דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 30 במאי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מעוף הכלולות של מלכת הנמלים

המטס המרהיב והתזזיתי נמשך שעה עד שעתיים ובמהלכו ייפגשו הזכרים הזריזים יותר עם הנקבות הגדולות והמסורבלות, ייצמדו אליהן ויפרו אותן בעודם באוויר

מה לא נכתב בשבחו של היורה? הוא מרווה את אדמת הקיץ הסדוקה והיבשה. הוא מטהר את אוויר הסתיו העכור וממלא אותו בריח המשכר שלאחר הגשם הראשון, הוא שוטף את האבק מן העצים וצובע את היערות בירוק עז ומשובב נפש, ריח של התחדשות והתבשמות בטבע הערב כל כך לאפו של כל חקלאי עובד אדמה.

כל אלה, תחושות אישיות. אך הבה ניטוש לרגע את עולמנו שלנו ונקפוץ לעולם אחר, שונה, מלהיב ומרתק במיוחד בעקבות הגשם הראשון – עולמן של הנמלים.

כאשר עומדים אנו לדבר על נמלים, מיד צפה ועולה במחשבתם של רבים התמונה המרגיזה של נמלים העטות במטבח על כל פירור שנותר. אך היום באנו לספר את סיפורה המעניין של נמלה אחת בלבד, הלא היא זו הנושאת בשם – 'נמלת הקציר'.

נמלות הקציר "הפועלות" מוכרות לנו מתהלוכותיהן הארוכות על פני הקרקע, שבהן אלה אצות רצות וממהרות להן לעבר יעד לא נודע, והאחרות חוזרות לכיוון הקן נושאות את משאותיהן, בדרך כלל גרעינים וזירעונים שונים שישמשו כמאגר המזון לאוכלוסיית הקן כולו. מלבדן, יש בקן הנמלים גם תפקידים אחרים ובחלקם נתמקד היום.

 

הופעה ייחודית

 

כשרוחות הסתיו מזמנות לשמים קרעי עננים בכמויות הולכות וגדלות, גדל ומתפתח במעבה האדמה דור נמלים מיוחד.

מביצים בלתי מופרות המוטלות על ידי המלכה, בוקעות רימות של הזכרים ה"עצלים" שלא יישאו לקן ולו גרגר או זרעון אחד. ואילו מביצים אחרות, מופרות, בוקעות רימות של נקבות הזוכות לטיפול מיוחד שבמיוחדים, והן עתידות לגדול, להתגלם ולבקוע כנמלים גדולות מידות ומכונפות בכנפיים, הלא הן – המלכות.

ואז, ביום שלאחר רדת מטר היורה, בחודש תשרי או חשוון, בדרך כלל, לאחר החגים, משיתבהרו השמים ושמש נעימה תתחיל לטפס במעלה הרקיע, תתרחש לפתע פתאום תופעה יוצאת דופן ומרתקת. תזזית אוחזת בנמלי הקציר והן תמהרנה לצאת בזרם בלתי נגמר מקניהן ולהסתדר כמו לקראת הופעה ייחודית סביב פתחי הקנים כאילו הן מצפות למחזה מרתק העתיד להתרחש בכל רגע.

בעודנו מתבוננים בהשתאות בתופעה הבלתי שגרתית, נוכל לגלות לפתע נמלים מכונפות כנף רבות שלהן כנפיים שקופות קטנות, חלקן – קטנות משמעותית מה"פועלות" המוכרות לנו, וחלקן האחר גדולות משמעותית מהן. אלה גם אלה תצאנה בהמוניהן מבעד לפתחי הקן, תחילה תתרוצצנה בחוסר מנוחה ובעצבנות סביב סביב, שהרי זו להן הפעם הראשונה בחייהן שהגיחו החוצה לאוויר העולם ממעמקי הקן החשוכים. ואז, לפתע פתאום, תפרושנה הנמלים הקטנות יותר כנפיים ותמראנה מעלה מעלה לשמי התכלת, ובעקבותיהן – וכבר ניתן לומר – בעקבותיהם (ממ סופית – לזכרים) תפרושנה את כנפיהן הנמלים הגדולות, הלא הן – המלכות, ותמראנה השמימה.

מלכת נמלי הקציר

מעוף הכלולות

 

עד מהרה יימלא האוויר באלפים רבים של נמלים מעופפות שכנפיהן זוהרות בשמש והן מתחברות לעיתים לנחילים המגביהים ומנמיכים עוף לסירוגין, כאילו הן נהנות מתחושת החופש שבתעופה. המטס המרהיב נמשך שעה עד שעתיים ונושא את השם – "מעוף הכלולות". במהלך המעוף התזזיתי הזה, ייפגשו הזכרים הקטנים והזריזים יותר עם הנקבות הגדולות והמסורבלות, בעלות הבטן התפוחה, ייצמדו אליהן ויפרו אותן בעודם באוויר.

