דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 07 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מטה יהודה: נמשיך במאבק כנגד תכניות הבנייה ברכס לבן

הוועדה המחוזית אישרה להפקדה את 'שכונת רכס לבן'. המועמדים לראשות המועצה האזורית מטה יהודה מתחייבים: ניאבק בתכנית בכל כוחנו. בחברה להגנת הטבע זועמים: פגיעה חמורה ובלתי הפיכה בערכי הטבע המוגנים ביותר

הוועדה המחוזית ירושלים אישרה השבוע (24.7) ברוב דחוק להפקיד להתנגדויות את תכניות הבנייה ברכס לבן הכוללת 5000 יח"ד. במשרד הבינוי והשיכון בירכו על האישור וטענו כי הוא מחוייב המציאות. מנגד, במועצה האזורית מטה יהודה ובארגונים הירוקים הודיעו כי ימשיכו להתנגד לבינוי ברכס לבן בכל כוחם וכי מדובר בשגיאה תכנונית קשה.

 

שכונת רכס לבן

 

משרד הבינוי והשיכון מקדם שכונה חדשה בירושלים, הנקראת 'שכונת רכס לבן' עבור 5,000 יחידות דיור בסמוך לקריית מנחם, למושב אורה והדסה עין כרם. השכונה היא חלק מתכנית ספדי הנרחבת אשר רשות מקרקעי ישראל ניסתה לקדם לפני כעשור במערב ירושלים, ואשר הייתה אמורה לכלול גם את העיר 'בת הרים' בהיקף של 20 אלף יח"ד, שהייתה אמורה לקום על בסיס היישוב צור הדסה.

תכנית ספדי זכתה להתנגדות נרחבת ובסופו של דבר נדחתה על ידי הוועדה המחוזית ירושלים. אולם, במשרד הבינוי והשיכון החליטו לקדם את התכנית בחלקים ואחד מהם הוא התכנית לבנות אלפי יח"ד ברכס לבן.

חסידי התכנית, במשרד הבינוי והשיכון ובמינהל התכנון שבמשרד האוצר, טוענים כי שכונת רכס לבן מציעה פתרון לזוגות צעירים ובנוסף, מציעה פתרון "בקרקע משלימה" לסבסוד פרויקטים מסוג תמ"א 38, שאינם כלכליים, לבינוי נוסף בשכונות הוותיקות קריית יובל וקריית מנחם. בכך, שכונת רכס לבן, מאפשרת תוספת יחידות דיור חדשות בקרקע פנויה, לצד תוספת יחידות דיור והתחדשות עירונית במרקם העירוני הוותיק.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי השכונה המתוכננת כוללת פתרונות תחבורה ציבורית, נגישות לשטחים הפתוחים כאשר במרכז – שימור הפארק הלאומי עמק רפאים כגן לאומי הכולל בוסתנים, שטחי ארכיאולוגיה ומעיין עין לבן.

תוואי השטח הקשה והתלול שבו אמורה השכונה החדשה  חייב את המתכננים לפתרונות יצירתיים ובהם: רכבת קלה שתעבור בתוך השכונה, מעלונים שיאפשרו לציבור לעבור ממפלס למפלס ותכנון נרחב שנועד להנגיש את הציבור לשטחים הפתוחים, לתחנות ההיסעים, למוסדות הציבור ואזורי המסחר בשכונה. התכנית כוללת תחנת רכבת קלה בצומת אורה הכוללת חניון "חנה וסע" עבור 800 חניות, מסוף תחבורה ציבורית, מלון, מבנה לדיור מוגן ושטחי משרדים ותעסוקה עבור תושבי השכונה ועבור המבקרים בבית החולים הדסה עין כרם ותושבי ירושלים.

עירניים לביקורת החריפה על פגיעה בערכי טבע מוגנים, טוענים המתכננים כי תכנון השכונה נעשה תוך שימור הסביבה וערכי הטבע במסגרתו יישמר פארק לאומי עמק רפאים כגן לאומי, ותובטח שפיעת המעיינות ובריכות המים הקיימות.

שר הבינוי והשיכון, אלוף (במיל'), יואב גלנט, בירך על הפקדת התכנית להתנגדויות וציין: "עבורי ירושלים רבתי משתרעת מהשכונה החדשה ברכס לבן ועד מעלה אדומים, מעטרות ועד גוש עציון. נמשיך לחזק את ירושלים".

