דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 21 בספטמבר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מין חדש של דבורת בר התגלה בישראל

דבורה ופרח (אילוסטרציה. צילום: תקשורות - יעל שביט)

שתי חוקרות מהאוניברסיטה העברית שעסקו במחקר בגן הלאומי נחל אלכסנדר גילו במקרה מין חדש של דבורת בר, שלא היה מוכר עד כה, והוא כנראה ייחודי לחולות מישור החוף בישראל.

כידוע, הדבורים מספקות שרותי האבקה חיוניים לגידולים חקלאיים ולצמחי בר במערכות אקולוגיות. בשנים האחרונות נרשמת ירידה משמעותית במגוון ובשפע מאביקי בר, ובהם גם הדבורים, במקומות רבים בעולם. אחד האיומים המרכזיים על מאביקי בר הוא אובדן ושינוי של בתי גידול. לכן, שיקום של בתי גידול הוא אחד הכלים החשובים בשמירה על המאביקים, ועל המגוון הביולוגי בכלל.

בתי גידול חוליים לאורך מישור החוף בישראל נפגעו קשות מפעילות פיתוח שונות, ביניהן נטיעות אקליפטוס. האקליפטוסים ייצרו סביבת מחיה ששינתה את בית הגידול משמעותית והקשו על פעילות דבורי הבר המהוות מאביק מרכזי של צמחי הבר.

החוקרת כרמית לוי במהלך המחקר

לפני מספר שנים, בוצעו ניסיונות לשיקום בית הגידול בגן הלאומי נחל אלכסנדר על ידי רשות הטבע והגנים בהם נכרתו חלק מעצי האקליפטוס הרבים באזור, ובנוסף הוסרה שכבת הקרקע העליונה ונזרעו צמחי בר.

במחקר שערכו פרופ' יעל מנדליק מהמחלקה לאנטומולוגיה בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה של האוניברסיטה העברית, יחד עם הדוקטורנטית כרמית לוי, נבדקו השפעות מאמצי השיקום על בית הגידול. החוקרות השתמשו בכלים קלאסיים של סקר חרקים וצמחים בשדה - הן לכדו חרקים בעזרת רשתות (רשת פרפרים), ומלכודות מסוגים שונים, וביצעו חתכי צומח בהם תועדו מיני הצמחים, כמות הפריחה שלהם ומצעי קינון אפשריים לדבורים. "ככלל, אפשר להיות אופטימיים - ניתן לראות הטבה במצב חברת דבורי הבר בעקבות פעולות השיקום והחזרת מאפייני בית הגידול החולי", סיכמה החוקרת כרמית לוי.

מין חדש וייחודי. החלק המרכזי בגוף של דבורת הבר החדשה שהתגלתה

בנוסף לתצפיות האופטימיות, החוקרות רשמו לעצמן הישג משמעותי נוסף - גילוי מין חדש של דבורת בר שלא היה מוכר עד כה, שייחודי כנראה לחולות מישור החוף בישראל. המין החדש של הדבורה זוהה והוגדר על ידי הטקסונום ד"ר אלן פאולי מהמוסד הבלגי המלכותי למדעי הטבע בבריסל, שמתמחה בזיהוי והגדרה של מיני דבורים. שם הדבורה הנבחר הוא Lasioglossum dorchini על שם חוקר הדבורים הישראלי ד"ר אחיק דורצ'ין.

"מעבר לחשיבות הבסיסית וההתרגשות הנלווית לזיהוי של מינים חדשים שטרם הכרנו", מסבירה פרופ' יעל מנדליק, "התגלית הזאת חשובה גם בהקשר היישומי, בחיזוק היכולת שלנו לחקור חברות של דבורים ולהפיק מידע בעל משמעות לשרותי האבקה ולשמירת טבע".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?