דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 10 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מעופו האצילי של זנב הסנונית

שלא כמרבית הפרפרים, המרפרפים ומעופפים מפרח לפרח בפשטות וללא יומרות, בולט זנב הסנונית במעוף אצילי, כמי שנושא את כתר מלך היופי שבין פרפרי היום

‏‏זנב הסנונית (צילום: אביטל גיל, אתר פיקיוויקי)

שמו של הפרפר הזה עשוי להטעות והמילה "זנב" ממעיטה בערכו. אמנם, מי שמכיר את הסנונית המיטיבה כל כך לעוף יודע שזנבה ודאי שאיננו מבייש את יופייה ועדינותה, אך גם לפרפר הזה, שקרוי על שם הזנב המפואר של הסנונית, אין במה להתבייש: הוא נושא בגאון את התואר "הפרפר היפה שבפרפרי ארצנו”.

זהו אכן פרפר מרהיב בצבעיו העזים והבורקים ולא פחות מכך מרשים בתעופתו האצילית ובממדיו שאינם מותירים מקום להתעלם מהם. הוא זכה בשם – "זנב הסנונית" בשל צמד ה"זנבות" המוארכים הבולטים ויוצאים משולי כנפיו האחוריות (לפרפרים ארבע כנפיים ולא שתיים!), בדומה לזנבה של הסנונית הנמתח בלא שנוכל להתעלם ממנו מאחורי גופה.

מלבד יופיו ואצילותו, "זנב הסנונית" הוא אכן גדול הממדים שבין פרפרי היום של ארצנו. מוטת כנפיו מגיעה עד לשמונה סנטימטר ואף יותר. צבעו הבולט הוא אמנם צהוב עז, אך מעבר לצבע המרכזי הזה זרועות כנפיו במעין מלבנים וירחים צבעוניים בגווני צהוב, שחור ותכול. בשתי כנפיו האחוריות טבועים גם שני כתמי אודם עגולים, בולטים והללו מוסיפים לו חן כאודם לשפתי נערה.

מעופו של זנב הסנונית יאה לנושא כתר מלך היופי שבין פרפרי היום. שלא כמרבית הלבנינים (הפרפרים שצבעם העיקרי לבן ואותם אנו מרבים לראות בגינותינו), המרפרפים ומעופפים מפרח לפרח בפשטות וללא יומרות, בולט זנב הסנונית במעוף אצילי, כמי שיודע ומעריך את ערך עצמו.

הוא נוהג להניע את כנפיו הגדולות באיטיות ונראה ספק רוכב, ספק דואה בקלילות באוויר, כאשר כל תנועה אצילית שכזו מקדמת אותו כברת דרך, כפי שמקדמת משיכת ידיים שריריות את השחיין השוחה בבריכה. אך ברגע שהוא נתקל בסכנה כלשהי, כגון, רשת של צייד פרפרים או ילד המנסה ללכוד אותו, הריהו מזנק כחץ מקשת וכרגע נעלם מן העין בתעופה מהירה, פרועה ומזוגזגת.

מגולם לפרפר יפהפה. זחל זנב הסנונית

חובב שומר

 

במהלך הקיץ אנו צפויים להיתקל בפרפר הזה ובבני מינו פה ושם, אבל במיוחד ובמרבית המקרים – נראה אותו בסתיו.

אם תטריחו את עצמכם ותצאו לשדה בתקופת הסתיו, תוכלו לגלות גם מדוע. בינות לשיחים שעדיין נותרו בירקותם, יתגלו פרפרי יום רבים ושונים הנמנים עם משפחות אחדות. יש שיתעופפו ביחידות ויש שלעיתים יפגשו ו"יתברגו" במעוף מפזז כלפי מעלה, מעין ריקוד מלא התלהבות של זוג נאהבים.

בין הפרפרים הללו לא ייפקד גם מקומו של זנב הסנונית. נגלה אותו בעיקר באזורים בהם גדלים צמחי השומר שעליהם מטילה נקבת זנב הסנונית את ביציה. אם נפסיק לרגע לרדוף בעינינו אחרי הפרפרים המעופפים ונתבונן יפה יפה בגבעולי שיח השומר, מובטח לנו שנגלה לבסוף זחל פרפר יפיפה העוטה על גופו לבוש "זברה" מפוספס בפסים שהשחור והצהוב שבהם בולטים בניגודיהם.

הזחל הרעבתן החי את חייו ממש ב"צלחת המזון" שלו, כלומר, על ענפי השיח ממנו הוא מתקיים ושאת עליו הוא זולל, גדל במהירות ותוך שבועות ספורים יגיע למלוא ממדיו. או אז, ככול זחלי הפרפרים הוא יתגלם, כלומר, יעבור מטמורפוזה, שינוי צורה ומבנה, ומתחת למעטה החיצוני שאותו "ילבש" על גופו הגולם הזה, יתבצע התהליך המופלא שבו זחל בעל שלושה זוגות רגליים אמיתיות ועוד חמישה זוגות של רגלי "דמה", וכמובן ללא כל סימן וזכר לכנפיים, יהפוך לפרפר עדין מראה בעל שלושה זוגות רגליים, זוג מחושים דקים וארוכים וארבע כנפיים יפהפיות. במצב הזה, כאשר הפרפר הבוגר לעתיד מתפתח בתוך ומבפנים למעטה השריון החיצוני של הגולם, הוא יצפה משך ימות הגשמים לימים טובים יותר שיבואו...

זנב הסנונית (צילום: אודי שטינוול' אתר פיקיוויקי)

גלגול מופלא

 

אם רצונכם לחזות בתהליך המופלא הזה מקרוב, ולהכיר את גלגוליו של הפרפר, טלו והביאו לביתכם זחל שכזה ומעט ענפי שומר. הכניסו את הללו לצנצנת זכוכית גדולה וכסו את פתחה בכילה אוורירית או בד דקיק ומחורר. מכאן והלאה דאגו לכך שתמיד יימצאו בצנצנת ענפי שומר טריים. לכול השאר ידאג הזחל הגדל ומתפתח לעיניכם בעצמו.

כאשר יגיע יומו ומתוך הגולם יגיח הפרפר לח הכנפיים המגוללות, תוכלו לעקוב ולראות את התהליך המרגש בהתהוותו. הכיצד מגיח לחיים פרפר יפהפה חדש, כיצד מתמלאים אט אט עורקי כנפיו באוויר ומתייבשים, כיצד נמתחות ומתיישרות הכנפיים ואז יהא הפרפר הבוגר מוכן ומזומן לפרוש כנפיו ולהמריא לאוויר החופשי לחייו הקצרים. עד כאן יכולתם לעקוב אחר התהליך בבית פנימה. מעתה אין לכם אלא להניח לפרפר להתעופף לאוויר החופשי והוא כבר ימצא בו את דרכו.

וודאי תשאלו את עצמכם – מה זאת אומרת "למצוא את דרכו"? האם מצויד הוא בחוש תמיר המכוון אותו למשל לעבר בני מינו? או לעבר השדות בהם גדלים שיחי השומר? אכן, שאלות נכבדות השוות לימוד וחקירה. ושמא תהיו אתם אלה שתגלו את הנסתרות הללו?

 

מעוז חביב

קיבוץ צרעה

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?