דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

יזמי היישוב גבעות עדן משנים אסטרטגיה: מקימים גרעין דתי-חילוני להקמת יישוב קהילתי

הליך הקמה בין יותר מ-30 שנה. הכניסה ליישוב גבעות עדן, 2017

יותר מ-30 שנה לאחר שהחלו בהקמת היישוב 'גבעות עדן' וקרוב ל-20 שנה לאחר שהיזם הכריז כי בכוונתו לבנות יישוב ל"יהודים אמריקאים דתיים ועשירים", משנים היזמים של היישוב העתידי את חזונו ומציעים למשפחות החפצות בבית צמוד קרקע להשתלב במסגרת של גרעין דתי-חילוני שיניח את היסודות ליישוב הקהילתי.

 

יישוב למיליונרים

היישוב גבעות עדן הוא חלק ממדיניות "התיישבות וביטחון" שקידם השר אריאל שרון ז”ל, בעת היותו שר השיכון בראשית שנות ה- 90. התכנית מבוססת על הקמת יישובי משלט לאורך "הקו הירוק", בחבלי עדולם ולכיש, שהיו עד למלחמת ששת הימים אזור ספר ומין "מערב פרוע" של מדינת ישראל. מי שנכנס למסגרת של התכנית הזו היה היזם הניו-יורקי ג'ק ליבוביץ' שביקש לייסד יישוב חדש.

לאורך 20 השנה האחרונות דיווח עיתון 'בקיצור' כמה פעמים על ההתקדמות של הקמת היישוב החדש, שממוקם בדרום עמק האלה, בין היישובים נווה מיכאל ואדרת. בפברואר2005 דיווחנו על תחילת השיווק של היישוב היוקרתי 'גבעות עדן' (באנגלית Eden Hills ) בהשקעה מתוכננת של מיליארד דולר. היזם, ג'ק לייבוביץ', הבטיח היקף בנייה של 500-1,000 יח"ד בתכנון קפדני המבוסס על בנייה אקולוגית ו"ירוקה" שבמסגרתה המים שבהם ישתמשו התושבים ימוחזרו, האשפה תיאסף באמצעות מערכת תת-קרקעית ומערכות יספקו אנרגיה סולרית למערכת החשמל המקומית.

בינואר 2006 התברר כי הוועדה המחוזית ירושלים קיבלה את דרישת החברה להגנת הטבע וגורמים נוספים לצמצם את שטח היישוב ולהרחיקו מ"מכשול ההפרדה" שהוקם בסמוך. כתוצאה מכך צומצם מספר יחידות הדיור המתוכננות ל-450 בלבד. בנוסף קבעה הוועדה תקנון הכולל 25 סייגים ותנאים מקדימים למתן היתרי בנייה ופיתוח ליישוב.

ביוני 2011 נחנכה הכיכר המרכזית ביישוב החדש ונקראה על שמו של שר השיכון המנוח, ח"כ זאב בוים מהליכוד. טקס חנוכת הכיכר התקיים בנוכחות בני משפחתו של השר בוים ז"ל חברי כנסת ושרים, רובם ככולם חברי 'הליכוד', ובנוכחות הרב הראשי לישראל,דאז, הרב יונה מצגר (שמאוחר יותר נשלח למאסר בגין שוחד). יש לציין, כי לטקס לא הוזמן אף נציג ממטה יהודה.

בינואר 2012 אמר לייבוביץ' לעיתונות, שהיישוב החדש מיועד לקהל מיוחד: יהודים אמריקאים דתיים ועשירים, והוא עצמו יעמוד בראש ועדת הקבלה, שתסנן את המבקשים לגור במקום. "ניצחתי את כולם, את הביורוקרטיה ואת כל מי שניסה לטרפד את הקמת היישוב הזה", הצהיר לייבוביץ', "אני מתכוון להביא לכאן פלח אוכלוסייה חזק, אפילו חזק מאוד. המחירים יהיו גבוהים, אנחנו לא נמכור בזול ואז ננפח כמו שעושים קבלנים בישראל". הוא טען כי יש לו כבר לקוח אחד ש"מתכוון להשקיע כ־ 30-40 מיליון שקל בבית חלומותיו".

