דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 03 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מטה יהודה תתמוך ב"בני המושבים" שיצטרפו ל"השומר החדש"

חולצה כחולה - שרוך ירוק. מדי תנועת "בני המושבים"

 

הדרמה שמתחוללת במחצית השנה האחרונה בתנועת "בני המושבים" העירה גם את המועצה האזורית מטה יהודה. לאחר דיונים שהתקיימו בוועדת הנוער של מרכז המועצות האזוריות החליט ראש המועצה, ניב ויזל, לתמוך ברצון של רוב החניכים במטה יהודה ולסייע להם בתקופה הרגישה שבה הם עוברים מתנועת האם "הנוער העובד והלומד" ומתחילים לפעול תחת החסות של ארגון "השומר החדש".

המשבר העמוק אליו נקלעה תנועת "בני המושבים" אינו פוסח על משבר שמתרחש גם בתנועת המושבים עצמה. המשבר מתמקד בעובדה שמזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור, עודד את הפרישה של "בני המושבים" מתנועת הנוע"ל אך הנהלת התנועה, גוף שסמכותו הסטוטורית שנויה במחלוקת, פסלה את ההחלטה והורתה לו לבטל את המהלך.

התוצאה הייתה שמנכ"לית תנועת המושבים, שירי ארדיטי, פרשה מתנועת המושבים והצטרפה לארגון "השומר החדש". היא סחפה יחד איתה עשרות רבות של קיני התנועה ובהן אלפי מדריכים ועשרות אלפי חניכים. המהלך זכה בשבוע שעבר לתמיכת 16 מועצות אזוריות (מתוך 27 שבהן פועלת "בני המושבים").


 

הצלחה מרשימה

תנועת "בני המושבים" פועלת מזה עשרות שנים במסגרת תנועת "הנוער העובד". לפי נתונים שפורסמו לאחרונה התנועה מונה כ-34 אלף חניכים, ומהווה נתח נכבד ביותר מסך החניכים בנוע"ל. פרישה של בני המושבים צפויה לפגוע קשות בתקציבים המועברים לנוע"ל ממשרד החינוך.

בשנים האחרונות רשמה "בני המושבים" הצלחה מרשימה בפעילותה וקינים חדשים נפתחו הן בקיבוצים והן ביישובים קהילתיים, למרות שהם אינם חלק מתנועת המושבים. בקרב "בני המושבים" קיימת תחושה כי למרות המספר המשמעותי שהם תופסים מסך החניכים של הנוע"ל הם אינם מקבלים את החלק היחסי של התקציבים המגיע להם, וכי בנוע"ל מתייחסים אליהם באופן לא שוויוני.

על רקע זה התפתח משבר שבסופו ביקשה מנכ"לית "בני המושבים", שירי ארדיטי, לפרוש מהנוע"ל, צעד שזכה לברכתו של מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור.


 

התנגדות בהנהלה

עד מהרה התברר כי בתנועת המושבים ישנם מי שמתנגדים נחרצות לצעד של בני המושבים. נשיא התנועה, שלום שמחון, הוביל מהלך בהנהלת התנועה, גוף המונה שבעה חברים, אשר הורה ל"בני המושבים" לחזור לנוע"ל ואיים לתבוע את "השומר החדש" אם זו תמשיך להשתמש בשם ובסמל של בני המושבים.

הנימוקים שהוצגו כנגד מהלך הפרישה היו כלכליים: תנועת נוער צריכה לפעול שלוש שנים באופן עצמאי לפני שתהיה זכאית לקבל תקציבים ממשרד החינוך והעלות הפיננסית העצומה שנפלה על תנועת המושבים, אשר לקחה הלוואות במיליוני שקלים כדי לממן את הפעילות העצמאית של "בני המושבים", פוגעת בה קשות.

לפני חודש אמורה היתה להתקיים ועידה שבמסגרתה יכריעו 180 חברי מועצת תנועת המושבים אם לשוב לפעול במסגרת הנוער העובד והלומד או במסגרת השומר החדש, אך זו בוטלה במפתיע. כאמור, במקום זאת החליטה הנהלת תנועת המושביםלשוב לפעול תחת הנוער העובד. ארדיטי, שהתנגדה למהלך, התפטרה בעקבות ההחלטה והמשיכה לפעול לקידום האיחוד עם השומר החדש.

 

חניכי "בני המושבים" במטה יהודה, 2017

 

המועצות מתערבות

הסחף שנוצר בתוך "תנועת המושבים" מאיים כיום על שלמות התנועה, שבה חברים 254 מושבים מכל רחבי הארץ ( 28 מהם במטה יהודה). הפילוג בא לידי ביטוי בולט ביחס שזוכים "בני המושבים" הפורשים מן המועצות האזוריות שלהן.

ראשי המועצות האזוריות, שראו בדאגה כיצד מערך פעילות הקיץ של "בני המושבים" עומד בסכנה ממשית, החליטו להיכנס לעובי הקורה. ועדת הנוער של מרכז המועצות האזוריות ערכה ראיונות לנציגי הנוע"ל ולנציגי "השומר החדש", והתרשמה לחיוב כי במצב הנוכחי עדיף יהיה להפעיל את תנועת הנוער המושבניקית באמצעות "השומר החדש".

16 מועצות אזוריות הודיעו כי יתמכו במהלך ויסייעו באופן נקודתי לפעילות הקיץ של "בני המושבים". ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, היה שותף למהלך זה.

"בחצי השנה האחרונה הובילו את תנועת בני המושבים להתנתקות סופית מהנוער העובד והלומד", אומר ויזל, “לפני שבועיים החליטה הנהלת תנועת המושבים לחזור לנוע"ל למרות שהחניכים, המד"צים וראשי התנועה מתנגדים לזה נמרצות. אני רוצה להבהיר שמטה יהודה תומכת בכל ארגוני הנוער. צבע השרוך פחות חשוב לי. נוצר מצב שב-28 יישובים במטה יהודה יש חניכים שלא יודעים מה יהיה עליהם בקיץ. לכן, מרכז המועצות האזוריות הקים ועדת נוער שדנה בעניין והחליטה להציע לתנועת המושבים פתרון, אך והתנועה דחתה זאת על הסף".

- בחרתם ל"זרום" עם רצון החניכים והמדריכים לעבור ל"שומר החדש"

"אם היינו הולכים עם הנוע"ל, החניכים והמדריכים לא היו נענים לנו. ראשי המועצות האזוריות גילו מנהיגות והחליטו להצטרף להצעה להתחבר לשומר החדש. השומר החדש הוא לא ארגון פוליטי והוא בא לשמור על הקרקעות ועל החקלאות וזה מה שאנו מאמינים בו"

- מה יקרה בקיץ הקרוב ב"בני המושבים" ?

"כרגע אנחנו נעשה את כל מחנות הקיץ עם הפלטפורמה של ארגון השומר החדש. במהלך השנתיים-שלוש הקרובות, אנו מקווים שתנועת בני המושבים תוכר כתנועת נוער ותזכה לתקצוב עצמאי".

- אתה מעריך שעל רקע המשבר החריף, קיימת סכנה לקיומה של תנועת המושבים?

" אני חושב ש"בני המושבים“ הם גולת הכותרת של תנועת המושבים. היינו מרוצים מהעבודה שלהם והתנועה מאוד גדלה בשנים האחרונות. מה שקרה היא מכה לא קלה בכנף של תנועת המושבים. אני חושב שהמשבר הזה מיותר, זה רע לתנועת המושבים והתנועה צריכה לעשות בדק בית רציני עם עצמה על רקע המשבר הזה".


 

 


 


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?