דלג לתוכן העמוד
יום שני, 16 בדצמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

חשד להצתה בשריפה הגדולה ביער מטע

בשטח נמצאו עדויות לארבעה מוקדי הצתה. השריפה ביער מטע (צילום: דוברות כבאות והצלה)

חוקרי הרשות לכבאות והצלה חושדים כי השריפה הגדולה שפרצה השבוע ביער מטע (חורבת חנות, סמוך למושב מטע) נגרמה כתוצאה מהצתה. בשריפה עלו בלהבות מאות דונמים של חורש טבעי, צמחייה עשבונית, ויער נטוע אדם, והיא סיכנה שטחים מעובדים של מושב מטע.

השריפה פרצה ביום שני השבוע (26.8) בשעה 11:30 לערך. תמרות עשן ולהבות ענק פרצו בסמוך לחורבת חנות ולשטח הלולים של מושב מטע.
למקום הוזעקו כוחות כבאות והצלה ומטוסי כיבוי שנאבקו באש במשך כל שעות הצהרים ואחר הצהרים. המאמצים הצליחו לבלום את האש ולמנוע את התפשטות השריפה, ובכך מנעו נזק רב מהיער, מתשתיות חיוניות ומפגיעה במושב מטע.

לקראת ערב הוכרזה שליטה באירוע. לוחמי האש נשארו בשטח כל הלילה על מנת לבצע כיבוי סופי של כלל המוקדים.

בסך הכל פעלו באירוע: 36 צוותי כבאות והצלה מתחנות בית שמש וירושלים וממחוזות סמוכים, 110 לוחמי אש, מתנדבים וכוחות כיבוי חבירים, 10 מטוסי כיבוי מטייסת הכבאות "אלעד" אשר ביצעו 64 גיחות והטילו 102,000 ליטרים של חומרי כיבוי קצף ומעכבי בעירה.

מפקד כבאות והצלה מחוז ירושלים, טפסר ניסים טויטו: "גם היום הוכיחו לוחמי האש בפעם נוספת, שיש לתושבי ישראל על מי לסמוך ובעיניים עצומות. לוחמי האש ממחוז ירושלים ומחוזות נוספים שבאו לסייע, וכן סיוע היקפי לוגיסטי של משטרה, קק"ל, רט"ג ואנשי שלטון מקומי פעלו היום בשריפה קשה ומורכבת במיוחד, שריפה רב-מוקדית, שהוצתה ככה"נ במקביל במספר מוקדים וגזרות, בשטח טופוגרפי קשה, בחום מסכן חיים של הקיץ הקשה ולהבות הענק שאפפו אותם, ולמרות זאת לא נסוגו אפילו לרגע עד שהכריעו את השריפה”.

עוד בתחילת השריפה, פתחו חוקרי הרשות לכבאות והצלה בחקירה לבירור נסיבות פרוץ השריפה. ממסקנות ראשוניות עלה, כי יש חשד, שהשריפה אשר פרצה בעת ובעונה אחת, בארבעה מוקדים שונים, החלה כנראה בעקבות הצתה.
בסיום פעולות החקירה של חוקרי כבאות והצלה לישראל מחוז ירושלים, יועברו המסקנות לידי האגף המשפטי של כבאות והצלה לישראל מחוז ירושלים ולידי משטרת ישראל.
"השריפות הללו והטבע שמתכלה במהירות מול עינינו, אינם גזירת גורל", הדגיש טפסר טויטו, "רובם ככולם, אלו שריפות מעשי ידי אדם, הן ברשלנות והן במזיד. רק חינוך למשמעת אזרחית האוסרת הדלקת אש בשטחים פתוחים כפי שמחייב צו נציב כבאות והצלה לישראל ויד קשה ובלתי מתפשרת בטיפול במציתים ומשלחי אש בטבע, תמנע את קריסת הטבע הישראלי השברירי ופגיעה במרקם החיים של אזרחי מדינת ישראל".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?