דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 20 באפריל 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מטה יהודה: נצחון ענק לניב ויזל

      מ"מ ראש המועצה האזורית מטה יהודה בשלוש השנים האחרונות, ניב ויזל, נבחר ברוב גדול לראש המועצה הבא. בדברי התודה הנרגשים שאמר ויזל לפעילי הבחירות שלו הוא הודה על הזכות שנפלה בידו לפעול יחד איתם לניצחונה של "דרך ישרה ונקייה" בניהול המועצה האזורית הגדולה ביותר בישראל.

את יום הבחירות התחיל ויזל בהצבעה בקלפי בקיבוץ נתיב הל"ה, בו הוא מתגורר עם משפחתו. הוא היה מתוח לקראת יום עמוס באירועים. יועץ הבחירות שלו, חנן שלאיין, הציג בפניו סרטון שבו נראים פעילים של יריבו, יוסי משה, כשהם קורעים ומשליכים שלטי בחירות שלו. למרות ההתנהגות הבריונית הזו, אנחנו נמשיך לפעול באופן הוגן, אמר ויזל.

ויזל הגיע לקמפיין הבחירות כנציג המגזר השיתופי המונה 11 יישובים במטה יהודה. לאור זאת הוא לא היה מודאג מהתמיכה שיקבל בקיבוצים ובמושבים השיתופיים, אך נאלץ להתמודד עם החשדנות של ה"מושבניקים".

 

תמיכה נרחבת במושבים

 

למרות היותו של ויזל "קיבוצניק" הוא הצליח לשכנע רבים במגזר המושבים לתמוך בו. מגזר המושבים מונה 56% מכלל המצביעים במטה יהודה.

הדבר שסייע לו יותר מכל היה כמובן, פרישתו של ראש המועצה המורשע, משה דדון, מהמרוץ לראשות המועצה. כ-30% מקהל הבוחרים במטה יהודה, ובהם מושבניקים רבים, תמכו בדדון ועם פרישתו הם נותרו ללא מנהיג.

החתימה של ויזל על הסכם הוותיק עם נציגי המושבים, שבמרכזו הוא התחייב למנות סגן ראש מועצה מטעמם, העבירה לו תמיכה משמעותית.

את היקף התמיכה הזו ניתן היה לראות בקלפיות של המושבים: בעשרות מושבים גבר ויזל על יריביו, ובראשם, יוסי משה.

המושבים הגדולים ביותר הם אלה שהעניקו לויזל ניצחון: בבית זית, בגבעת יערים ובטל שחר הוא זכה לרוב בולט.

גם במושבים רבים זכה ויזל לרוב משמעותי שהוכיח כי "המושבניקים" אינם נוטים באופן מובהק להצביע עבור מי שמזוהה עם המגזר שלהם.

למרבה ההפתעה ניצח ויזל בשורה של מושבים הנחשבים ל"מעוז תמיכה" של יוסי משה: תירוש, גפן, אבן ספיר, נס הרים, ישעי, תרום, זנוח ואדרת.

כשהגיעה הידיעה למטה הבחירות של ויזל כי הצליח להביס את יוסי משה במושב אבן ספיר, נשמעה הקריאה "הבחירות נגמרו – ניצחנו".

ניב ודורית ויזל עם שניים מילדיהם בבוקר יום הבחירות

 

צור הדסה

 

אופן ההצבעה של היישוב צור הדסה, שמונה 4650 מצביעים המהווים 13% מכל המצביעים במטה יהודה, היה תעלומה בעיניו של ויזל. מאז הודיע על חתימת הסכם בינו לבין המועמד לשעבר, שלומי מגנזי, גברו ביישוב קולות מחאה שמתחו ביקורת על ההסכם.

קולות הביקורת עוררו חשש בקרב תומכי ויזל כי היישוב יעדיף הצבעת מחאה, כאשר המועמד שהיה אמור ליהנות מזה היה ערן אוחנה, שהציג "פוליטיקה נטולת דילים".

ואכן, ביום הבחירות נפרסו ברחבי היישוב עמדות תמיכה בשלושת המועמדים לראשות המועצה האזורית מטה יהודה, שניסו לעשות נפשות בקרב הבוחרים שזרמו לקלפיות.

בפועל, בתום יום הבחירות התברר כי ויזל הצליח לשכנע את רוב המצביעים בצור הדסה לתמוך בו.

מסיכום של שמונה הקלפיות ביישוב עולה כי 64% מהבוחרים תמכו בניב ויזל, 20% העניקו את קולם לערן אוחנה ורק 16% תמכו ביוסי משה.

 

הכפרים הערביים

 

הכפרים הערביים עין ראפה ועין נקובא מהווים כ-10% מכלל המצביעים במטה יהודה. ויזל ניהל מאבק ארוך בנסיון להשיג את תמיכתם.

