דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 11 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

משחק באש

 

בשבוע בו התחוללה האש ששרפה בישובים באזורנו נחשפתי לתופעה מעניינת: רבים חלמו חלומות בהם הופיעה האש, וחולמים אלה אינם מושפעים ישירות מהשריפה, או מתגוררים בסמוך אליה. האש היא אחד מיסודות הטבע, כוח רב-עצמה, שכולנו נחשפנו לעצמותיה הדואליים. מוטיב האש מופיע בחלומות רבים ואליו אתייחס כאן.

האש כסימבול בחלומות מייצגת את כור ההיתוך שבין החומרים, בין הניגודים, להט היצרים והיצירה “כאש בעצמותנו”, האלכימיה של יצירת החדש “מעופרת לזהב”, החום שבכוחו להתיך ולפרק חומרים ליסודותיהם. בכוח הלהבה ליצור חיים מחד, או להשמיד, לשרוף ולכלות את הנברא מאידך.

קורה שחלק מהחולמים על אש מתעוררים בבוקר חלשים, ואף עם חום פיזי - תופעה מעניינת שאני עדה לה מחלומות רבים. אפשר להבין זאת, אם מקבלים את הרעיון שהחלימה עצמה משקפת טרנספורמציה רגשית חזקה, המתחוללת בנו, ואשר מוצאת את ביטויה גם בגופנו הפיזי, המתעורר מן החלום. במקרים רבים העצה הרווחת "לשתות מים קרים" אכן מועילה.

מובאים חלומות מהשבוע של אסונות השריפות, המדגימים את כוחה הדואלי של האש. אף אחד מהחולמים שמופיע כאן איננו קשור לאסונות השריפות במישרין, או מתגורר באזור השריפות. מעניין לראות כיצד מוטיב האש בחלום משרת את שיקוף החוויות הרגשיות.

 

"חתונה באש ובמים"

את חלום זה חלמה ע' כשהציע לה החבר שלה נישואין והיא הסכימה, במקביל לשרפת יערות הכרמל (מתגוררת במרכז).

ע' כותבת: "ראיתי את חבר שלי מתקרב אליי עם טבעת שנצצה מאוד.... כאילו ידעתי מה הוא מתכוון לומר, וכשחיבקתי אותו שנינו נשרפנו באש גדולה ורקדנו בה. משום מה, לא הרגשתי בחלום שמדובר בסכנה, זה היה כמו ריקוד בתוך להבות... מיוחד במינו...”

זוהרית: בחלומה של ע' משתקפת תחושתה כיצד החיבור (קשר הנישואין) בינה לבין החבר שלה גורלי, עד איבוד עצמי (שריפה), טוטלי, ובו מצורפים שניהם ליחידה אחת (מותכים) ככור היתוך, שיש בו שימחה ויצירה חדשה (ריקוד).

 

"להטוטי אש"

ר' מספר: “בחלום שיחקתי בלהטוטים עם כדורי אש (כמו ג'אגלינג). לקחתי אש מאיזשהו מקור, יצרתי ממנו כדור, וכך שיחקתי – היה משעשע. הבחנתי שבהדרגה הכדורים איבדו מעצמתם. בהמשך ראיתי עצמי מלמד אחרים לעשות כמוני, והם מתפעלים. התעוררתי עם חיוך והרגשה טובה".

זוהרית: חלומו של ר' משקף חוויות רגשיות במשלים וסימבולים. מתואר כיצד משתמש ר' ביצירתיות שבו ומשחק עם עצמותיה, ואף משתף בכישרונותיו את האחרים (מלמד). החלום מציע לו להביט על המצב מנקודת מבט גבוהה, ולבחון בינו לבין עצמו, עד כמה הוא מעורב ביצירה - האם הוא נוקט בגישה המוציאה אותו ממעורבות אמתית כמשתעשע ?

 

עיטורי גבורה נשרפים

ג' הוא נכה צה"ל, שעשה מהפך משמעותי של שיקום. בחלומו מופיעה האפיזודה הבאה: ...“אני רואה נייר עם עיטורי גבורה נעוצים עליו. אחד מהעיטורים נשרף לנגד עייני, ואז את מקומו מחליף סמל אחר, שנראה פשוט יותר, עם צבעים של וורוד וירוק, ובתוכו יש עץ גדול יפה נוף ותפארת".

זוהרית: קטע זה מהחלום משקף כיצד ג' בוחן את הרקורד ההיסטורי שלו, בו צלח משברים (ביניהם הנכות הצבאית). משתקף כיצד מבחינתו נמחק העבר הצבאי (נשרפים העיטורים), ומתוכו מתגייסת אופטימיות (וורוד) והבראה עצמית (ירוק) לקראת צמיחה אישית (עיטור פשוט ופחות פורמלי), שענפיה רבים (עץ מפואר) והתפתחות.

 

קשרים שרופים

ד' מתארת: ...”בחלום חזרתי לישוב שלי, ולתדהמתי גיליתי שכל האנשים נראים כמו דמויות שחורות שרופות מהלכות... התעוררתי מהחלום מזיעה ועם חום.

זוהרית: קטע זה מחלומה של ד' מתאר כיצד נקודת המבט שלה אל הקהילה בישוב שלה השתנתה ועברה טרנספורצמציה פנימית (לאחר שיצאה וחזרה), וכיצד הם "שרופים" מבחינתה – פחות רלוונטיים עבורה כעת (דמויות שרופות). ההתעוררות מהחלום עם זיעה וחום בהשפעת החלום מעידה על עוצמתו של העיבוד הרגשי והשפעתו החזקה על ד', עד כדי ביטוין בגוף הפיזי.

 

תפיסות וידע על המוקד

ש' כותבת: ...”בחלום הסתובבתי בקניון גדול שמכרו בו ספרים... הגעתי לחנות שרציתי לקנות בה וראיתי שחצי מהחנות עולה באש. החצי השני של החנות היה משום מה מוגן והאש לא הגיעה אליו. צעקתי לעזרה וראיתי אנשים נמלטים, והייתי בלחץ להספיק לקנות את הספרים שרציתי, והספקתי לקנות ...”

זוהרית: בחלומה של ש' משתקפת תחושתה כיצד היא שואפת לרכוש לעצמה (לקנות) ידע חדש (ספרים), ובתוכה חלה טרנספורמציה פנימית המשנה את תפיסתה (אש), וכיצד כמחצית מהידע המוצע כבר איננו רלוונטי עבורה (חצי מספרי החנות נשרפים). החלום מלמד אותנו כי למרות הכל, ולמרות המתח הרגשי, בתוך המבחר הסלקטיבי היא מוצאת לעצמה (מצליחה לקנות) את המקור ללימודים חדשים והרחבת האופקים שהיא מייחלת להם (מספיקה לקנות).

 

חלומות פז מבורכים !

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?