"התסקיר מוכיח בבירור כי עין לבן יתייבש ותפקוד המערכת האקולוגית בנחל רפאים ייפגע פגיעה אנושה". רכס לבן (צילום: דוב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)

 

פגיעה חמורה

 

במהלך ישיבת הוועדה התקיימה בפתח הבניין הפגנה של עשרות תושבים ממטה יהודה, ובהם רבים מהמושבים שייפגעו ממימוש התכנית – אורה ועמינדב. המפגינים דרשו לעצור את התכנית ולקדם במקומה תכניות "פינוי-בינוי" נרחבות בתוך העיר ירושלים.

בדיון עצמו, הציגו נציגי מטה יהודה, מ"מ ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, ומהנדסת המועצה, מיכל נאור ורניק, את התנגדות המועצה לתכנית רכס לבן.
במטה יהודה טוענים כי מדובר בתכנית פוגענית ודורסנית, הנכנסת באופן בוטה לשטחי מושב אורה ולשטח המוניציפלי של מטה יהודה. "הדיונים בתכנית מתקיימים טרם שינוי תכנית המתאר תמ״מ 1 וטרם החלטה של ועדת הגבולות על שינוי גבולות המועצה האזורית מטה יהודה. כמו כן, התכנית נעשית בניגוד לעקרונות שנקבעו בתכנית המתאר הארצית תמ״א 35, המגדירה בבירור 'חיץ ירוק' בין ישובים כפריים לבין הפיתוח העירוני הסמוך", נמסר ממטה יהודה.

בתום הדיון אושרה התכנית ברוב של 8 תומכים ו-6 מתנגדים. נציג המשרד לאיכות הסביבה נמנע.

 

"נתנגד בכל הכוח"

 

התנגדות נרחבת לתכנית רכס לבן נרשמת גם בין המועמדים השונים לראשות המועצה האזורית מטה יהודה.

משה דדון: "כראש מועצה הובלתי קו ברור והחלטי - הקרקע במטה יהודה שייכת למטה יהודה ! בנוסף לאינטרס ההתיישבותי, מדובר בתפיסה ערכית של שמירה על המרחב הירוק המרכזי במדינת ישראל עבור הדורות הבאים. המאבק הוא מאבק עקרוני וערכי, שההשלכות שלו, במידה וחס וחלילה נוותר, ישפיעו על מטה יהודה. זהו המשך למאבק נגד הרחבת צור הדסה, שלצערי כוחות פנימיים ממטה יהודה לא עצרו ולא התנגדו מספיק. לאחר שאזכה בבחירות, נחזור למדיניות שהובלתי ביד רמה, לחיזוק ושימור המרחב הכפרי במטה יהודה בנחישות ועוצמה".

ניב ויזל: "אני עושה מאמצים רבים לשמירה על הקרקעות של מטה יהודה כולה. כפי שמנענו כוונות לסיפוח שבעה ישובים ממטה יהודה לרשויות הסמוכות, נמשיך להיאבק עד חורמה בתוכנית רכס לבן, שהינה תכנית רעה הפוגעת בשטחים הירוקים. זהו צעד נוסף בניסיונות ההשתלטות של ירושלים על שטחים ממטה יהודה. אנחנו פועלים יחד עם מושב אורה לסכל תכנית זו. עוד לא נאמרה המילה האחרונה בעניין ונמשיך להיאבק לעצור את התוכנית".

שלומי מגנזי: "אין ספק שאנחנו בסוג של מתקפה ורק עבודה מקצועית ואישית מול מקבלי ההחלטות על כל ה"קופה / מועצה" יכול להוביל להסדרה. ובזה אני אעסוק יום לאחר הבחירות".       ערן אוחנה: "הפקדת התכנית היא צעד מטריד ומדאיג לעתיד הישובים אורה ועמינדב, ומהווה פגיעה חמורה בשמירה על השטחים הפתוחים, ערכי הטבע והנוף של אזור הרי ירושלים. מה שמדאיג אף יותר הוא שזו רק תחילת דרכה של השתלטות עירונית דורסנית על חשבון המרחב הכפרי, ולא רק באזור ירושלים, שמי יודע היכן ומתי תסתיים... מחובתנו כמועצה להירתם ולאחד כוחות כדי להיאבק בתכנית בכל מחיר. המאבק חייב להיות משותף הן מצד המועצה והתושבים והן מצד כל הגופים הירוקים והסביבתיים הקיימים, למען שמירה על איכות החיים וערכי הטבע, החי והצומח באזור".

