דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 05 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

משרד החקלאות ילווה הקמת גינות קהילתיות

הרשויות בסובב ירושלים לא משתתפות בפרויקט. גינון בעין מבשר עם חברת המועצה, יעל ארן

משרד החקלאות יוצא במיזם חדש, בו תוקצה תמיכה ל-37 רשויות נבחרות לטובת הקמת אתרי חקלאות יישובית (מרביתן גינות קהילתיות) באזוריהן. 8 מיליון השקלים שיעמדו לרשות פרויקט זה, ישמשו עבור הקמת האתרים / גינות, וכן לטובת הכשרת עובדים לטיפול בגינות, לפיקוח והכוונה מקצועית במהלך ארבע השנים הקרובות.

בחודשים הקרובים יוזמנו נציגי הרשויות הזוכות למפגש הכוונה, כמו גם למפגשי הכשרה, ואף יוקם מערך פיקוח והכוונה במשרד שיבחן את ביצוע המיזם ויערך מחקר מלווה שיבחן את תועלות המיזם. ככל שהמיזם יתגלה כהצלחה, ישקול המשרד להרחיבו.

פרויקט הגינות הקהילתיות החל לפני כ-20 שנים בירושלים, ובשנים שלאחר מכן הוקמו גינות כאלה בכל רחבי הארץ (מדן ועד אילת) ביניהם ניתן למנות גם את באר שבע, תל אביב, חיפה, בת ים, גדרה, עכו, אילת, ערד, לוד וראשון לציון.

הגינות הקהילתיות משתרעות בממוצע על שטח שבין 200 מ"ר ל-2 דונם, ופועלים בהן בין 50 ל-100 איש. ההערכה היא כי מספר הגינות הקהילתיות עומד כיום על כ- 1,000 גינות, ביניהן: גינות במגזר הכפרי, במרכז הארץ וביישובי פריפריה, בישובים עירוניים גדולים וקטנים, במוסדות ציבוריים, בגינות טיפוליות ובמגזרים שונים (חרדים, חילוניים, ערבים, תושבים ותיקים ועולים חדשים).

יש לציין כי מבין 37 הרשויות המקומיות שזוכות למימון במסגרת פרויקט "גינות קהילתיות" אין אף רשות מקומית באזור סובב ירושלים. ראש המועצה המקומית הר אדר, חן פיליפוביץ' אמר בתגובה: "מדובר בתמיכה שאינה רלוונטית למועצות בדירוג סוציואקונומי גבוה כהר אדר. אנו ישוב של בתים צמודי קרקע, כך שלכל התושבים יש גינות פרטיות. בשלוש השנים האחרונות המועצה מתחזקת גינה קהילתית במתחם הגנים לרווחת התושבים".

ממשרד החקלאות מסרו, כי הקריטריון החשוב לבחירת הרשויות המתוקצבות הוא המחוייבות של הרשות המקומית לנושא החקלאות היישובית, הניסיון שנצבר בנושא זה, והיכולת לסייע באמצעות הפרויקט לרשויות המדורגות במדד חברתי-כלכלי נמוך או רשויות המתכננות להקים את האתרים בשכונות בעלות מדד חברתי-כלכלי נמוך. 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?