דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 30 במאי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

משפחת המלוכה הבריטית

אדום החזה הוא הציפור האהובה על הבריטים, אולי בזכות שירתו הנעימה לאוזן, אולי בגלל הנטייה להבליט את החזה ה"חלוד", ואולי בגלל האגדה שקושרת אותו לצליבתו של ישו. בחודשי החורף, גם אנחנו יכולים ליהנות ממנו

אדום החזה - תמונות של אילן רמתי.

יש בינינו האוהבים ומעדיפים דווקא את החורף על שפע תהפוכותיו, ואולי דווקא בשל כך. נהנים מימי הסגריר בהם חושף הטבע את עוצמותיו. האורח החורפי הידוע יותר מכולם הלא הוא – הנחליאלי, וליתר דיוק – הנחליאלי הלבן. עליו כבר סיפרנו לפני כמה גיליונות. הפעם ברצוני להתייחס לאורח אחר המגיע בתחילת החורף, אוקטובר-נובמבר, ונשאר עמנו עד לחודש מרץ. אם נתקל ונחזה בו, מובטח שלא נוכל להסיר מעליו את מבטנו, עקב חזהו הבולט, הצבוע בצבע אדום בגון החלודה, ועליו הוא קרוי – אדום החזה.

אדום החזה היינו ציפור קטנה, פחות או יותר בממדיה של הדרור. אורכה כ-14 ס"מ ומזה אורך זנבה 5-7 ס"מ. מוטת כנפיה בתעופה – 20-23 ס”מ. משקלה בערך עשרים גרם. אכן, ציפור קטנה, וכאשר ציפור בגודל שכזה מתנהגת גם כנחבאת אל הכלים, כי אז ברור שלא תתגלה לעינינו כמו הנחליאלי למשל, המפזז תוך נענוע זנב בלתי פוסק בשטח הפתוח.

אבל, כאשר ציפור קטנה זו יוצאת לרגע מן הסבך המשמש כמסתור, היא ללא ספק תתפוס את מבטנו מבלי שנוכל להתעלם מן החזה האדום והבולט שלה. לאחר שתקפץ, תתעופף מעט ואולי תעוט על איזו חיפושית קטנטונת או תולעת מזדחלת, היא תשוב ותיעלם בסבך.

דווקא הקטנטונת הזו היינה האהובה והנערצת, יותר מכל ציפור אחרת, על בני העם האנגלי. רבים שם חפצו לעשותה למייצגת של ציפורי האי, כשם שאצלנו הוכתרה הדוכיפת (וכאן אגלה לכם שאני הייתי דווקא מבין תומכיו של השיקשק). באנגליה עדיין לא בחרו ציפור שכזו, וללא כל ספק, כאשר יבחרו, אדום החזה תזכה בכתר.

על אדום החזה נכתבו באנגליה אגדות וסיפורים לרוב. שמו באנגליה – רובין. (באנגלית – ROBIN). בשם זה נקראו גם דוורי הדואר באנגליה, ולכן מופיעה תמונתו של אדום החזה שם לעיתים כשמעטפת דואר במקורו.

אדום החזה נחשב לסמל של חג המולד ותמונתו מופיעה על כרטיסי ברכה רבים. אחת האגדות מספרת שאת החזה האדום קיבלה הציפור כאשר עמדה, עצובה וקודרת מול ישו בעת צליבתו, וטיפת דם מדמו של הצלוב ניתכה על חזה. מאז משמשת אדום החזה תזכורת לראשיתה של הנצרות.

החוקר האנגלי דויד לאק כתב ספר בהיקף של 225 עמודים בשם "אדום החזה". זהו, ככול שידיעתי מגעת, הספר המלא הראשון שנכתב אי פעם על – ציפור קטנה אחת.

מה חיבב את אדום החזה על האנגלים? אחד הגורמים לכך הוא שירתו הנעימה והעריבה לאוזן, שבזכותה הוא נחשב למזמר השני ביופי זמרתו אחרי הזמיר. ויש רבים הטוענים שדווקא לאדום החזה מגיע הכתר של הראשון בין השניים, שכן, הוא פוצח בזמר עוד בטרם הנצה השמש בבוקר, ומסיים את שירתו רק לאחר השקיעה ולאחר רדת הלילה ממש.

אדום החזה מזמר רק בנחלה שלו צילום : אילן רמתי

טריטוריה נפרדת

 

מה מייחד כל כך את אדום החזה מלבד חזהו ושירתו?

בדומה לציפורי שיר אחרות, אדום החזה הוא ציפור טריטוריאלית. הוא מקפיד לשמור על הטריטוריה שלו משך השנה כולה. המעניין בהקשר זה שהן הזכר והן הנקבה, הדומים זה לזה בכול, תוחמים לעצמם, כל אחד לחוד, טריטוריה משלהם.

