דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 16 בפברואר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

משרד הכלכלה: מטה יהודה היא המועצה הידידותית ביותר לעסקים קטנים ובינוניים

" התמיכה בעסקים הקטנים והבינוניים מאפשרת לכל תושב למצוא את מקומו". מתחם התיירות הכפרית, נתיבל'ה, קיבוץ נתיב הל"ה

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, פרסמה השבוע (9.7) את מדד doing business, במסגרתו דורגו 50 רשויות מקומיות בישראל זו השנה השלישית, במטרה להשוות את ביצועי הרשויות במגוון פרמטרים אחידים ואובייקטיביים ביחס לקידום עסקים קטנים ובינוניים. המדד מחולק לשלוש קבוצות על פי גודל הרשות (מספר התושבים) וזאת על מנת לשמור על השוואה מדויקת והוגנת. לפי הדירוג, המועצה האזורית מטה יהודה היא הידידותית ביותר לעסקים קטנים ובינוניים בקרב הרשויות המקומיות שבהן מתגוררים 50-150 אלף תושבים!

המדד מתעדכן אחת לשנה ומשקלל שלושה דירוגים שונים בכל רשות:

מדד שביעות רצון של העסקים - שביעות הרצון מהרשות המקומית נבדקה באמצעות סקר בקרב עסקים מקומיים שבחן היבטים שונים של התנהלות הרשות המקומית. דירוג זה מהווה 63% מהציון הסופי.

מדד "סבסוד ארנונה" -  המדד נבנה באמצעות השוואה של הארנונה העסקית מול ארנונת המגורים וממוצע הארנונה העסקית ביחס ל-50 הרשויות המשתתפות במדד, ומהווה 30% מהציון הסופי.

מדד נגישות המידע - דירוג של איכות, היקף המידע לעסקים וקלות השימוש באתר האינטרנט של הרשות, המהווה 7% מהציון הסופי.

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: "המדד נועד לעודד רשויות מקומיות להקל על עסקים קטנים ובינוניים במועד פתיחת העסק ובכל ההתנהלות השוטפת מול הרשויות. העסקים הקטנים והבינוניים מהווים מנוע צמיחה משמעותי למשק הישראלי, הם אחראים לכ-50% מהתוצר העסקי ולכ-60% מהמועסקים במשק. פיתוח העסקים הקטנים הוא אינטרס ציבורי של כולנו".

 

מסייעים בשמחה

 

פיני תורן, מנכ"ל המועצה האזורית מטה יהודה, אמר בתגובה: "כמועצה מגוונת ובעלת עשרות אלפי תושבים, התמיכה בעסקים הקטנים והבינוניים היא זו שמאפשרת לכל תושב למצוא את מקומו, להתפרנס ולמצות את עצמו. דרך העסקים הקטנים והבינוניים ניתן לראות את המגוון הגדול במועצה – מחקלאות ויין, דרך מיזמי תיירות ואמנות, ועד למתן שירותים והייטק. אנחנו גאים בדירוג ומבטיחים להמשיך להשקיע בתעשייה ובכלכלה המקומית שלנו".

   "כל עובדי המועצה נרתמו בשמחה לעזור". חגי שאנני, סוכנות מעוף לעסקים 

חגי שאנני, מנהל סוכנות מעוף לקידום עסקים מטעם משרד התעשיה והמסחר, שיבח את התנהלות מטה יהודה ביחס לקידום העסקים הקטנים: "לפני כשנה, במהלך שנת 2017, פתחה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה סניף מעוף מקומי לטובת התושבים והעסקים בשטח המועצה האזורית מטה יהודה ובית שמש. אני יכול להעיד בשמחה ובהכרת תודה שכל עובדי המועצה איתם הייתי ונמצא בקשר מאז, נבחרים ופקידים מקצועיים בכל הדרגות, נרתמו בשמחה לסייע לנו בהפצת המידע לתושבי המועצה אודות שירותי הסיוע שמשרד הכלכלה והתעשייה מעמיד לטובתם במחירים מסובסדים ובפיקוח מקצועי. היוזמה להגיע לתושבים ולהנגיש להם שירותים ממשלתיים שממומנים מכספי המיסים לא יכולה היה להתממש ביעילות ללא השותפות היפה הזו. כדי להבין שלא מדובר בסתם דברי שבח אתן שתי דוגמאות: את קורס ההכשרה הראשון ליזמים להקמת עסק של סניף מעוף בית שמש ומטה יהודה, קורס הנמשך כשלושה חודשים, פתחנו בסיוע המועצה והוא התקיים בחדר הישיבות של המועצה. את הכנס הראשון לחשיפת פעילות מעוף קיימנו בסיוע המועצה וועד היישוב צור הדסה. את התוצאות אנחנו כבר רואים בשטח - בעלי עסקים ויזמים רבים מכל התחומים במטה יהודה הספיקו כבר להסתייע ולקדם את העסקים שלהם באמצעות סניף מעוף בית שמש ומטה יהודה והם שולחים את השכנים והחברים שלהם אלינו, כלקוחות מרוצים. על שיתוף הפעולה ההדוק, המאיר פנים והמביא לתוצאות לטובת התושבים, תודתי בשם התושבים”.

