דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 22 במאי 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מטה יהודה: המיליונים שנחסכו בהסעות – הושקעו בלמידה במרחב

למידה במרחב עם החקלאי יוסי משה ממושב זכריה (צילום: דובר מטה יהודה)

השבוע ציינו במטה יהודה את הסיור ה-100 במסגרת סיורי הלמידה במרחב של תלמידי מערכת החינוך האזורית. התוכנית מיועדת לתלמידי כיתות ז' עד י"ב ומטרתה לחזק את הקשר בין הדור הצעיר לבין המרחב הירוק וההיסטורי של מטה יהודה.

תוכנית "למידה במרחב" יצאה לדרך לאחר שהמועצה האזורית מטה יהודה קידמה את הרפורמה החשובה בתחום הסעות התלמידים למוסדות חינוך שמחוץ לאזורי המיפוי. כזכור, במסגרת הסדרי ההסעות שקדמו לרפורמה זכו תלמידים להסעות לכל מוסד חינוכי שדרשו כאשר העול הכספי נפל על תקציב השוטף של המועצה. בשנת 2019 עמדה ההוצאה המיותרת על הסעות מחוץ לאזורי המיפוי על קרוב ל-30 מיליון שקל (!).

בהמשך לרפורמה בהסעות שהוביל ראש המועצה, ניב ויזל, הוסבו מיליוני שקלים ממימון הסעות לחיזוק וקידום המצוינות במוסדות החינוך של מטה יהודה. אחת מהתוכניות שזכתה לתגבור תקציבי היא "למידה במרחב", תוכנית ייחודית ללמידה שמחברת בין קהילה, סביבה ומועצה.

ממינהל החינוך של מטה יהודה נמסר כי במסגרת מאה סיורי הלמידה שהתקיימו במחצית השנה האחרונה היו 55 סיורי העשרה במוזיאונים ואתרים ברחבי המועצה, 20 פעילויות התנדבות, 10 סיורי מורשת, 15 סיורי מגמות בתיכוניים בנושאי חקלאות, מדעים אקולוגיה, תנ"ך ועוד.

במהלך הסיורים ביקרו תלמידי חטיבות הביניים והתיכוניים ב-27 יישובים שבהם זכו להכיר תושבים ותושבות על עיסוקיהם ותפיסות עולמם. לדוגמא: סיור "שנת שמיטה וחקלאות" בשדות כפר אוריה וסיור בתחום ניהול משק החי והצומח במסגרת הרפורמה בחקלאות במושב זכריה.

בין שלל הסיורים והפעילויות יצאו תלמידים מתיכון עין כרם לפגוש את ותיקי המושבים ושמעו מהם את סיפורי ההקמה והתיישבות.

ראש מינהל החינוך, ניב בר גיא: "אנו מאמינים בלמידה מקושרת סביבה קהילה ומקום המחזקת את המשמעות והרלוונטיות של התהליך החינוכי. מפעל זה ממחיש יותר מכל שהחינוך בטבע שלנו, באנשים ובסביבה".

לציון סיור ה-100 אמר ויזל: "אנו כמועצה נמשיך להשקיע בחינוך מצוין ופורץ דרך ובכל ילדה וילד שיקבלו את החינוך הערכי והטוב ביותר כי חינוך זה בטבע שלנו". 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?