דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 22 במאי 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מנכ"ל משרד התיירות: הפעלת צימרים היא מקצוע

הפעלת צימרים במרחב הכפרי היא מקצוע שיש ללמוד אותו ולא ניתן להפעיל צימרים כבדרך אגב, כך אמר מנכ"ל משרד התיירות, אמיר לוי, בכנס שהתקיים לאחרונה במטה יהודה. בכנס נמתחה ביקורת על רמת הצימרים בישראל בכלל ובמטה יהודה בפרט, על איכות האירוח והציוד, על הנראות של סביבת הצימר ושל המושב, וגם על כך שישנם צימרים המושכרים לפי "שעה".

כנס מפעילי הצימרים הוא יוזמה חדשה של משרד התיירות שנחנכה לראשונה במטה יהודה באמצע חודש אוקטובר. הכנס התקיים במרכז החינוכי נס הרים של קק"ל והוזמנו אליו כ-30 מפעילי צימרים ממטה יהודה, אך בפועל נכחו בכנס רק כשליש מהמוזמנים. את הכנס סיכם מרכז פורום הצימרים במטה יהודה, איתן חברוני, שפרסם את הסיכום לחברי הפורום.  

צימר במושב נחם צילום: אביחי צוברי (התמונה להמחשה בלבד)

ניקיון ואסתטיקה

 

"אנחנו לא רוצים להביא אתכם לירושלים אלא לבוא אליכם לשטח...חשוב לנו לשמוע ולהקשיב...", אמר המנכ"ל לוי, "אחד המיקודים הגדולים זה בתחום של הנראות, תחזוקה, איך המוצר נראה, משקיעים בתשתיות תיירות, הכיוון הוא איפה שלא נקי לא משקיעים... אתה רואה מקומות שמקבלים משובים וסקרים שליליים, אנשים מזמינים לפי תמונות ובשטח לא נקי, המים לא יורדים במקלחת, אין מטלית... צריך לעשות פה משהו שינוי יסודי, אנחנו לא חושבים שצריך רק חדרים יוקרתיים, אבל גם בחדרים הזולים בהרבה מקומות בעולם ובסביבה של מסביב לאתר, נקי, מטונף, גרוטאות, הכניסה ליישוב נראה על הפנים ועל כל זה יש לתת תשומת לב".  

במשרד התיירות חוזים כי בעוד שלוש שנים יגיעו לישראל חמישה מיליון תיירים בשנה שחלקם יהיו מעוניינים בתיירות יין. "...אנו מסתובבים באירופה ורואים ניקיון ואסתטיקה, ככל שהסביבה יותר אסתטית הקהל יהיה בהתאם...", אמר המנכ"ל לוי והדגיש כי במשרד התיירות רואים במטה יהודה "מוצר מוביל עם האזור המדהים הזה ובעיקר חיבור לת"א ולי-ם".

לוי מתח ביקורת על המקצועיות של ענף ההסעדה בארץ וגילה כי ניסיון לדרג מסעדות ישראליות במסגרת דירוג "מישלן" נכשל. "...עשינו פרויקט שלא פרסמנו, היו פה מומחים של מישלן, התוצאות לא היו טובות...הפרויקט הופסק והבנו לצערנו שמדינת ישראל לא בשלה לדירוג מישלן...", סיפר המנכ"ל לקהל הקטן שנכח בכנס.

 

תיירות ברמה גבוהה

 

בכנס השתתפו מנהלים בכירים ממשרד התיירות, האחראים על מחלקת התיירות במטה יהודה, נציגים של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה וגם ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, שסיפר כי הוא עצמו הפעיל בעבר צימרים. ויזל הסכים כי האסתטיקה שבה פועלים כיום הצימרים במטה יהודה אינה מתאימה, "...הצימר לא יוכל לשווק את עצמו לתייר מחו"ל, התייר חייב סביבה מסוימת שבתוכה הוא יבוא לישון...", הוא ציין.

