דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 20 באפריל 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

משה דדון: אני פורש מהמרוץ לראשות המועצה

“אני חש סיפוק עמוק על ההישגים שכולנו יחד הגענו אליהם". דדון בחוג בית בכפר אוריה

דרמה התחוללה במטה יהודה במהלך הימים האחרונים. ראש המועצה המורחק, משה דדון, המתמודד בחודשים האחרונים בבחירות לראשות המועצה, כינס ביום חמישי בערב (30.8) את תומכיו הנאמנים והודיע כי החליט לפרוש מהמרוץ לראשות המועצה. לפי המסתמן דדון ימליץ לתומכיו לבחור בנציג המגזר השיתופי למליאת המועצה, ניב ויזל.

משה דדון, 58, החל את דרכו במטה יהודה כמדריך נוער במושבי המועצה. מאוחר יותר מונה למנהל מחלקת הנוער. בבחירות לראשות המועצה שהתנהלו ב-2004 הוא תמך במועמד הקיבוצים, מאירק'ה ויזל (אביו של המועמד לראשות המועצה, ניב ויזל), ולאחר שזה נבחר הוא גמל לו ומינה אותו למזכיר המועצה.

כבר במהלך כהונתו כמזכיר המועצה גילה דדון את כישורי הניהול שלו ואת תכונותיו כמנהיג: חשיבה רעננה, שירותיות, חוש הומור, כושר משא ומתן, ראייה ארוכת טווח מלווה ביכולת ביצועית. כל אלה יחד עם יכולת פנומנלית ללכד אנשים סביבו הפכו אותו ב-2009 למועמד הטבעי לראשות המועצה. בבחירות שהתקיימו אז ניצח דדון ברוב של 60% ונבחר לראש המועצה.

דדון נודע במהלך הקדנציה הראשונה שלו בכך שדחה כמה מהקונספציות הבסיסיות שהנחו את המנהיגות הוותיקה במטה יהודה. הוא סירב להגדיר את יישובי מטה יהודה כ"נזקקים", דחה את הטענות ל"קיפוח", תמך בקביעת יעדים ותכנון מדוקדק ופעל בוועדה המחוזית ירושלים ובמשרדי ממשלה כיזם המקדם תכניות פורצות דרך.

 

השקעה בחינוך

 

דדון רשם הישגים משמעותיים בתחומים רבים, אך עיקר גאוותו הייתה על תחום החינוך, שם התבטא לא פעם ולא פעמיים כי "אין מגבלת תקציב".

דדון שמר על מסגרת תקציבית מהודקת, אך הצליח בהתמדה להגדיל את תקציב המועצה מדי שנה ב 7-10 אחוזים. הישג מדהים וזאת בלי להידרדר לגירעונות משמעותיים. במקביל זכה בפרס ניהול תקין של משרד הפנים שלוש פעמים (2012 / 2013 / 2014).

תקצר היריעה מלתאר את ההישגים הרבים של דדון שנרשמו בקדנציה הראשונה שלו והמשיכו גם בקדנציה השנייה, עד מעצרו, שהותיר את רוב תושבי מטה יהודה בהלם.

 

חשדות חמורים

 

מאז מעצרו, היה דדון מורחק מהמועצה האזורית מטה יהודה. הוא ואחיו, אבי דדון, נעצרו כמה פעמים בחשד להטרדת עדים ושיבוש מהלכי משפט.

לפני כשנה, באוקטובר 2017, פרסמה הפרקליטות את כתב החשדות כנגד דדון, הכולל חשד לביצוע שורה ארוכה של עבירות ובהן שוחד, מרמה והלבנת הון, עבירות מין, שיבוש מהלכי משפט והדחת עדים.

כתב החשדות טוען, כי בשנים 2015-2010 פעל דדון לטובת "קבלן הבית" של המועצה, הבעלים של חברת "אברות" גבי מגנזי, וזה נתן לדדון שוחד של מאות אלפי שקלים. חשד נוסף, הוא כי דדון ואחיו אבי, קשרו קשר לדרישת שוחד, בעד פעילותם למכירת המפעל החקלאי 'תדמיר' לאיש עסקים.

 

קמפיין בחירות

 

בחודשים האחרונים החל דדון בקמפיין בחירות לראשות המועצה. במהלך הקמפיין התברר כי תושבי המועצה זוכרים לו חסד, והתמיכה בו הייתה מרשימה, ועמדה לפי כל הסברות על כ-30% מכלל הבוחרים ואולי אף יותר.

בשבועות האחרונים הדליפה הפרקליטות כי היא מתכוונת להגיש כנגד דדון כתב אישום. בעוד אוהדיו, תושבי מטה יהודה ויריביו הפוליטיים ממתינים לפרסום כתב האישום הפתיע דדון והודיע על פרישתו.

הודעתו של דדון היכתה בהלם את מטה הבחירות שלו ודמעות נרשמו בקרב תומכיו (ראה בנפרד). ככל הנראה, דדון המליץ לפני תומכיו לחבור למועמד המגזר השיתופי, ניב ויזל.

 

תמיכה בויזל

 

אישור לתמיכת דדון בחבירה למגזר השיתופי התקבל השבוע בישיבת המליאה של המועצה, בה נשא סגן ראש המועצה, בני אלירז, הידוע כתומכו הנאמן של דדון, נאום שבו הודה לניב ויזל על התקופה שבה הוא ממלא את מקומו של דדון וקרא להליכה משותפת בין מגזר המושבים למגזר השיתופי.

ביום שני (3.9) אישר דדון בשיחה עם 'בקיצור' כי הוא פורש מהמרוץ. דדון נימק את החלטתו לפרוש מהמרוץ ברצון להיענות לבקשת בני משפחתו. הוא הכחיש כי ההחלטה נובעת מהסדר כלשהו עם פרקליטות המדינה.

במכתב פומבי שהוציא זמן קצר לאחר מכן ופורסם בדף הפייסבוק שלו כתב דדון: "בימים האחרונים הגעתי להחלטה שלא להתמודד שוב לראשות המועצה האזורית מטה יהודה. אני עושה זאת מתוך רצון עמוק, לחזק את ביתי ואת משפחתי. משחר נעורי פעלתי ללא לאות למען הציבור הנפלא של מטה יהודה, מתחילת פעילותי כמדריך נוער ומזכיר מועצה במשך שנים, וכמובן כראש המועצה החל משנת 2009. את היית משימת חיים ואני חש סיפוק עמוק על ההישגים שכולנו יחד הגענו אליהם".

המכתב זכה לעשרות תגובות צער ואיחולי הצלחה במאבק המשפטי שהוא מנהל.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?