דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 03 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"מים שאל חלב נתנה"


סיסרא, מפקד הצבא הכנעני נמלט משדה הקרב לאוהלה של יעל וביקש מעט מים, אבל קיבל חלב ובשפע. “מים שאל חלב נתנה, בספל אדירים הקריבה חמאה" (שופטים ה' 25).
משמעות של משפט זה בהקשר המקראי היא של נדיבות גדולה, הפרזה בנכונות לסייע, אלטרואיזם. בהמשך הסיפור המקראי מתואר כי לאחר שסיסרא שבע ונרדם, הרגה אותו יעל.

החלומות משקפים את הלך רוחנו במשלים וסימבולים, וגם בחלומות יופיעו לעיתים החלב, או מוצריו, כמשל/סימבול המייצגים נתינה, הענקה, בדומה להנקה (חלב). בהקשר לזה מוכרים בשפתנו ביטויים לשוניים כמו: “העגל רוצה לינוק כפי שהפרה רוצה להניק", "פרה חולבת" ועוד, המסמלים את הנתינה והנדיבות מהיבטים שונים, גם כשהיא גובלת בהקרבה מופרזת או סחטנית. חשוב להקשיב לסיפור החלום בתשומת לב, על מנת להבין במה כרוכה נתינה זו, ואילו חוויות רגשיות משקף החלום בשפתו הסימבולית.

 

לקראת חג השבועות בחרתי להביא קטעים מסיפורי חלומות לדוגמה, הממחישים כיצד החלב ומוצריו מקבלים משמעות בפענוח החלום.

 

"מעבר לגדר"

ב' כותבת: “בחלומי הייתי בגינת הבית שלי, מסביבו גדר בטון גבוהה המקיפה אותו. פתאום ראיתי על הגדר חתול... והוא ישב על הגדר זמן מה. הבאתי לו צלחת עם גבינה מהולה בחלב. החתול שתה מהצלחת ופתאום שמתי לב שהגדר שהקיפה את הבית השתנתה - נעשתה נמוכה יותר, ואפשר היה לראות את השטח שמסביב לבית. במציאות שלי, אין לי בית כזה, גם לא גדר שכזו".

זוהרית: החלום משקף חוויות רגשיות מעולמה הפנימי של ב' ומתאר תהליך כיצד בתחילה הרגישה שהיא סגורה מפני העולם החיצון (מוקפת גדר גבוהה מבטון), מבלי לנקוט ביוזמה – "ישבה על הגדר" כמו שאומרים (החתול יושב על הגדר זמן מה). כאשר בהמשך התהליך החלה להזין ולהעניק מעצמה ולעצמה (לתת חלב לחתול), היא נפתחה יותר אל הסביבה החיצונית (הגדר משנה את גובהה), להבחין בה, ולהרחיב את נקודת מבטה.

 

"שולחן בלבן"

ש' כותבת: “חלמתי שהגעתי להתארח אצל ההורים של בעלי. השולחן היה ערוך עם מפה לבנה ועליו כמה צלוחיות עם גבינה בלבד. בחלום זה נראה לי מספק".

זוהרית: חלומה של ש' מתאר כיצד היא מרגישה שמצד משפחתו של בעלה היא מוזנת בעיקר מחוויית הפתיחות (מפה לבנה) והנדיבות שלהם להעניק לה ברוחב לב (גבינה). אמנם, עושה רושם שאינם יכולים להציע רבות מעבר לכך (גבינה בלבד), וזה גלוי ("לשים על השולחן" כמו שאומרים), אך נדיבות ליבם לכשעצמה, מהווה עבורה מקור מספק להזנה רגשית.

 

"נדיבות שופעת"

ג' כותבת: ...“הגעתי בחלום לביתה של חברתי והיא הגישה לי חלב לשתות. הכוס הייתה גדושה כל כך שהחלב נשפך מכל הכיוונים ולכלך את בגדיה"...

זוהרית: קטע זה מחלומה של ג' מתאר כיצד היא מרגישה שחברתה מעניקה לה ושופעת נדיבות באופן שיוצא מגדר הרגיל, אולי מוגזם מבחינתה (הכוס גדושה), עד כי זה מעיב (מלכלך) על התייחסותה לחברתה בצורה נקייה (החברה מתלכלכת).

 

פרה שחוטה

ח' מספרת: "בחלום אירחתי את הנכד הגדול שלי (חיל בצבא) והגשתי לו כמה כוסות חלב ומגש, והוא שתה לגימה מאחת מהן ורץ לענייניו.... כשהבטתי מהחלון לנופף לו לשלום, ראיתי בחלון שדה ובו שכבה פרה שחוטה, שכל הקרביים שלה בחוץ. מחזה מבעית... התעוררתי בבהלה”.

זוהרית: חלומה של ח' משקף את רגשותיה וכיצד היא רוצה עד מאוד להעניק מטובה לנכד (מציעה לו כמה כוסות של חלב), אך פוגשת בתגובה של הימנעות מצידו. הוא מוכן לקבל אך מעט (לוגם לגימה) ופונה לדרכו, בעוד היא נותרת עם תחושה פגיעה (נגלית לה פרה שחוטה מבעד לחלון. הביטוי השגור "הפרה רוצה להניק יותר משהעגל רוצה לינוק" מאוד ממתחיש את החוויה הרגשית המשתקפת בחלום הזה. גם הביטוי "לשחוט פרה קדושה" יכול להקשר כאן, בעוד שהנתינה של ח' לנכדיה "קדושה" מבחינתה, והנה הוא מחולל מנקודת מבטה.

 

פרה חולבת

במציאות ר' מצויה בהליכי גירושין עם בעלה, והם מסוכסכים ביניהם ומתקשים להגיע לפשרה בנוגע לחלוקת הנכסים והקרקע שלרשותם. את רגשותיה ביחס למצב משקף הקטע מהחלום הבא.

ר' כותבת: …"בחלום הגעתי לביקור אצל בן זוגי לשעבר במגרש אשר בבעלותינו. להפתעתי ראיתי שהוא התנחל שם והקים רפת עם פרות... היה די מוזר לי שהוא החליט לעשות הסבה מקצועית למשהו שבכלל לא מתחבר אליו ושאלתי לפשר הדבר. הוא בהיתממות שכזו אמר לי "כן. החלטתי להיות רפתן".

זוהרית: קטע זה מחלומה של ר' מתאר כיצד היא מרגישה שבן זוגה לשעבר אוחז בשליטה בקרקעהמשותפת, מפנה את כוחותיו לסחיטה(חליבה), ומקדיש לכך ממירב זמנו ברמה שגובלת בעיסוק חדש (הסבה מקצועית).

 

חלומות פז מבורכים !

 

זוהרית רובין

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?