הזכר מוכן להגן על הטריטוריה שלו בחירוף נפש, תוך איומים מרתיעים, על ידי הצגה וניפוח החזה האדום אל מול הפולש, מה שבדרך כלל יספיק כדי להרתיע, אבל אם לא, הוא לא יהסס להילחם מלחמה של ממש, במכות כנף ורגל ובהתפלשות על האדמה, לעיתים עד פציעה ממש. הוא נלחם כנגד כל פולש בן מינו ולעיתים אף לא בן מינו. בדרך כלל מאבק כזה לא יארך יותר מדקה אחת, אבל, לעיתים יימשך אף יותר.

הנקבה, תסמן, תכריז ותשמור על נחלתה עד לרגע בו נוצרים הזוגות לצורך הרבייה. לאחר שנוצרה הזוגיות בין זכר לנקבה, תינטוש הנקבה את נחלתה ותצטרף לנחלתו של בן זוגה. אז היא תחל בבניית הקן, בסבך, בגובה עד כחמישה מטר מעל האדמה, ותטיל בו 4-6 ביצים. כאשר מסתיים פרק גידול הגוזלים, ובדרך כלל, לא פרק אחד בשנה אלא שניים ולעיתים אף שלושה, פרק בו נוטלים חלק שני בני הזוג, נפרדים הזוגות והנקבה תשוב ותתחום לעצמה טריטוריה משלה.

אימתי פותח אדום החזה בזמרתו? מסתבר שהוא מזמר, ובמלוא ההתלהבות בקיץ, והוא עושה זאת אך ורק בנחלתו שלו. זכר לא יפצח בזמר כל עוד הוא נמצא מחוץ לתחום הנחלה שלו. גודל נחלה שכזו נע בין שניים לעשרה דונם (!) והגודל וההיקף תלויים בכמות המזון שהנחלה מספקת לבעליה: חרקים, רמשים, זוחלים, תולעים, עכבישים וכדומה. אדום החזה אינו בוחל גם בזרעונים ואפילו יחטוף שאריות משולחננו, כמו פירורי לחם.

אדום החזה הוא מאוד טריטוריאלי ומוכן להיאבק בכל מי שיפלוש לנחלה שלו צילום: אילן רמתי

זוגיות והורות

 

עם תום החורף, בחודש מאי ואפילו יוני, נוצרים הזוגות, ואז תתחיל הנקבה בבניית הקן. היא תדגור על הביצים משך כשבועיים – עד 15 יום.

הגוזלים יבקעו עירומים ועיוורים. פלומתם הראשונית תחל לצמח לאחר שלושה ימים. בזמן הזה מאכיל אותם זוג ההורים כאשר עיקר הנטל נופל על הזכר המגיע עם מזון כלשהו במקורו כשלוש פעמים בשעה. כשבועיים לאחר הבקיעה עוטים הגוזלים על גופם נוצות וכעבור כשלושה שבועות הם יוצאים לעצמאות. בחודשים הראשונים יבלוט אצלם בעיקר הצבע האפור ורק בגיל שנה הם יגיעו לבגרות מלאה, ויזכו בחזה האדום.

כיוון שאדום החזה חורף בארצנו, לא נוכל לעקוב כאן אחרי מעשה בניית הקן וגידול הגוזלים, אבל לקול זמרתו העריבה נוכל להאזין גם בארצנו. אומנם, בחורף, שירתו שקטה יותר, עדינה ופחות נמרצת מאשר בקיץ, אבל הוא ממשיך לשיר גם אצלנו, מה שמעיד שגם כאן תוחם אדום החזה את גבולות נחלתו.

 

ידיד לבני האדם

 

ככל שאדום החזה נוהג בתקיפות, אף בתוקפנות לגבי בני מינו ואף אל מול ציפורים אחרות, הוא מתנהג כאילו דווקא אנחנו, בני האדם, מטרידים אותו פחות. זכור לי מקרה בו ישבה קבוצת ילדים בקיבוצנו כדי לצפות בציפורים. לפתע, לשמחת לבם, הגיח מבין השיחים אדום חזה, שנראה כאילו הוא מבליט בגאווה את חזהו המרהיב. הוא התעופף ונעמד בראש עמוד גדר במרחק צעדים ספורים מן החבורה. זמן מה סקר במבטו את היושבים ואז פרש כנפיים, התעופף בלא חשש מראש העמוד כלפי מטה, לאדמה, והחל לפשפש ולחטט במרץ בחיפוש מזון, ממש בטווח מגע יד מן הצופים המופתעים.

ואתם? ייתכן שגם לכם מצפה בימות החורף אדום חזה הדור מראה שכזה בחצרכם. רוצים לראותו? דאגו לעשות זאת בטרם בוא האביב, שאז יפרוש כנפיים, יצא למסע הארוך צפונה ויעלם עד לשנה הבאה.

 

 

מעוז חביב

קיבוץ צרעה

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?