דלג לתוכן העמוד
יום שני, 21 באוקטובר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מספר העסקים שנסגרו ב-2018 בשיא כל הזמנים

מנכ"לית CofaceBdi: המגמה ההולכת וגדלה של סגירת העסקים צריכה להדאיג את קברניטי המשק

מגמת הגידול במספר העסקים שנסגרים בכל שנה נמשכת כבר עשור והגיע לשיא חדש. הנחמה – גם מספר העסקים החדשים שנפתחו היה גבוה יותר – כך שנטו נוספו למשק השנה 4800 עסקים חדשים.

מנתוני חברת המידע העסקי CofaceBdi עולה כי מספר העסקים שנסגרו בישראל בשנת 2018 הגיע לשיא כל הזמנים והוא עומד על 44.5 אלף.

מהנתונים עולה כי חלה מגמת צמיחה שנתית ברורה בכמות העסקים שנסגרים בישראל בעשור האחרון, כאשר בשנת 2009 מספרם עמד על 37.2 אלף בלבד. עם זאת, כאשר מחשבים גם את כמות העסקים החדשים שנפתחו בישראל במהלך השנה החולפת נראה כי נוספו למשק במהלך התקופה 4800 עסקים חדשים נטו, עלייה של כ-10% ביחס לשנת 2017, בה נוספו למשק 4400 עסקים חדשים נטו, ועלייה של כ-20% ביחס לשנת 2016.

השנה הטובה ביותר למשק הישראלי מבחינת תוספת נטו של עסקים היתה ב-2010, אז נוספו למשק 12.5 אלף עסקים חדשים (נפתחו 50.4 אלף עסקים ונסגרו 37.9 אלף).

39.5% מהעסקים נסגרו באזור המרכז והשרון, שבאופן טבעי מרכז כמות גדולה יותר של עסקים. באזור הצפון נסגרו 30.8% מהעסקים, 19.5% מהעסקים שנסגרו הם מאזור הדרום ורק 10.2% הם מירושלים וסביבתה.

לדברי תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת בחברת CofaceBdi, "בשנה החולפת ראינו אמנם עלייה נטו במספר העסקים החדשים בישראל, אולם המגמה של כמות סגירת העסקים ההולכת וגדלה צריכה להדאיג את קברניטי המשק. שיא של יותר מ-44 אלף עסקים שנסגרים בשנה מהווה אינדיקציה ברורה לקשיים העומדים בפני עסקים חדשים בישראל – ממיסוי כבד, דרך רגולציה ועד תחרותיות שהולכת וגדלה. כל אלו מקשים על יצירה סביבה תומכת לעסקים קטנים – המהווים את עמוד השדרה של המשק, ודורשים טיפול שורש כאינטרס לאומי".

העיר הבטוחה לעסקים – מודיעין

 

מבחינת הסיכון העסקי בענפים שונים באזורים שונים, עולה כי העיר הבטוחה ביותר להקמת עסק היא מודיעין-מכבים-רעות. על פי נתוני BDI שיעור העסקים והחברות בקשיים בעיר עומד על 0.7% בלבד, ואילו שיעור החברות עם חשבון שנכנס להגבלה בשנה האחרונה הוא 1.2%.

שיעור נמוך של עסקים בקשיים בגובה של כאחוז או פחות נמצא גם בערים רמת השרון, גבעתיים רעננה והרצליה. בתל אביב שיעור העסקים בקשיים עומד על 1.3%.

הישובים הבעייתיים ביותר להקמת עסק, ושם שיעור העסקים בקשיים הוא הגבוה ביותר הם הישובים הערביים – רהט (12.5% מהעסקים בקשיים), טירה 8.6%, כפר קאסם (6.5%) ואום אל פאחם (5.5%). ברהט 24% מהעסקים נקלעו בשנה האחרונה למצב בו חשבון בנק שלהם נכנס להגבלה.

בקרב הישובים היהודיים בולטת דימונה עם 4.8% מהעסקים שנמצאים בקשיים כלכליים. בקרב הערים הגדולות בישראל בולטת באר שבע עם 3.6% מהעסקים בעיר הנמצאים בקשיים כלכליים.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?