"לא נאמרה המילה האחרונה במאבק". ההפגנה נגד תכנית רכס לבן (צילום: דוברות מטה יהודה)

 

הרס השטחים הפתוחים

 

בחברה להגנת הטבע רואים באישור תכנית רכס לבן פגיעה חמורה ובלתי הפיכה בערכי הטבע המוגנים ביותר באזור ירושלים, הממשיכה את הפגיעה שכבר נעשתה בשנים קודמות.

מהחברה להגנת הטבע, נמסר: "מסתבר כי קונספציות מופרכות וטענות חסרות בסיס, אינן מתות, הן רק מתחלפות. החברה להגנת הטבע מתנגדת לתכנית רכס לבן ותפעל כדי להביא לדחייתה וביטולה. שטח התכנית ברכס לבן, הוא שטח פתוח, בעל חשיבות סביבתית גדולה ביותר, עקב היותו חלק חשוב במיוחד באגן האיסוף וההזנה התת קרקעית של מעיינות האזור. למעיינות חשיבות גדולה, גם מבחינה אקולוגית וכנכסי מורשת תרבותית היסטורית ומוקדי בילוי והנאה בטבע, לציבורי נופשים ומטיילים. כמו כן, מהווה שטח התכנית מרחב חיוני למסדרון האקולוגי של נחל רפאים, המצטמצם בהתמדה בעשורים האחרונים, והוא חשוב לקיום, למסתור ולתנועת בעלי חיים. מימוש התכנית עתיד לגרום להרס כל ערכי הסביבה. הפיתוח האינטנסיבי בעיר ירושלים ובמחוז, בעשורים האחרונים, כבר פגעו קשות בבתי גידול ייחודיים, ברציפות השטחים הפתוחים, במסדרונות האקולוגיים ובערכי הטבע והנוף של המרחב. כתוצאה מכך, גברה מאד חשיבותם של השטחים הפתוחים הנותרים, כמו מורדות רכס לבן.

בנוגע לטענה הנשמעת לעיתים, כי "אין יותר שטחים לבנייה בעיר", ולכן צריך לפלוש לכיוון השטחים הפתוחים – ובכן, זו לא יותר מאגדה אורבנית. יש בירושלים מאגר מצטבר של עתודות קרקע, עד 2040, העומד על 100 אלף יח"ד, בנות מימוש. כרבע מהן, 23,000 יח"ד – הן בקרקעות שתוכננו ואושרו לבנייה מזה זמן, אך לא יצאו לפועל בגלל חסמים שונים – פוליטיים, היעדר תשתיות נדרשות, או הסדרים קרקעיים. טוב תעשה המדינה, אם תפעל להסרת אותם החסמים ולמימוש אותן התכניות, ולא להרס השטחים הפתוחים, שעדיין נשאר".

רכז הרי יהודה בחברה להגנת הטבע, אברהם שקד, יצא מישיבת הוועדה המחוזית בתחושה שמשרדי הממשלה איחדו שורות בנסיון להעביר את התכנית השנויה במחלוקת. "שירה תלמי היא מתכננת המחוז במנהל התכנון שבמשרד האוצר, אבל היא בהחלט התנהלה היום כאילו עובדת במשרד הבינוי והשיכון. רשימות האקסל של שניהם משותפות בכל מקרה. אמרנו בעבר ואנו חוזרים על כך שוב: 'שימור הסביבה וערכי הטבע' בתכנית של משהב"ש הם שקר בוטה וניסיון" GREENWASH...

לדברי שקד, התכנית תפגע קשות בשפיעת המעיינות באזור ירושלים. "תסקיר השפעה על הסביבה של המשרד עצמו מוכיח בבירור כי עין לבן יתייבש ותפקוד המערכת האקולוגית והגן הלאומי עצמו בנחל רפאים ייפגעו פגיעה אנושה ובלתי הפיכה כתוצאה מהקמת השכונה. עמק לבן ה"שמור" לכאורה יהיה לא יותר מעציץ ירוק בלב השכונה הצפופה".

"ירושלים זקוקה להתחדשות של שכונותיה הדלות והנוטות לנפול ולא לשכונות פרבריות חדשות", ממשיך שקד וטוען, "יחידות הדיור ברכס לבן לא יתרמו לדיור בהישג יד בגלל עלות גבוהה במיוחד של הפיתוח בטופוגרפיה קשה. הן גם לא יהיו 'קרקע משלימה' לתמיכה, פיקטיבית בשלב זה, בהתחדשות עירונית בשכונות הזקוקות לה ביותר. כל תכליתה של תכנית רכס לבן היא תרומה לטבלאות האקסל השקריות של משרד השיכון ומשרד האוצר, נזקה רב ותועלת אין בה ולכן נמשיך וניאבק נגדה כבעבר".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?