דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 11 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ממצאים נדירים נחשפו במבצע אתגרי במדבר יהודה

התגליות כוללות שרידי קלף מספרי תרי עשר הנביאים, ביניהם זכריה ונחום. עוד התגלה מטמון מטבעות מימי בר כוכבא, שלד בן 6000 שנה וסל קלוע בן 10,500 שנה. הממצאים הנדירים התגלו במיזם לאומי שנועד למגר את שוד העתיקות במדבר יהודה

גלישה למערת האימה. צילום: איתן קליין, רשות העתיקות

"אֵ֥לֶּה הַדְּבָרִ֖ים אֲשֶׁ֣ר תַּֽעֲשׂ֑וּ דַּבְּר֤וּ אֱמֶת֙ אִ֣ישׁ אֶת־רֵעֵ֔הוּ אֱמֶת֙ וּמִשְׁפַּ֣ט שָׁל֔וֹם שִׁפְט֖וּ בְּשַׁעֲרֵיכֶֽם׃ וְאִ֣ישׁ אֶת־רָעַ֣ת רֵעֵ֗הוּ אַֽל־תַּחְשְׁבוּ֙ בִּלְבַבְכֶ֔ם וּשְׁבֻ֥עַת שֶׁ֖קֶר אַֽל־תֶּאֱהָ֑בוּ כִּ֧י אֶת־כָּל־אֵ֛לֶּה אֲשֶׁ֥ר שָׂנֵ֖אתִי נְאֻם־יְהוָֽה", פסוקים אלו, מספר זכריה פרק ח, טז–יז, התגלו כתובים על עשרות פיסות קלף, במערת מפלט של יהודים שברחו למדבר מפני הרומאים לפני כמעט 1,900 שנה.

פיסות הקלף הנדירות התגלו במסגרת מבצע ארכיאולוגי-לאומי שמנהלת רשות העתיקות במצוקי מדבר יהודה מאז אוקטובר 2017, במטרה למגר את תופעת שוד העתיקות. הגילוי ההיסטורי מגיע כ-60 שנה מאז התגלו בפעם האחרונה קטעי מגילה מקראית בחפירה ארכיאולוגית במדבר יהודה. המבצע נתמך על ידי משרד ירושלים ומורשת בשיתוף קצין מטה ארכיאולוגיה יהודה ושומרון במנהל האזרחי.

בנוסף לקטעי המגילה, הניב המבצע עוד ממצאים מעוררי השתאות; מטמון מטבעות נדיר נושא סמלים יהודיים מימי בר-כוכבא, שלד בן 6,000 שנה, ככל הנראה של ילדה, שנקבר כשהוא עטוף בבד ועבר מומיפיקציה, וסל שלם ענק בן 10,500 שנה - ככל הידוע, הקדום ביותר בעולם. השלד והסל תוארכו באמצעות פחמן 14 ע"י פרופ' אליזבטה בוארטו מהיחידה לארכיאולוגיה מדעית במכון ויצמן למדע.

הארכיאולוגים, חגי המר ואוריה עמיחי, מסננים ממצאים בכניסה למערת האימה. צילום: איתן קליין, רשות העתיקות

להציל נכסי מורשת

 

מאז גילוין של מגילות מדבר יהודה, לפני למעלה מ-70 שנה ועד היום, מהוות מערות מדבר יהודה יעד לשודדי עתיקות; האקלים במערות מאפשר השתמרות חריגה של מגילות ותעודות קדומות - נכסי מורשת תרבות בעלי חשיבות עצומה. שודדי המערות תרים אחריהן תוך סיכון חיים, הרס המערות והעדויות ההיסטוריות.