הצבתי חזון ברור לפיתוח עסקים. משה דדון

 

דדון: הישג מרשים

 

המתמודד לראשות המועצה, ראש המועצה המורחק, משה דדון, אמר כי ההישג של מטה יהודה הוא תוצאה של שנים של השקעה וטיפוח המגזר העסקי במועצה: "הקמת היחידה לפיתוח עסקי, המקצועיות של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, החזון הברור שהצבתי כראש המועצה לאפשר ולפתח עסקים במטה יהודה, יחד עם תכנית האב לתיירות ועסקים קטנים, שאושרה בוועדה המחוזית, כל אלה הביאו להישג המרשים. מדובר בהשקעה של משאבים וחשיבה בכיוון החל מהיום הראשון שנבחרתי ב-2009 ועד היום. אלה רק תחילתן של התוצאות לעבודה הרבה שהושקעה בקידום המגזר העסקי במועצה. עם חזרתי לכס ראש המועצה נמשיך להשקיע מחשבה, יצירתיות וצעדים החלטיים לטובת העסקים במטה יהודה. כל זאת בהמשך לעמידה הברורה והעיקשת על זכותנו לשמור את מטה יהודה חזקה. נמשיך להוביל בעוצמה עם נשמה את הפיתוח הכלכלי תוך שמירה על הצביון האנושי והמרקם הסביבתי. בהזדמנות זו ברצוני להודות למאות מתושבי מטה יהודה שהיו שותפים באופן פעיל בעיצוב החזון. גאה אני שנפלה הזכות בידי לעצב מציאות זו. ב1/11 ביחד נמשיך להוביל".

לפעול להסדרה סטטוטורית של העסקים. ערן אוחנה

המתמודד לראשות המועצה, מנהל מחלקת התיירות לשעבר, ערן אוחנה, אמר כי האתגר כעת הוא הסדרת העסקים במטה יהודה: "כמי שעמד בראש תחום התיירות במטה יהודה בשנים האחרונות, אני מכיר מקרוב והיטב את תרומתה של המועצה לעסקים הקטנים והבינוניים ולעסקי התיירות בפרט. משמח לראות שיש תוצרים בשטח. זה כתוצאה משיתוף פעולה מבורך ופורה עם מחלקת רישוי עסקים ועם סניף מעוף מטה יהודה והעומדים בראשו. אבל אל לנו לנוח על זרי הדפנה: יש עוד מקום לשיפור ולקידום הנושא, בעיקר בכל הקשור להסדרה סטטוטורית של העסקים הללו, בדגש על התיירותיים- חקלאיים. מדובר באחד הנושאים המרכזיים שכראש מועצה אפעל לקדם ולטפח גם בעתיד".

אחד התחומים שקידמתי. ניב ויזל

המועמד לראשות המועצה, מ"מ ראש המועצה, ניב ויזל אמר בתגובה: "אנו שמחים להיות שותפים ליצירת אלטרנטיבה לעיסוק המסורתי בחקלאות, אשר מעודדת צמיחה ופיתוח של הישובים, מקדמת עסקי תיירות ומלאכה, שיוצרים רצף של כלכלה מקומית מקיימת. זהו אחד התחומים המרכזיים אותם קידמתי, ובהם אמשיך בעשייה".

מפתחים את התיירות הכפרית. מייסדת יקב "קדמא", לינה סלוצקין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?