דלג לתוכן העמוד
יום שני, 04 ביולי 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

משרד החינוך ישקיע 438 מיליון שקל במניעת אלימות בבתי הספר

שרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא ביטון, הודיעה כי משרד החינוך ישקיע 438 מיליון שקל בתכנית "לא מרימים ידיים – באים בטוב", הכוללת שורה של פעולות ופרויקטים שמטרתם לייצר סביבת לימודים בטוחה ולתת מענה למצוקות ולקשיים עבור תלמידות ותלמידים הסובלים מאלימות מילולית ופיזית.

יש לציין כי בעיית האלימות במוסדות החינוך היא תופעה מוכרת ביישובי סובב ירושלים, והיא בולטת במיוחד בבתי הספר במגזר הערבי.

לדוגמא, ראש המועצה המקומית אבו גוש, סלים ג'אבר, אמר עם כניסתו לתפקיד ב-2018 כי אחת ממטרותיו היא לטפל בבעיית האלימות הגואה בבתי הספר ביישוב. דוגמא נוספת, בחודש האחרון בוטלו פעמיים בחירות לוועד ההורים בבתי הספר ביישובים עין נקובא-עין ראפה בטענות שהבחירות התנהלו עם אי סדרים ובאווירה של אלימות ופחד.

בעיית אלימות במוסדות החינוך הייתה נפוצה בעבר גם במוסדות חינוך במטה יהודה, וסקרים על האקלים החינוכי בבתי הספר בשנים האחרונות העלו כי תלמידים דיווחו על אווירה של פחד בכיתות הלימוד.

"בתי הספר צריכים להיות סביבה מוגנת ותומכת ולא זירה של אלימות ופחד", אמרה השרה שאשא ביטון, "זו המחויבות שלנו לתלמידות, לתלמידים ולצוותים החינוכיים, וזו מטרת התכנית - לעקור את האלימות והבריונות ממערכת החינוך".

השרה אמרה כי השנתיים האחרונות הביאו עמן גם הקצנה של מצוקות ואתה גם הקצנה של התנהגויות אלימות. "כעת הגיעה שעת המבחן שלנו – למגר את האלימות ולאפשר לכל תלמידה ותלמיד סביבת לימודים מעצימה ומוגנת. המאבק הזה הוא מאבק על דור העתיד של מדינת ישראל, כי אם נכשל במשימה החשובה הזו, נכשל בלתת לתלמידים את האפשרות לצמוח. מי שחש מאוים או מפוחד, לא יצליח למצות את מלוא הפוטנציאל שלו. גם מי שנוהג באלימות גם הוא קורבן של מערכת שלא מקשיבה לו מספיק ושנכשלת בלתת מענה למצוקות שמביאות אותו להתנהגות האלימה".

התכנית המערכתית למניעת אלימות "לא מרימים ידיים - באים בטוב" גובשה על רקע העלייה החדה, התכופה והמוקצנת באירועי האלימות, שפקדו את מערכת החינוך בתקופה האחרונה, ולאור מדיניות המשרד המתמקדת השנה באופן מיוחד בהיבטים הרגשיים והחברתיים של תלמידי ישראל

כאמור, תקציב התכנית הכולל יעמוד על 438 מיליון שקל מתוכם הועברו בחודש האחרון 258  מיליון שקל לטובת תגבור שעות הייעוץ, ימי הדרכה, אימון צוותים לשעת חירום, תקציב תוספתי לשירות הפסיכולוגי ייעוצי והכשרות בתחום הרגשי חברתי.

180 מיליון שקל נוספים יוקצו בקרוב לבתי הספר ויהוו תקציב שקלי גמיש במסגרתו הם יוכלו לרכוש שירותים שונים המיועדים לאוכלוסיות התלמידים, המורים וההורים.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?