מאז תחילת המבצע באוקטובר 2017, סוקרים צוותים של רשות העתיקות, בראשותם של אוריה עמיחי, חגי המר וחיים כהן, באופן שיטתי, כל מערה ונקיק במצוקי המדבר.
לדברי מנהלי המבצע, ד"ר עופר שיאון, אמיר גנור, ד"ר איתן קליין ופבלו בצר מרשות העתיקות, עד כה, נסקרו כ-80 קילומטר רצופים של מצוקי מדבר יהודה. המבצע המורכב כלל הפעלת רחפנים והגעה למערות קשות-גישה, תוך שימוש באמצעי גלישה וטיפוס. עשרות בני נוער וחניכי מכינות הצטרפו לחפירות הארכיאולוגיות, באזורים שאליהם התאפשרה גישה נוחה יחסית. זאת, כחלק ממדיניות ההנחלה של רשות העתיקות, המבקשת לטפח בארץ דור צעיר הקשור למורשתו.

"מטרת המבצע הלאומי, היא להציל את נכסי המורשת הנדירים והחשובים שבמדבר מציפורני השודדים", אומר ישראל חסון, מנהל רשות העתיקות ויוזם המבצע, "צוות המדבר גילה אומץ, מסירות נפש ודבקות יוצאת מן הכלל במטרה, גלש למערות השוכנות בין שמים לארץ, חפר וסינן בהן בתנאים של אבק סמיך ומחנק, וחזר עם מתנות יקרות ערך לתרבות האנושית. חשיפת קטעי הקלף החדשים היא קריאת השכמה למדינה, יש להקצות משאבים להשלמת המבצע, בעל החשיבות ההיסטורית. חייבים לוודא שממצים את כל המידע הממתין להתגלות במערות לפני שהשודדים יעשו זאת. יש דברים שאין להם מחיר".

הארכיאולוג חגי המר מחזיק מטבע בר כוכבאי. צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

הממצאים במערת האימה

 

במסגרת המבצע חזרו החוקרים לחפור ב"מערת האימה" השוכנת במצוקו הדרומי של נחל חבר, מול מערת האיגרות. המערה נחפרה לראשונה על ידי משלחתו של הארכיאולוג, יוחנן אהרוני, בשנת 1960. במערה התגלו אז ממצאים מעטים יותר, משום שנסרקה בידי הבדואים.

הכינוי "מערת האימה" ניתן לה לאחר שנתגלו בה שלדיהם של 40 גברים, נשים וילדים. לצד השלדים התגלו אגרותיו של שמעון בר כוכבא למפקדי עין גדי, יהונתן בן בעיה ומסבלה בן שמעון וכן ארכיון בבתא. בהמשך נמצאו במערה גם מספר קרעי איגרות וכתבים, מספר מטבעות בר כוכבא, וכן עותק יווני של ספר תרי עשר. כמו כן, נמצאו לצד השלדים שבמערה שלושה חרסים עם שמותיהם של שלושה מהנפטרים במקום.

בראש המצוק, שמעל למערה, נתגלו חורבותיו של מחנה רומאי, ששימש למצור הרומאי על המסתתרים היהודים במערת האימה, שסופם שגוועו בה ברעב ובצמא. לפי הסברה שהעלה פרופ' ידין, חלק מהאיגרות והשטרות מימי מרד בר כוכבא, אשר נמכרו בהמשך בידי הבדואים ומקורם לא היה ידוע, נחשפו במערה זו.

כאמור, כעת חזרו החוקרים למערה התלויה בין שמים וארץ, ושוכנת כ-80 מטר מתחת לראש המצוק, בין תהומות, והדרך אליה כרוכה בגלישה אתגרית. בחפירה נמצאו ממצאים מרגשים חדשים. יובהר, כי הכניסה למערה אסורה והיא מסוכנת למטיילים.

הארכיאולוגית אוריה עמיחי מחזיקה פיסת מחצלת עתיקה. צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

קטעים מספרי הנביאים

 

קטעי מגילת תרי עשר היוונית שנחשפו כעת ב"מערת האימה", נכתבו על ידי שני סופרים שונים. בשימור ומחקר שערכו טניה ביטלר ד"ר אורן איבלמן, וביאטריס ריאסטרה מיחידת מגילות מדבר יהודה ברשות העתיקות, שוחזרו 11 שורות כתב, המשמרות חלקית את התרגום היווני לפסוקים טז–יז שבספר זכריה פרק ח. כמו כן, בקטע אחר, זוהו הפסוקים מספר נחום א: ה–ו': "הָרִים רָעֲשׁוּ מִמֶּנּוּ, וְהַגְּבָעוֹת הִתְמֹגָגוּ; וַתִּשָּׂא הָאָרֶץ מִפָּנָיו, וְתֵבֵל וְכָל-יוֹשְׁבֵי בָהּ; לִפְנֵי זַעְמוֹ מִי יַעֲמוֹד וּמִי יָקוּם בַּחֲרוֹן אַפּוֹ חֲמָתוֹ נִתְּכָה כָאֵשׁ וְהַצֻּרִים נִתְּצוּ מִמֶּנּוּ".