מטה יהודה פועלים בשלוש דרכים כדי לקדם את תיירות הצימרים: הכשרה חוקית באמצעות תכנית אב לתיירות, השקעה משמעותית בהכרזת מטה יהודה כחבל יין בינלאומי, שילוט ומיתוג של המועצה במרחב הכללי ובתוך היישובים.

לדברי ויזל, חלק בלתי נפרד מקידום התיירות האזורית הוא הנראות של היישובים, המיתוג האחיד והשמירה על איכות הסביבה. "לתייר האירופי יש חינוך ותפיסה אחרת, הם מפרידים פסולת, אנחנו צריכים להתרגל לעולם שהתיירות מדברת ברמה גבוהה יותר... הסימן של הלב הירוק, יש אמירה מאחוריו, לתיירות הנכנסת צריך להיות איזושהי אחידות, שיבואו למטה יהודה ויידעו מה מקבלים...".

ויזל מתח ביקורת מרומזת על התופעה של השכרת צימרים "לפי שעה". לדבריו, "...יש צימרים שלא עוסקים בתיירות ובאירוח שאנו מכירים, אלא בכל מיני דברים אחרים, אתם צריכים שתהיה אחדות כי זה קצת מפריע לי, אני מוציא את זה מהלכסיקון...".

הוא ציין בדבריו כי המועצה פועלת להקמת מכללת יין במטה יהודה שתהיה מחוברת למכללה בגרמניה כולל חילופי סטודנטים ופתרונות לינה מקומיים. יש לציין כי אחת הערים התאומות של מטה יהודה בגרמניה, המועצה האזורית של וירצבורג, היא אזור יין גדול הכולל מכללה ללימודי יין ועשרות יקבים בני מאות שנים.

צימר במושב מטע צילום: אייל להט (התמונה להמחשה בלבד)

תשתיות משנות ה-50

 

בעלי הצימרים שנכחו בכנס קבלו על הביורוקרטיה המסורבלת והמתישה הכרוכה בהקמת צימרים ועל ההיתרים השונים והליכי הרישוי שמחייבים הוצאות של מאות אלפי שקלים. על הבעיה של הנראות אמר איציק אבוקרט ממושב צלפון: "המושבים נבנו בשנות החמישים, התשתיות ישנות, הסביבה נראית על הפנים, אני שואל את עצמי מדוע כשהקמנו את ההרחבות, מדוע לא הקצו מימון לשדרוג התשתיות של המושב?".

ויזל הגיב לדברים אלה ואמר: "מי שקובע איך ייראה היישוב, זה הוועד המקומי, איך מפנים אשפה ומתי...על הנושא של התשתיות אפשר לדון הרבה...יש לנו תוכנית לעבור בכל יישוב כדי לשפר תשתיות".

 

הפסטיבלים לא עוזרים

 

רכז פורום הצימרים במטה יהודה, איתן חברוני ממושב נחם, טען כי הסיבה לתמחור היקר של עלות הלינה בצימר הישראלי היא יוקר המחיה הגבוה בארץ: "הצימר הוא וואן מן שואו, שבד"כ עושה הכול לבד עם אשתו/ילדיו ואין לו גב כלכלי ומחלקות שיווק, יח"צ וכדומה...הסיבות לתמחור הגבוה של הצימרים בישראל הם יוקר המחיה, עלות כוח אדם וחומרי גלם יקרים יחסית לאירופה, ארנונה גבוהה גם כאשר הצימרים ריקים".

לטענת חברוני, האירועים שיוזמת המועצה האזורית מטה יהודה (פסטיבל היין, פסטיבל האוכל הכפרי, מרוץ תנך-תשח), לא תרמו ללינה אחת בצימרים. "אין קישוריות וחיבור בין הפסטיבלים לאפשרויות הלינה והפסטיבלים מתוכננים כך שיתרחשו במהלך היום ואין צורך ללון באזור".

מנהלת שיווק תיירות פנים במשרד התיירות, הילה גור אמרה בתגובה כי משרד התיירות הוציא לאחרונה נוהל חדש שבמרכזו יחויבו אירועים בטווח של 80 ק"מ מהמרכז להציג מינימום של 100 חבילות לינה במהלך האירוע.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?