היזמים מבקשים לקצר את החובה להקים גשר באורך 400 מטרים. אזור פתחת נחל גידור

החזון משתנה

אך הדברים לא התנהלו כמצופה. באוגוסט 2014 נודע כי חברת הבנייה צ.פ. בע"מ של איש העסקים צבי פוקס רכשה מחצית מזכויות הבנייה ביישוב גבעות עדן מדרום לבית שמש ב־40 מיליון שקל. היקף יחידות הדיור שברשות היזמים המשיך לקטון והוצהר על 363 יחידות דיור, מבני ציבור, מלונאות ונופש. בנוסף, היזמים התחייבו להעביר קרקע ל־89 יחידות דיור לרשות מקרקעי ישראל לאחר סיום עבודות הפיתוח. היזמים הצהירו כי הבנייה צפויה להתחיל באפריל 2015.

גם קהל המטרה של רוכשי הבתים השתנה שינוי נמרץ. החזון של ליבוביץ' להקים ישוב אנגלו־סקסי יוקרתי בעמק האלה נמוג והשותף החדש, צבי פוקס, הצהיר שקהל רוכשי הדירות יגיע מאזור בית שמש, מודיעין, ירושלים, השפלה וגוש דן. התכנית השאפתנית הצטמצמה להקמת בתים דו־משפחתיים על מגרשים של 300–350 מ"ר, וכן בתים חד-משפחתיים על מגרשים בני 400–700 מ"ר והמחיר לקוטג' יחל מ־2.5 מיליון שקל.

על השינויים הרבים שעבר היישוב במהלך השנים אמר אז רכז הרי יהודה בחברה להגנת הטבע, אברהם שקד: “מדובר ביישוב מיותר שלא היה בו צורך, שקיבל אישור להקמה במקום רגיש מאין כמוהו מבחינה אקולוגית, ולכן התנגדנו לו בתוקף. היזם, ג'ק לייבוביץ', התגלה בדיונים שהתקיימו בוועדות התכנון השונות כאדם יהיר, שחזר וניסה לכופף את הרגולטורים ללא יוצא מהכלל. הוא סירב להיענות לדרישות של התקנון שנקבע ליישוב ובהתנהגותו השחצנית הוא תרם לעיכובים בהקמה. היישוב נדרש ל-25 תנאים מקדימים בתקנון שנקבע לו, ואני מצהיר בזאת שאנו נעמוד על כך שהיזמים יקיימו כל סעיף בתקנון, ללא הנחות. בין השאר דורש התקנון הקמת כביש כניסה על גבי גשר באורך של 400 מטרים לפחות, וכאמור, לא תהיה כל נסיגה בדרישות אלה".

 

תביעת ענק

למרות ההצהרות האופטימיות של היזמים, נמשכו הקשיים בהקמת היישוב החדש. בתביעה הכספית ע"ס 39 מיליון שקל, שהגישו יזמי היישוב בחודש ספטמבר 2016 לבית המשפט המחוזי בירושלים, הם טענו כי משה דדון בתפקידו כראש מועצה, ואחיו, אבי דדון, ניסו לסחוט מהם כספים כדי שיזרזו את המהלכים לאישור הפרויקט. התביעה הופנתה גם כנגד המועצה האזורית מטה יהודה, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטה יהודה, והיועצת המשפטית של המועצה, עו"ד ורד כהן, בטענה כי התנכלו ליישוב החדש ובכך עיכבו את הקמתו.

כשנה לאחר מכן, באוקטובר 2017, התברר כי היזמים "ירדו מהעץ", הסכימו למחוק את התביעה כנגד המועצה האזורית מטה יהודה, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטה יהודה וראש המועצה, משה דדון, וכן כי התביעה כנגד היועצת המשפטית תידחה על הסף. במסגרת ההסכם למחיקת התביעה נקבע כי היזמים יזכו לקבל את אגרת בית המשפט שהפקידו בשווי של מאות אלפי שקלים ולא ייפסקו כנגדם הוצאות משפט. ההסכם קיבל את אישור בית המשפט.

מגרשים להקמת בתים צמודי קרקע. הדמיה של תכנית 'גבעות עדן' (ליננברג רוזן אדריכלים)

יישוב קהילתי

במהלך השנתיים האחרונות נמשכו ההליכים להקמת היישוב החדש במסגרת הוועדה המקומית של מטה יהודה. גם היזמים, כך נראה, עשו "חישוב מסלול מחדש" והחליטו כי הכיוון שבו פסעו עד עתה היה מוטעה ולא הניב תוצאות, וכי הרעיון של יישוב קהילתי יהיה קל יותר ליישום.

