דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 11 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

משרדי החקלאות והכלכלה סיכמו על מתווה לייבוא שמן זית פטור ממכס

המכס על שמן זית עומד כיום על כ-30% מהמחיר לצרכן. לטענת משרדי הממשלה המהלך ימנע עליית מחירים

שמן זית - יבוא פטור ממכס

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, ושר החקלאות, אורי אריאל, סיכמו על מתווה רב–שנתי, עד לשנת 2020, לפתיחת מכסות יבוא פטורות ממכס לשמן זית.

על פי המתווה שסוכם, ייפתחו בשנים הקרובות מכסות פטורות ליבוא שמן זית כדלקמן: 1700 טון ב-2018, 1850 טון ב-2019, 2000 טון ב-2020.

במשרד החקלאות טוענים כי ההסכם מהווה הודעה משמעותית לכל הגורמים הפועלים בענף שמן הזית: חקלאים, יצרנים, יבואנים, קמעונאים וצרכנים, מכיוון שהוא מאפשר ודאות רב שנתית לענף שמן הזית, שפעל בשנים האחרונות בתנאים של חוסר ודאות, והיה תלוי מדי שנה בהחלטות קצרות מועד, באשר לפתיחת המכסות והיקפן. אי ודאות זו לא אפשרה לגורמים בענף תכנון ארוך טווח, ויצרה עליות מחירים אשר נבעה בין היתר מחוסר ודאות.

יצוין כי שיעור המכס על יבוא שמן זית מהווה כמעט 30% מערך הסחורה בשער הנמל, ולפיכך מדובר בבשורה משמעותית לצרכנים.

יאיר שירן, יו"ר ועדת מכסות במשרד הכלכלה והתעשייה מסר כי: "המכסות הפטורות ממכס אלו מצטרפות למכסות היבוא השנתיות בהיקף של 1,200 טון, הנובעות מהסכמי הסחר של ישראל עם האיחוד האירופי ועם ירדן".

על פי הסיכום אליו הגיעו המשרדים, בחלוקת הקצאות מן המכסות הפטורות ממכס בצוברים, המיועדות למפעלי שמן זית מקומיים, ילקחו בחשבון היקפי הרכש של שמן מייצור מקומי על ידי המפעלים המקומיים, כך שככל שהיקף הרכש של שמן זית מייצור מקומי גבוה יותר, יגדל הסיכוי לקבלת הקצאות גדולות יותר ביבוא צוברים בתנאים של פטור ממכס. המכסות יהיו בתוקף בכל שנה מתום חג הפסח ועד לסוף חודש ספטמבר.

שוק שמן הזית בישראל מוערך בכ- 20,000 טון לשנה, כמחצית מהשמן מיועד לשוק הקמעונאי ומחציתו הנוספת נצרכת על ידי השוק המוסדי, מפעלי תעשייה ומשקי בית, המגדלים עצי זית ומייצרים שמן לצריכה עצמית. הציפייה היא שלאור ההסכם שהושג, סך היקפי היבוא של שמן זית בפטור ממכס יעמד על כ-35% מצריכת השוק הקמעוני, והדבר יבוא לידי ביטוי בהגברת התחרות ובהפחתת מחירים לצרכן, כמו גם בגידול בצריכת שמן זית בישראל, על חשבון שמנים אחרים, נחותים יותר מבחינה איכותית ובריאותית.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: "קביעת המכסות הפטורות ממכס היא צעד חשוב להפחתת המחיר ממוצר בסיסי ובריא כמו שמן זית. אנו נעקוב במטרה לוודא שההטבה הגלומה בייבוא הפטור ממכס תתגלגל לצרכנים".

שר החקלאות, ח"כ אורי אריאל: "על מנת להשלים את המחסור בשמן הזית, מדינת ישראל מייבאת מדי שנה שמן זית מחו"ל. מטרתנו שכל הביקוש יהיה מיוצר בישראל, אך עתה, בהסכמת החקלאים ומשרד הכלכלה נקבע מנגנון שיתאים בין הביקוש להיצע".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?