השוואה של הטקסט שהשתמר בקטעים החדשים שהתגלו, לטקסט המוכר, מגלה לא מעט הבדלים, חלקם מפתיעים מאוד. הבדלים אלה, מעידים על תהליך ההתגבשות של הטקסט המקראי עד סוף מרד בר כוכבא, ועוזרים להבין את השתלשלות המסירה של כתבי היד העתיקים, עד לנוסח המוכר כיום.

פרט מרגש נוסף הוא, כי למרות שהמגילה נכתבה ביוונית, שהייתה השפה השלטת במזרח האימפריה הרומית (בדומה לאנגלית של היום), השם המפורש נכתב בכתב העברי הקדום, שהיה נהוג בימי בית המקדש הראשון.

רגע הגילוי של הסל הנדיר ע"י תלמידי מכינה. צילום: יניב ברמן רשות העתיקות

שלד בחניטה טבעית

 

בחלק הפנימי של מערת האימה ובסמוך לדופן שלה, נחשפה תגלית מדהימה נוספת: שלד של ילד או ילדה מלפני 6,000 שנה, עטוף בד, אשר עבר תהליך מומיפיקציה.
תחת שתי אבנים שטוחות, נחשפה גומחה חפורה ובה שלד, וככל הנראה מדובר ילדה. הילדה הונחה בתנוחת עובר והיא כוסתה בבד שעטף את ראשה ואת פלג גופה העליון כמו שמיכה קטנה, כשכפות רגליה מבצבצות החוצה. ניכר היה שמי שקבר את הילדה, עטף אותה ודחק את שולי הבד מתחתיה. ידי הילדה כונסו קרוב לגופה. שלד הילדה והבד שעטף אותו השתמרו להפליא כתוצאה מתנאי האקלים במערה ולמעשה התרחש תהליך של חניטה (מומיפיקציה) טבעית בו העור, הגידים ואף השיער השתמרו בחלקם, על אף חלוף הזמן.

השלד נחקר בימים אלה בהובלתן של רונית לופו מרשות העתיקות וד"ר הילה מאי מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ת"א.

סל בן 10,500 שנה כפי שנמצא במערת מורבעת. צילום: יניב ברמן, רשות העתיקות

הסל העתיק בעולם

 

תגלית נוספת, יחידה בעולם הידועה עד כה, נחשפה על ידי בני נוער ממכינת "נופי פרת" באחת ממערות המורבעת שבשמורת נחל דרגה: סל ענק שלם עם מכסה, שאף הוא נשמר באופן חריג הודות לטמפרטורות הגבוהות והיובש הקיצוני השוררים באזור. הסל מתוארך לתקופה הניאוליתית הקדם - קרמית - לפני כ- 10,500 שנה.
ככל הידוע, מדובר בסל הקדום ביותר בעולם שנמצא כשהוא שלם לגמרי, ועל כן חשיבותו עצומה. נפחו של הסל, שנראה כי שימש לאחסון, 90-100 ליטר. הסל מספק מידע חדש ומעניין על שיטות האחסון של המוצרים 1,000 שנה לפני המצאת הקרמיקה. הוא קלוע מחומר צמחי, בשיטה שאינה שכיחה בתעשיית הקליעה. הוא נמצא ריק, ורק מחקר עתידי של מעט האדמה שנשארה בתוכו, יוכל לסייע לגלות למה שימש ומה הוטמן בו.
הסל השלם הקדום בעולם נחקר בהובלתם של ד"ר נעמה סוקניק וד"ר יניר מילבסקי מרשות העתיקות.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?