השבוע שיחררו היזמים הודעה לעיתונות שבה הצהירו על החזון החדש והמעודכן ליישוב החדש: "היישוב גבעות עדן יהיה ישוב קהילתי חדש בשפלת יהודה. מדובר ביישוב מעורב, שיורכב מדתיים וחילוניים, שבוחרים לחיות ביחד. הגרעין המייסד, המתהווה בימים אלה, יורכב מכ-60 משפחות, ויתרום לקביעת פני היישוב”.

לדברי מנהל המכירות, בשלב הראשון יהיו ביישוב כ-450 משפחות וחברי הגרעין המייסד יקבלו מגרשים בגדלים משתנים, עליהם יבנו בתים צמודי קרקע, וילות חד משפחתיות, קוטג'ים דו משפחתיים ורביעיות דו-דופלקסים, במחיר של החל מ-2.3 מיליון שקלים.

"היישוב יוקם באזור טובל בירוק, המתאים לאוהבי טבע ולעוסקים בספורט, כגון ריצה או רכיבה על אופניים בחיק הטבע. המיקום המיועד של גבעות עדן, במרחק של כשבע דקות בלבד מתחנת הרכבת של בית שמש וממרכזי קניות, מהווה יתרון נוסף לתושבים העתידיים", מציין מנהל המכירות ומוסיף שחברי הגרעין הראשונים יוכלו לתרום בעיצוב אופי היישוב, וגם לבחור מי יהיו השכנים שלהם בביתם החדש.

בחברה להגנת הטבע לא מתרגשים מהשינויים בחזון של היישוב החדש ועומדים על דרישותיהם המקוריות, כולל הקמת הגשר בן 400 המטרים, כפי שנקבע בתכנית המקורית.

הקמת הגשר הארוך מעיקה על תקציב ההקמה של היישוב החדש והיזמים קידמו שינוי שעיקרו קיצור של הגשר ל-70 מטר בלבד והשלמתו בעזרת סוללות עפר ארוכות משני צדיו. הוועדה המחוזית ירושלים אישרה לפני כשנה את ההצעה אך נתקלה בהתנגדות חריפה של החברה להגנת הטבע.

"לנימוקי הוועדה שאישרו את הקטנת הגשר אין שחר", טוענים בחברה להגנת הטבע, “החלטה זו, שאנו דורשים את ביטולה, היא תוצאה מצערת של ספין מכוון באשר לאופי הגשר ותביא לפגיעה אקולוגית אמתית, במקום ובמרחב הסובב, המצטברת בפועל לממדי אסון".

בערר שהגישו כנגד אישור הגשר המקוצר כינו בחברה להגנת הטבע את תכנית היישוב: “תכנית רעה, תוצאה של תהליך עתיר טמטום, רשעות ושחיתות מתמשכים של פוליטיקאים, רשויות מדינה ומוסדות תכנון שקדמו לה, שנזקיה הסביבתיים הצפויים אדירים ותועלתה הציבורית אפסית".

רכז הרי יהודה בחברה להגנת הטבע, אברהם שקד (שבינתיים פרש לגמלאות), לא חוסך במלים על נכונותו של נציג רשות הטבע והגנים בוועדה המחוזית לאשר את הגשר המקוצר: "הוא בחר לספר לוועדה על "חשיבות המרעה" ו"מאזן הגידור", לקרוא לתכנית הזו "נכונה" ולתת לה חותמת כשרות... בהכירנו את האיש, אין לנו ספק שהוא עצמו לא מאמין בדבריו אלה, שהיו רק הדהוד למסרי ההבל, של שולחיו בארגון, שפעם ידע להילחם על שמירת טבע כהלכתה והפך כיום לגוף נרפה ורשלן, הנמצא בקריסה מקצועית ומוסרית גם יחד”.

אישורה וביצועה של התכנית המוצעת, המתעלמת מהתרחשויות ושינויים לאורך שנים בסמוך ומסביב ל'גבעות עדן', יביא להרס סופי וחסר תקנה של מה שנשאר לפליטה מאישור תכנית היישוב במקום", מסכמים בחברה להגנת הטבע ודורשים מהוועדה לבטל את ההחלטה לקיצור הגשר.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?