ההפריה הזו היא אחת ויחידה בכל חיי הנמלים שלפנינו. משההפריה מסתיימת, יצנחו הזכרים ארצה וגורלם ייחרץ למיתה, שכן, גם אם יגלו את פתחי הקן שממנו יצאו, לא יינתן להם עוד לחזור שמה לעולם. ואילו הנקבות, המלכות המופרות, תנחתנה בהמוניהן על הקרקע הרטובה ותתחלנה להתרוצץ אנה ואנה בחוסר מנוחה וכאילו בחוסר מטרה. עד מהרה יתגלה לנו שאכן, מטרתן ברורה עד מאוד.

מה עושות המלכות החדשות? הן תרות אחרי מקום מתאים, קרקע לחה מן הגשם הראשון, בה הן תוכלנה לחפור גממנית קטנה, "מחילונת" באדמה, על מנת להיכנס אליה ולהטיל בה את ביציהן המופרות שתהוונה יסוד ומסד לקן נמלי קציר חדש. אכן, זמן מתאים מאין כמותו לתעופת הכלולות ולמתרחש בעקבותיה.

תוך כדי מרוצת המלכות הצעירות על הקרקע נושרות כנפיהן ומרגע זה לא תהיינה מסוגלות להתרומם ולעוף לעולם. אם הצליחו למצוא להן פינה מתאימה, ואם תחפורנה באדמה במקום שיאפשר להן להתמיד במלאכת ההטלה ולהביא לעולם דור עמלות חדש, ייתכן שיבנה במקום קן נמלי קציר חדש שמלכתו לא תיאלץ עוד להתאמץ ולחפור וכל תפקידה להבא יסתכם בהטלת הביצים. את אור השמש לא תזכה עוד לראות לעולם.

 

ברירה טבעית

 

ניתן היה לשער שכעבור ימים אחדים תמלא האדמה באלפי קינים חדשים של נמלי קציר, שימלאו את העולם כולו, ולא כך הוא. אל דאגה. מספר הזכרים והנקבות שהגיחו מקני הנמלים הוא גדול לאין שיעור מכמות הקינים שייבנו ויתווספו לאוכלוסיית הנמלים הקיימת.

כל כך למה? שכן ההצלחה במשימת בניית הקן החדש איננה פשוטה כלל ועיקר ובמרבית המקרים לא תצלח.

לדוגמא, בספירה זהירה שערכה כיתת תלמידי בית ספר שצפתה במחזה כולו, נמנו על משטח "ארגז חול" אחד כ-50 קינים זעירים שזה אך נחפרו על ידי המלכות בנות יומן. שטח הבור כולו היה כ-25 מ”ר. כלומר, כשני קינים לכל מ”ר.

ארגז חול זה משמש דוגמא טובה למתרחש במציאות. החול הרך אמנם נוח מאוד לחפירה ראשונית אך לא עברו יום-יומיים יבשים והחול הסתבר כבחירה לא מוצלחת: גרגריו היבשים נשפכו למחילה הקטנה וסתמו אותה ובכך הקיץ הקץ על הקן החדש. מכל 50 הקינים שנספרו שם לא נותר ולו אחד לפליטה.

פועלת נמלי הקציר

מאכל תאווה

 

יום מעוף הכלולות הוא אכן יום חג לנמלים, אבל הוא גם יום חג לציפורים. ציפורי השיר שתרות כל השנה אחרי חרקים מעופפים למיניהם, זוכות לפתע פתאום למזון שנופל עליהן משמיים. הן עטות בשצף קצף על המוני המלכות המעופפות בתאווה רבה וב"חגיגה" הזאת משתתפות כול מיני הציפורים הניזונות מחרקים. כך קטן מספר המלכות המעופפות במהירות רבה ורק חלקן הקטן זוכות לראות בהקמת קינן החדש.

זהו אכן חוק הטבע. כך נשמר האיזון התמידי והחשוב כול כך לקיום כל מין ומין בטבע. מי שדואג ליצירת מספר המלכות הגדול, הוא גם הדואג לכך שרק חלק קטן – קטנטן מהן ייוותר בחיים ויצליח במשימתו כדי להמשיך ולקיים את המין.

ואתם, אם חפצים אתם לחזות בתופעה מרהיבה זו במו עיניכם, צפו ליורה וצאו למחרת היום לשדה. מובטחת לכם שם חוויה מרהיבה ומרתקת.

 

 

מעוז חביב

קיבוץ צרעה

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?