דלג לתוכן העמוד
יום שני, 10 במאי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

משרד החקלאות: נחילי ארבה בערבה וברמת הגולן

ארבה נח על אבטיח. צילום: יואב מוטרו (אפריל 2021)

בסוף השבוע האחרון נכנסו לישראל להקות של ארבה בוגר לאזור מרכז הערבה. במשרד החקלאות מעדכנים כי הרוחות המערביות שהיו בימים שני-שלישי (26-27.4) דחקו חלק מהארבה לכיוון מזרחה לירדן אבל לקראת ערב, נכנסה "זרימה" מאסיבית של להקות ארבה מירדן לכיוון קיבוץ יהל ואזור ערנדל, בניגוד לכיוון הרוח.

במקביל, ארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO) דיווח כי, קיימות להקות לא גדולות של ארבה בוגר בגזרת קונייטרה בסוריה, 20 ק"מ מזרחית לגבול ישראל. גם במקרה זה מדובר בארבה המצוי בשלב הלהקה (גריגרי) בוגר מינית, ולפיכך צבעו צהוב. בשלב זה, הארבה אינו אוכל כמעט, והנזקים הישירים ממנו אפסיים.

במסגרת ההיערכות לאפשרות כניסתם של נחילי הארבה לשטחי ישראל בימים הקרובים, השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות נערכו עם צוותי פעולה שנפרסו ברחבי הדרום, מאילת ועד הנגב והערבה, ומשמשים כ"סיירת שטח" לניטור מוקדי כניסתן של להקות הארבה, איתור מיקום חניית הלילה של הלהקות ומעקב אחר התקדמותם במרחב.

מפקחי השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות ניטרו ובחנו את להקות הארבה שנכנסו לארץ ומצאו שרובן "חונות" בשדות אבטיחים, כאשר הריכוז הגדול ביותר נמצא ביהל. הן לא גרמו נזק משמעותי, אך במרבית המקומות, הארבה החל להזדווג ואף להטיל באזורים המושקים.

מפקחי משרד החקלאות פרוסים בשטח במספר צוותים שמכסים את כל הגזרות, ובמקביל מופעלים גם תצפיות ומעקב באמצעות רחפנים לאיתור הלהקות במרחב. ציוד הדברה נמצא בכוננות, אך בשלב זה אין צורך להפעילו.

ד"ר יואב מוטרו, האמון על צוותי השטח לניטור הארבה במשרד החקלאות ופיתוח הכפר: "לא מדובר בנחילים גדולים ולא על מצב חירום. אנו עוקבים ורואים שהארבה מטיל רק בחול רטוב, בשטחים מושקים, כך שהשטח הנרחב בערבה מצטמצם מאד. עם זאת אנו ערוכים ודרוכים, כיוון שבעקבות ההזדווגויות וההטלות בקרקע, עלול להיוולד דור המשך "רעב". יש לציין שבשלב הצעיר וה"רעב" הארבה פחות נייד ולכן הרבה יותר קל להדברה".

כזכור, הפעם האחרונה הייתה בשנת 2013, כאשר צפה משרד החקלאות מבעוד מועד את כניסתם של להקות ארבה ותנועתן מאילת ועד הנגב. במהלך מיגור התופעה ועד לסיומה, פעלו צוותים של משרד החקלאות לניטור השטחים ולריסוס מהקרקע ומהאוויר על בסיס יומי, מסביב לשעון, הן מהאוויר והן מהקרקע, עד לסיומה, וזו לא הותירה נזקים ממשיים בחקלאות המקומית.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?