דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 25 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

משרד האנרגיה עצר קידום של תחנת כוח "הר טוב"

תחנת כוח (אילוסטרציה)

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ הודיע השבוע, כי בהמשך ליישום מדיניותו להגדלת השימוש באנרגיות מתחדשות במטרה להגיע ליעד של ייצור 30% מהחשמל מאנרגיה סולארית עד 2030, הוא מצא כי ניתן לצמצם משמעותית את מספר תחנות הכוח החדשות להן יזדקק משק האנרגיה – ומכאן, שגם ניתן לצמצם את מספר התחנות שנדרש לתכנן.

השר ציין כי התכניות הקיימות כוללות הקמה של תחנות סולאריות אשר ייצרו יותר מ-12 אלף מגה וואט מהשמש בעשור הקרוב ועוד תחנות לאגירת חשמל בהיקף 2,200 מגה וואט. תכניות אלה מאפשרות לצמצם את הצורך לתכנן תחנות כח המונעות בגז טבעי להיקף של כ- 4,000 מגה וואט בלבד, ובעתיד לממש את הקמתן של התחנות להן יזדקק המשק. תכנית זו תתרום לכלכלת ישראל ולאיכות הסביבה.

בהתאם, מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, הודיע למועצה הארצית לתכנון ובנייה על ביטול הדיון בהקמת ארבע תחנות כוח בהיקף של 4,860 מגה וואט: "הרטוב" באזור מטה יהודה (800 מגה וואט), "מבואות גלבוע" דרומית לעפולה (1,160 מגה וואט), "צבאים" באזור בית שאן (1,740 מגה וואט) ו"שגיא 2000" מערבית לעפולה (1,160 מגה וואט). תכניות אלו מהוות למעלה מ-50% מההספק המתוכנן כיום בגז טבעי.

בנוסף, הודיע השר על כוונתו לפעול להקפאת הסמכות לקידום תכניות חדשות לייצור חשמל בגז טבעי, שאינן באתרים מאושרים או קיימים ולמתן עדיפות ברורה לתחנות כח הצמודות לתשתיות קיימות. ממשרד האנרגיה נמסר כי ההחלטות הם חלק מההיערכות לביסוס משק חשמל אמין ויציב, המבוסס על הגדלת השימוש באנרגיות מתחדשות, אגירה וגיבויים נוספים.

הודעת השר מציבה בסימן שאלה את הקמת צינור הגז הטבעי לאזור התעשייה החדש שמפתחת העיר ביתר עילית על שטח 'היער האנגלי' שבסמוך למחסום יער ביתר. כזכור, לפני כחודש התקיימה פגישה בלשכת שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, עם ראש העיר ביתר עילית, מאיר רובינשטיין, ובה סוכם על מימון לתכנון של קו צינור הגז שעתיד להגיע לביתר עילית. 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?