דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 11 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

משרד החקלאות: ממליצים לייננים להתאחד ולפעול ככוח אחד

קרוב ל-100 ייננים ממטה יהודה ומכל רחבי הארץ השתתפו בכנס היין המקצועי הראשון שהפיקה מחלקת התיירות במועצה האזורית. היינן, אבי יהודה: המועצה היא הגב שלנו ובלעדיה אף יקב לא היה מצליח להתקיים

מחלקת התיירות במועצה האזורית מטה יהודה קיימה בשבוע שעבר כנס יין מקצועי לטובת יינני האזור, שנועד לתת ידע וכלים בידי המשתתפים, לטובת ניהול נכון של היקב ומיצובה של מטה יהודה כאזור היין המוביל בישראל. הכנס התקיים לראשונה במסגרת פסטיבל היין ה-18, שהסתיים בשבוע שעבר בהשתתפות עשרות ייננים מכל רחבי הארץ.

״אירועי פסטיבל היין מיועדים לקהל הרחב ולחובבי היין", אמר ערן אוחנה, מנהל מחלקת תיירות במטה יהודה, "השנה החלטנו לקיים כנס מקצועי גם עבור הייננים והיקבים עצמם ולתת להם במה להעשרה ולמידה, ולשיח עמיתים מקצועי. אני שמח ומברך על שיתוף הפעולה המוצלח בין יקבי מטה יהודה לבין המועצה, ומקווה שכנס מוצלח זה יהפוך למסורת ארוכה ולחלק בלתי נפרד מפסטיבל היין גם בעתיד״.

הכנס נערך במלון 'יד השמונה' במעמד מ"מ ראש המועצה ניב ויזל ומנכ"ל המועצה לגפן היין בישראל, צחי דותן.

יו"ר אגף הקרקעות בתנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח, הרצה על מעמדם הסטטוטורי של היקבים ועל החסמים הביורוקרטים עמם הם מתמודדים מדי יום. ד"ר לירז לסרי, מומחית לתקשורת, הרצתה על שיווק בעידן הדיגיטלי וכיצד נוצרים טרנדים ברשתות החברתיות. עם סיום ההרצאות נערכה אתנחתא מוסיקלית עם דן תורן ויאיר גת. בתום ההרצאות התקיים פאנל שאלות ותשובות.

זה אזור של תיירות ומצוינות היא מילת המפת. היינן אבי יהודה, יקב שורש בפסטיבל היין 2016 (צילום: רז אטיאס)

תפקדינו לסייע לייננים

"קרה המון לאורך השנים", פתח ואמר ניב ויזל, "נכון שיש עוד דרך ארוכה לעשות אבל הדברים מתאפשרים הודות לייננים שיושבים פה. התפקיד שלנו כמועצה הוא לסייע לייננים בשיווק ובהסרת מכשולים ביורוקרטים. בזכותכם מטה יהודה נמצאת בצמרת הישראלית של ענף היין. זה אזור שעובד יחד ואנחנו מתקדמים משנה לשנה. אנו שמחים לראות עוד ייננים רבים בתחילת דרכם ומקדמים מוצרי מלווה תיירותיים לעידוד מבקרים מהארץ ומחו"ל".

"מאוד מרגש אותי להיות חלק מאזור יין מטה יהודה", ציינה הייננית לין גולד, "שיתוף הפעולה בין המועצה ומשרד התיירות יוצר ייחודיות לאזור. המוצר הכי טוב כבר קיים ותפקידנו הוא לסחוף את הרשויות אחרינו לשינוי".

"אנו פועלים כל הזמן לטובת החקלאים והיקבים ומקדמים עם המועצה תכנית כוללת לכל מטה יהודה", הוסיפה יהודית חלימי, סגנית מנהל מחוז השפלה וההר במשרד החקלאות, "אתם מוזמנים להתייעץ איתנו בכל דבר ועניין ואנו ממליצים לכם להתאחד ולפעול ככוח אחד. כך תוכלו להשיג תוצאות טובות יותר ולהתיר חסמים".

"תסמכו קודם כל על עצמכם", אמר איש השיווק ארנון הראל, "היתרון של מטה יהודה בא לידי ביטוי בנגישות ובמיקום בין תל אביב לירושלים ובסמוך לשדה התעופה. יש כאן יינות איכותיים והבסיס לתיירות יין הוא יוצא דופן".

"אני ממליץ לכם לפעול בשני מעגלים, חיצוני ופנימי", הוסיף עו"ד עמית יפרח, "נכון, זה קשה, איטי ומתסכל לשחרר חסמים אבל שיפרנו את היכולת לקדם הסדרה של פעילות מסחרית ביקבים. בנוסף, כדאי מאוד לייצר שיתופי פעולה בתוך היישוב עם ועדי האגודות באופן שיכלול את כל סוגי השימושים במושב וייצר תועלות הדדיות לטובת קידום התיירות".

התפקיד שלנו כמועצה הוא לסייע לייננים. ניב ויזל וערן אוחנה (צילום: רז אטיאס)

כיף להיות יינן

הכנס הגיע לסיומו בארוחת צהריים משותפת והייננים שיבחו את מארגני הכנס ואמרו כי "היה זה יום מעניין ופורה ונשמח שיהפוך למסורת".

"כל כנס שמדבר על יין והמשמעויות שמסביבו מחזיר אותנו לעיסוק היומיומי ולאתגרים של כל אחד מאיתנו", אמר יוסי איטח, הבעלים של יקב קטלב במושב נס הרים, "לצד זאת, החוויה של מפגש עם הייננים והחברים תורמת ונותנת לנו רוח גבית להמשיך במה שאנחנו עושים".

"זה מצוין שלתוך כל העולם הזה של הפסטיבל נכנס אירוע מקצועי שדרכו אפשר להוביל חשיבה כללית ונקודתית, ולדון בשאלה איך מקדמים הלאה את האזור", הוסיף אבי יהודה, הבעלים של יקב יהודה במושב שורש, "אין ספק שמה שעשתה המועצה עד היום הוא יוצא דופן. המועצה היא הגב שלנו ובלעדיה אף יקב לא היה מצליח להתקיים. כבר 18 שנה אנחנו ביחד וכיום מצטרפים אלינו יקבים חדשים. זה אזור של תיירות ומצוינות היא מילת המפתח. רק באמצעות המצוינות נוכל יחד עם המועצה להוביל את התיירות קדימה".

"הכנס פתח לנו הרבה מאוד הבנות לגבי נושאים שיווקיים וסטטוטוריים בנושא היין", סיכמה לינה סלוצקין, הבעלים של יקב קדמא, "זה ענף לא פשוט, יש הרבה מאוד עבודה ואנחנו מתמודדים עם המון היבטים אבל זה כיף להיות יינן. אנחנו עושים משהו מאוד מהנה שמעלה חיוך על פניהם של האנשים וזו התמורה האמיתית שאנחנו מקבלים 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?