דלג לתוכן העמוד
יום שני, 21 באוקטובר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

משבר "בני המושבים" מאיים לפרק את תנועת המושבים

 

בימים אלו אנו נמצאים בשיאו של משבר תנועתי, המזכיר לנו את המשבר החריף בשנות החמישים בתנועה הקיבוצית. המשבר ההוא גרם לפילוג הידוע, שחצה קיבוצים לשני מחנות פיזית ואידיאולוגית, סכסך בין אחים וקרע משפחות רבות.
הסיבות לפילוג אז והמשבר בתנועת המושבים של היום דומים: כיצד נחנך את ילדינו? למי הזכות "לגעת" בחינוך הילדים? מה יהיו התכנים? ובמיוחד - איך לא מערבים את הילדים ובני הנוער בפוליטיקה הפנימית והמפלגתית.
על הסיבות למשבר הנוכחי כבר נכתב ונאמר רבות ואני רוצה ברשותכם להוסיף על מה שלא נכתב ועל מה שלא נאמר בגלוי (והכל מתוך ראייה אישית שלי).
תנועת המושבים עוברת משבר חמור, משבר אמינות, משבר מנהיגות ומשבר זהות. משברים אשר היו ידועים לכל ורבים דיברו עליהם - אך בשם "האחדות" ושמירה על מעגלים סגורים (מועדון חברים !!) הם מעולם לא יצאו לאור השמש הפומבית ולא נדונו בציבוריות הישראלית.

משברים אלה וסיבותיהם לא עלו ונידונו על ידי חברי תנועת המושבים ואפילו לא על ידי נציגיהם בתנועה, וזאת כנראה הסיבה שלא ניתנה להם ההתייחסות הראוייה על ידי ההנהגה.
וכך התווסף סדק לסדק, קרע לקרע, והספינה החלה לצבור מים עכורים, החלה להתנודד כשיכורה מצד לצד, ממתינה לסערה אשר תהפוך אותה על פיה. והנה ההגיעה השעה, והסערה שנכנה אותה "משבר תנועת בני המושבים" פרצה במלוא עוזה, והרוח המטלטלת את ספינת תנועת המושבים מאיימת לשבר אותה לשניים ולהטביע אותה.
לעניות דעתי, טעתה ההנהגה של התנועה כאשר חשבה שגם משבר זה יחלוף והיא תוכל להציבו בצד כמו יתר המשברים.
טעתה, אמרתי...כן, טעתה פעמיים !!

פעם אחת, הייתה זו התמימות של קברניטי התנועה, ששכחו את הכלל הידוע - מביתך המהרסים והמחריבים יצאו. ואלה הם מי שממתינים לשעת הכושר להדיח את ההנהגה הקיימת ולהתייצב במקומה.
אך הטעות הקשה ביותר של ההנהגה הייתה שלא בחנה היטב ולא לקחה בחשבון, שהמאבק לעצמאות בני המושבים הוא מאבק של הנוער, של הצעירים, מאבק של בני המושב ובני היישובים הקהילתיים והקיבוצים.

המאבק הנוכחי הוא מאבקם של הבנים והבנות שלנו. מאבק זה "חמוש" באידיאולוגיה חד משמעית האומרת: אנו רוצים עצמאות (להיפרד מהחסות של הנוער העובד ומהחסות של ההסתדרות), אנו דורשים להוציא את הפוליטיקה המפלגתית והאינטרסנטית מתנועת הנוער. מי שרואה את הדרך שבה נאבקים בני ובנות המושבים, והאמון הרב שהם נותנים בהנהגה שלהם, מבין כי יש לו עסק עם בעלי כוח רצון עז שאינן רוצים פשרות ואינם מעוניינים בשטיקים פוליטיים וטריקים פרוצדוראליים. זהו מאבק של בנתי תנועת המושבים על עצמאותם והעל הזכות להתנהל כתנועה עצמאית בעלת אידיאולוגיה מגובשת, ברורה וחדה.
דרכם ודרך מאבקם ראויים להערכה של כולנו, שהרי רק בשבילם אנו קיימים וחובתינו להקשיב להם ולהובילם בבטחה לעצמאותם המיוחלת.
עשו נכון ראשי המועצות האזוריות בכלל וראש המועצה שלנו, ניב ויזל, בפרט, שהקשיבו לבני הנוער וקיבלו את ההחלטה לסייע להם להגשים חלומם. שהרי כבר נאמר: החיים מתנהלים עכשיו וביכולתינו ליצור את יום המחר.

 

שמעון קינן

(מנהל מחזו ירושלים – נוער עובד ולומד, לשעבר)

יו"ר ועד האגודה השיתופית, עמינדב

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?