מתכונת ההצבעה בכפרים הערביים נוטה ברוב המקרים לחמולתיות – כלומר, ראש המשפחה מחליט במי לתמוך ובהתאם לכך מצביעה כל המשפחה, שלעתים מונה עשרות מצביעים.

בעין נקובא, שמספר מצביעיה עומד על כ-2070 (70% מכלל המגזר הערבי במטה יהודה), התקשה ויזל לגייס תמיכה נרחבת במועמדותו. יוסי משה הצליח לגייס בכפר תמיכה במועמדות שלו בהיקפים ניכרים.

לעומת זאת, בעין ראפה זכה ויזל לתמיכתו של יו"ר הוועד המקומי, עלא ברהום, ושל המנהיגות הוותיקה של הכפר.

התוצאות הסופיות של הקלפיות במגזר הערבי לא ידועות עד שעת כתיבת שורות אלה (יום רביעי אחר הצהריים). עם זאת, על בסיס השינויים שנרשמו בתמיכה הכללית במועמד כזה או אחר ניתן להתרשם כי יוסי משה זכה לתמיכה משמעותית בעין נקובא, כנראה בסביבות 40-50% . התמיכה בויזל עומדת על היקף דומה ואילו ערן אוחנה זכה לתמיכה מצומצמת.

שמחת הנצחון בתום יום הבחירות

התפרצות שמחה

 

במטה הבחירות של ויזל שרר מתח רב. חוסר הוודאות על דפוסי ההצבעה בצור הדסה, בכפרים הערביים ובמושבים העיב על הפעילים, אשר ניסו למרות הכל לשדר ביטחון בניצחונו של ניב.

ביום הבחירות הסתובב ויזל ברחבי מטה יהודה וקיבל עדכונים שוטפים מפעילי השטח על ההתפתחויות. אחד המוקדים היה בכפרים הערביים, שם התפתחו מהומות בסמוך לקלפיות, הוחלפו מהלומות וכוחות משטרה נקראו להרגיע את הרוחות הסוערות.

רק בסביבות השעה 22:30 החלו זורמים למטה הבחירות התוצאות הראשונות של הקלפיות. ראשונות הגיעו התוצאות של שתי הקלפיות הראשונות בצור הדסה ובהן נרשם נצחון גדול לויזל. החדשות הטובות העלו את מצב הרוח במטה הבחירות וחיוכים ראשונים על שפתי הפעילים.

בתוך חצי שעה הגיעו עשרות תוצאות של קלפיות שונות (במטה יהודה יש למעלה מ-80 קלפיות המפוזרות ב-57 יישובים). התוצאות החלו להצטבר והנצחון של ויזל היה ניכר.

כאמור, ההישג של ויזל אינו רק בכך שהוא גרף יותר מ-90% במגזר השיתופי אלא מכך שהוא הצליח להביס את יוסי משה במגזר המושבים.

כך למשל, במושב זכריה, שהוא מבצרו של יוסי משה גרף ויזל קרוב ל-25%, במושב אשתאול זכה ויזל ב40% מהקולות ובמושב תירוש הוא הביס את יוסי משה וזכה ב-60% מהקולות. לפי התוצאות שפורסמו עד עתה (ללא קולות החיילים ותושבי חוץ) ויזל מוביל עם 56% מהקולות, אחריו יוסי משה עם 28% מהקולות ושלישי, ערן אוחנה 18% מהקולות.

 

מסע מופלא

 

במסיבת הנצחון שארגנו פעילי המטה של ויזל במועדון הל"ה שבקיבוצו, לא הסתיר ויזל את ההתרגשות הרבה שבה היה אחוז. הוא שב והודה לכל פעילי הבחירות שעשו איתו את הדרך  לכסא ראש המועצה ובמיוחד לראש המטה שלו, יעל אברמן ממעלה החמישה, לגיסו, דני טרגן, ששימש כמנהל מטה יום הבחירות, לאשתו, דורית ולילדיו.

ויזל הדגיש כי הדבר החשוב בעיניו הוא שהדרך הפוליטית שבחר בה, “דרך נקייה וישרה", כדבריו, היא זו שזכתה לתמיכת הציבור במטה יהודה.

"אני רוצה להגיד לכם שמטה יהודה היום אמרה: רוצים שינוי. רוצים דרך חדשה, דרך נקיה. בחצי השנה האחרונה עברתי בישובים ובבתי התושבים בכל הישובים, במושבים, בצור הדסה, בכפרים הערבים;  בישובים השיתופיים ובקיבוצים.  יש פה מועצה, שמי שלא עשה את הדרך הזו, לא מבין איזה מועצה מדהימה יש לנו. איזה אנשים מדהימים במטה יהודה. אנחנו ניצחנו את הבחירות האלה בענק. מחר מפשילים שרוולים וממשיכים בעשיה, יוצאים לעבוד להצעיד את מטה יהודה לדרך חדשה. תודה לכולכם".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?