות אליו. כך למשל, קרית יערים היא יישוב שיש לו היסטוריה ארוכה עם מפלגת ש”ס, אשר נציגיה בממשלה טיפחו את היישוב הזה לאורך שנים.

 

ש"ס פועלת להרחבת טלזסטון

 

במהלך 20 השנים האחרונות עושה ש"ס מאמצים אדירים כדי להרחיב את גבולות קרית יערים במאות דונמים. המאמצים נכשלו לאחר ששתי ועדות גבולות פסלו את הרעיון.

בדצמבר 2012 הקים שר הפנים, אלי ישי, ועדת גבולות חדשה, שלישית במספר, הפעם בראשותו של פנחס ולרשטיין. ועדת חקירה זו מנתה שלושה חברים בלבד: שניים מתחום הפוליטיקה המקומית ואחד נציג הממונה על מחוז ירושלים במשרד הפנים. הוועדה החדשה צידדה בהרחבה של קרית יערים, וזאת ללא נימוק וללא הסבר.

במאי 2017 אישר שר הפנים להעביר קרקע חקלאית ממטה יהודה לקרית יערים. הקרקע הייתה בבעלותו של איש העסקים יורם גלובוס, שהוא הבעלים של מתחם גולן-גלובוס בנווה אילן. באוקטובר 2017 החלה יחידת להב 433 של משטרת ישראל לחקור את הסיבות להחלטת שר הפנים. במשטרה ציינו אז כי ייעוד הקרקע שהועברה היה צפוי להשתנות ולהפוך לקרקע המיועדת לטובת פיתוח מגורים ומסחר בעתיד, באופן שהיה מעשיר את גלובוס במאות מיליוני שקלים.
בפברואר 2018 עתרה החברה להגנת הטבע (חט"ג) לבית המשפט העליון כנגד שר הפנים בדרישה לבטל את ההחלטה להרחיב את גבולות קריית יערים. בחט"ג טענו כי המלצות "ועדת ולרשטיין" לא פורסמו ברבים וכעת שר הפנים החליט לתת תוקף (חלקי) להמלצות, וזאת כאשר מתקיימת חקירה כנגדו בנושא זה.

 

העברת שטחים שרירותית

 

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, לא התייחס בישיבת להיסטוריה הארוכה של הנסיונות להעברת שטח ממטה יהודה לטלזסטון. ויזל נימק את התנגדות המועצה להסכמות בוועדת הגבולות בכך שהמועצות האזוריות מנהלות מאבק כולל כנגד הקמת ועדות גבולות והעברת שטחים שרירותית מהן אל הערים הסמוכות. הוא נתן כדוגמא את החלטת ועדת הגבולות שבוע שעבר להעביר שטחים באופן שרירותית מהמועצות האזוריות שפיר ולכיש לקרית גת.

ויזל: “לפני הבחירות יש מי שחושב שצריך לעשות ועדת גבולות כמה שיותר...אמרתי שאנחנו מבטלים את ההסכמים ולא מוכנים לוותר על שום מקום ועל שום דבר".

ויזל ביקש את אישור מליאת המועצה להודעה שבה נאמר: “מליאת המועצה מאשרת להודיע לוועדת הגבולות שדנה בגבולותיה של מטה יהודה, קרית יערים ואבו גוש, כי לאחר שבדקה את הנתונים ואת ההתנגדויות של היישובים: נווה אילן, יד השמונה, מעלה החמישה, בית נקופה, קרית ענבים, שהונחו בפניה, היא חוזרת בה מהמלצתה הקודמת לספח את השטחים לקרית יערים. המועצה מבקשת להשמיע לוועדה את עמדתה בטרם תיתן ועדת הגבולות את המלצתה לשר הפנים. ככל שוועדת הגבולות לא תיעתר לבקשת המועצה אזי המועצה מודיעה על התנגדותה לסיפוח השטחים לקרית יערים”. נוסח ההודעה התקבל פה אחד על ידי מליאת המועצה האזורית מטה יהודה.

ויזל הוסיף בסוף דבר: “אמרנו שכל מה שהיה בעבר לא רלוונטי ומתחילים מחדש ".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?